Skocz do zawartości

Polecane posty

Ceny utrzymania domen .pl (PLN netto / rok)

Rejestrator         .pl odnowienie         .pl po terminie

seohost.pl 40,20 48,20
kru.pl 40,20 100,00
vipower.pl 41,00 49,20
hostinguj.pl 44,64 52,33
ovh.pl 44,99 44,99
forpsi.pl 45,00 45,00
hitme.pl 47,97 67,97
atthost.pl 58,53 89,00
aftermarket.pl 59,95 69,95
domeny.tv 69,00 69,00
webd.pl 70,00 70,00
cyberfolks.pl 79,00 79,00
dhosting.pl 79,00 79,00
kylos.pl 79,00 79,00
cba.pl 79,90 99,90
cal.pl 80,00 99,00
dinfo.pl 89,00 97,90
zenbox.pl 89,00 178,00
LH.pl 90,00 90,00
premium.pl 90,00 140,00
domena.pl 100,00 100,00
az.pl 100,00 150,00
home.pl 100,00 200,00
nazwa.pl 120,00 240,00

Ceny netto w PLN za odnowienia domeny .pl o 1 rok
.pl po terminie – koszt odnowienia w ciągu 30 dni od wygaśnięcia domeny

Źródło danych: cenniki rejestratorów

Gdzie najdrożej i dlaczego tak drogo?

Spośród blisko 2,5 miliona zarejestrowanych domen .pl około milion nazw jest utrzymywana w dwóch firmach: home.pl i nazwa.pl. Jednocześnie to dwóch najdroższych na rynku partnerów NASK. Przedłużenie ważności domeny .pl kosztuje u nich 100 – 120 PLN netto za rok. To 2-3 razy więcej niż można płacić u konkurencji. Dlaczego więc wciąż przepłacamy za utrzymanie domen?

Istotna jest tutaj nieznajomość rynku przez przeciętnego użytkownika Internetu. Liderzy branży domen to również liderzy wydatków na marketing w tym sektorze. Nie sposób przegapić ich wszędobylskich bannerów i linków reklamowych w Google. Reklama się opłaca, ale wysokie budżety reklamowe finansowane są z wysokich marż utrzymania domen w kolejnych latach.

Panuje też przekonanie, że domena jest ściśle powiązana z usługą hostingową (utrzymania strony www), dlatego klienci posiadający serwery wirtualne w home.pl czy nazwa.pl niechętnie przenoszą swoje domeny do konkurencyjnych firm, chociaż wiedzą, że mogliby sporo zaoszczędzić.

Odnowienie domeny .pl po jej wygaśnięciu

Co w przypadku gdy zapomnę o opłaceniu odnowienia domeny w terminie? W takiej sytuacji usługa przestaje działać i domena przechodzi do tzw. kwarantanny. Okres ten trwa 30 dni od wygaśnięcia. W tym czasie domena nie działa, ale cały czas można ją odnowić. Przedłużenie ważności domeny .pl możliwe jest zarówno u rejestratora, gdzie jest obsługiwana, ale również u innego – wystarczy wykonać transfer domeny z jej jednoczesnym odnowieniem.

Od 2010 roku rejestr .pl zaczął naliczać swoim partnerom dodatkową opłatę za odnowienie ważności usługi po jej wygaśnięciu. W przypadku domen .pl jest to 4 PLN netto. Na początku rejestratorzy nie przerzucili dodatkowych opłat na klientów. Jednak po jakimś czasie zauważyli, że może być to świetne źródło dodatkowego zarobku.

Obecnie, zależnie od wybranej firmy, za odnowienie domeny .pl po terminie ważności, u niektórych rejestratorów nic nie dopłacimy. Usługa będzie kosztowała tyle samo co w przypadku terminowej płatności. W innych firmach opłata może wynieść od kilku do kilkudziesięciu PLN netto.

Rekordzistą jest nazwa.pl, gdzie za odnowienie domeny .pl w ciągu 30 dni od jej wygaśnięcia trzeba zapłacić dodatkowo 120 PLN netto. Łączna opłata za odnowienie domeny .pl wyniesie 120 PLN netto + 120 PLN netto = 240 PLN netto. Niewiele lepiej jest w home.pl, gdzie opłata karna to 100 PLN netto. Łącznie za odnowienie domeny .pl w kwarantannie zapłacimy 200 PLN netto.

Dla porównania – u rejestratora ovh.pl ta sama usługa (przedłużenie ważności domeny .pl w 30-dniowej kwarantannie) kosztuje tylko 44,99 PLN netto. Czyli tyle samo, ile odnowienie domeny u tego rejestratora w terminie (brak dodatkowej opłaty karnej). Podobnie jest w forpsi.pl – cena 45 PLN netto za odnowienie .pl w terminie i w kwarantannie.

Odnowienie domeny po terminie może przytrafić się każdemu. W natłoku spraw łatwo zapomnieć o opłacie. E-mail z przypomnieniem może zaginąć w gąszczu innych wiadomości. Codziennie kilkaset domen .pl jest odnawianych już w okresie kwarantanny. Dobrze więc obsługiwać domeny u takiego rejestratora, gdzie ta usługa również będzie tania.

Jeśli natomiast zawsze opłacasz domeny w terminie to najlepsze dla Ciebie oferty będą miały następujące firmy:

seohost.pl (40,20 PLN i 48,20 PLN po terminie)
kru.pl (40,20 PLN i 100,00 PLN po terminie)
vipower.pl (41,00 PLN i 49,20 PLN po terminie)

Podane ceny netto, odnowienie domeny .pl o 1 rok.

Utrzymanie domeny może kosztować mniej

Przenoszenie domeny jest nie jest skomplikowane i jest bezpieczne. Nawet jeśli utrzymujesz swoją stronę w firmie X, a chciałbyś przenieść i płacić za utrzymanie domen w firmie Y, to nie ma to absolutnie wpływu na działanie twojego serwisu. Przy transferze domeny do innego rejestratora nie następuje też przerwa w działaniu, ani żadne inne niedogodności. Jedyna zmiana to niższa faktura za domeny przy opłacie kolejnego roku :) Do transferu domeny będziesz potrzebować tzw. kod AuthInfo (w przypadku domeny .pl).

Co ciekawe – liczba transferów między rejestratorami systematycznie spada. Według statystyk rejestru NASK w 2011 roku wykonano ponad 200 tys. transferów. W 2019 było ich już tylko 137,5 tys., czyli średnio 377 transferów dziennie.

Wpływ na to ma na pewno polityka największych rejestratorów. Do transferu domeny potrzebny jest kod AuthInfo. Żeby go uzyskać trzeba spełnić różne wymagania, które zależne są od konkretnego usługodawcy. Dwóch najpopularniejszych rejestratorów wymaga przesłania skanów lub papierowych wniosków na adresy korespondencyjne firm. Czasem w celu uwierzytelnienia potrzebne są dokumenty firmy bądź skany dowodów osobistych (bez danych wrażliwych). Te procedury mają na celu utrudnić i zniechęcić klientów przed zmianą operatora. Na szczęście coraz więcej firm udostępnia kody AuthInfo domen .pl w panelu administracyjnym, co znacznie ułatwia ich przenoszenie.

Może być tanio, ale czy jest bezpiecznie?

Wszystkie wymienione przeze mnie w tabeli firmy są akredytowanymi partnerami NASK (operatora domen .pl). Dzięki temu masz gwarancję, że twoje domeny są bezpieczne. W przypadku nieprawidłowości w działaniu któregoś z partnerów, NASK może wykonać konieczne kroki do zapewnienia ciągłości działania twoim domenom. W przypadku powtarzających się nieprawidłowości domeny mogą zostać przeniesione do innego rejestratora.

Przy wyborze firmy, która będzie obsługiwała twoje domeny, warto też zwrócić uwagę na dostępność i jakość obsługi klienta (np. jak szybko odpowiada na e-maile, reaguje w przypadku zaistnienia problemu).

Podsumowanie

W zestawieniu porównałem oferty wybranych przeze mnie 24 rejestratorów domen .pl. Ceny są aktualne na dzień 1 czerwca 2020 roku. Rejestr NASK ma ponad dwustu partnerów (z Polski i zagranicy). Lista wszystkich usługodawców dostępna jest na stronie rejestru.

Warto pamiętać, że większość firm oferujących rejestrację i przedłużenie domen oferuje zniżki przy utrzymaniu większej ilości domen. Rabaty mogą być już dostępne dla właścicieli 10-20 domen.

UWAGA! Rejestracja domen w promocji oznacza zazwyczaj, że zanim przeniesiesz domenę do innej firmy, będziesz musiał przedłużyć domenę na warunkach danego rejestratora (czytaj: drogie odnowienie domeny). Lepiej więc dobrze sprawdzić warunki promocji, żeby potem nie być „przywiązanym” do drogiego usługodawcy.

https://danieldryzek.pl/2020/06/04/nie-przeplacaj-za-przedluzenie-waznosci-domen-2/

DD

• Like 1

Fajne zestawienie, tylko po co. Każdy może sobie sprawdzić ceny. Chociaż teraz widać jakie gagatki prowadzą w poslce biznesy. IMHO wszystko poniżej 80 zł rocznie jest podejrzane wg mnie. NASK ma swoje ceny hurtowe, które wynoszą ile wynoszą i marża w stylu 0,20 zł w skali roku nie pozwala na utrzymanie się firmy, więc gdzieś jest haczyk. kolejno odlicz:

- seohost.pl siedziba w domku jednorodzinnym na wsi,

- kru spadochroniaże z innej firmy z rankingu, istnieje krUUUtko i ściągają klientów,

- hostinguj ma tylko biuro wirtualne w warszawie,

- vipower siedziba w starej kamienic na 2 piętrze

Można by mnożyć. Jak kogoś nie stać na wynajęcie biura w mieście to powinien się zająć handlem truskawkami w sezonie na straganie. ups. na stragan też trzeba zarobić...

reasumując - oczywiście, niby to tylko domena i jak coś to nask powinien pomóc.... w Polsce obowiązuje reguła, którą kiedyś reklamowała się pewna firma obuwnicza - cena czyni cuda. I pewnie tak też jest w tym przypadku.

1 godzinę temu, nospa napisał:

Fajne zestawienie, tylko po co. Każdy może sobie sprawdzić ceny. Chociaż teraz widać jakie gagatki prowadzą w poslce biznesy. IMHO wszystko poniżej 80 zł rocznie jest podejrzane wg mnie. NASK ma swoje ceny hurtowe, które wynoszą ile wynoszą i marża w stylu 0,20 zł w skali roku nie pozwala na utrzymanie się firmy, więc gdzieś jest haczyk. kolejno odlicz:

- seohost.pl siedziba w domku jednorodzinnym na wsi,

- kru spadochroniaże z innej firmy z rankingu, istnieje krUUUtko i ściągają klientów,

- hostinguj ma tylko biuro wirtualne w warszawie,

- vipower siedziba w starej kamienic na 2 piętrze

Można by mnożyć. Jak kogoś nie stać na wynajęcie biura w mieście to powinien się zająć handlem truskawkami w sezonie na straganie. ups. na stragan też trzeba zarobić...

reasumując - oczywiście, niby to tylko domena i jak coś to nask powinien pomóc.... w Polsce obowiązuje reguła, którą kiedyś reklamowała się pewna firma obuwnicza - cena czyni cuda. I pewnie tak też jest w tym przypadku.

Twój post jest tak tendencyjny, że zasługuje na zgłoszenie, ale z uwagi na "jedyną słuszną firmę" na tym forum wiem, że nie ma to sensu.

Napiszę więc delikatnie odpowiedź.

1. Rozumiem, że jesteś nieświadomy tego, że w obecnych czasach istnieje taki system pracy jak NO OFFICE i zyskuje na popularności na całym świecie. Zdziwiłbyś się jak duże projekty i organizacje tak pracują a siedziby mają w biurach wirtualnych. Oczywiście rozumiem, że jesteś tego nieświadomy i wymiernikiem jest dla Ciebie to czy firma ma biuro. Możesz tak oceniać, Twoja wola. Mój post stanowić ma z założenia przeciwwagę do Twojego, który jest bardzo jednostronny.

Skąd tak zabawne założenie, że jeśli ktoś pracuje w systemie no-office i nie prowadzi stacjonarnego biura (bo nie musi) to znaczy, że nie stać go na biuro? :)

To jest tak infantylne i płaskie, że szok. To tak jakby oceniać ludzi po tym jakim jeżdżą samochodem i szydzić z tych, którzy używają np. tańszych samochodów, że ich nie stać.

Ponownie Panie "nospa" zdziwiłbym się.

2. Nie obrażaj ciężko pracujących ludzi prowadzących polskie biznesy hostingowe tekstami o pracy przy truskawkach ani ludzi, którzy przy nich rzeczywiście pracują.

Zalecam więcej pokory do życia, szacunku do ludzi i pohamowania się w tak płytkich tekstach bo wystawiasz sobie tylko świadectwo jakim jesteś człowiekiem.

Może niektórzy się z Tobą zgodzą (świat musi być różnorodny) ale wielu to z pewnością zniesmaczy tak jak mnie. Może faktycznie zażyj sobie "nospa" aby Ci nieco ciśnienie zeszło bo to co napisałeś jest zwykłym burackim chamstwem i tyle.

• Like 1

Nie będę odnosił się do Twoich wycieczek do mojej osoby z sugestiami zażywania czegokolwiek.

Nie wiedziałem, że można za 40,20 zł utrzymać domenę .pl. Więcej - nie sądziłem, że ktoś coś takiego może zaoferować. Myślałem, że najtańszy rejestrator je ślimaki.  A tu widzę że są inni, jeszcze lepsi. Nie mając do tego żadnego uczucia, wrzuciłem w google wyszukanie poszczególnych "liderów" rankingu, chciałem coś się o was dowiedzieć, ile działacie, gdzie macie siedziby. Na 4 skończyłem bo uznałem że to nie ma sensu. Dlatego napisałem że "można by mnożyć" .

Od razu powstało u mnie pytanie, Ile trzeba mieć domen zarejestrowanych żeby taki biznes się opłacał. No chyba że firma pracuje pro-bono albo stara się agresywnie zdobyć klienta, żeby potem podnosząc ceny wychodzić na swoje. Bardzo stary nie jestem, ale życie nauczyło mnie, że nie ma nic za darmo. I tu nie tylko chodzi o domeny, bo nie samymi domenami człowiek żyje. Kiedyś pamiętam jedną firmę która, nomen omen, też na 3 litery (co za zbieg okoliczności), ale żadna z wymienionych w rankingu, dzwoniła do mnie i próbowała zaoferować utrzymanie domen prawie gratis, na 2 czy 3 lata. Później się dowiedziałem że mieli moje dane z rejestru nask bo stali się rejestratorem (czy coś takiego). Cena niska, jakość jeszcze niższa. U ciebie jest inaczej? Gratuluję, mnie nie namówisz.

A wiesz czemu mnie nie namówisz? Bo widzę jakie masz podejście do ludzi, do kogoś kto może być Twoim potencjalnym klientem. Nie napisałem nic przeciwko Twojej firmie,  za to Ty sam napisałeś sobie piękną laurkę. Gratuluję podejścia do biznesu, jak ktoś zada jakieś pytanie, podda coś pod wątpliwość - od razu jedziesz z obrażaniem, robieniem z ludzi idiotów i innymi chwytami które mają przykryć rzeczywistość. Wiem u kogo usług nie kupować. I raczej swoimi wypowiedziami potwierdzasz moje wczesniejsze przypuszczenia. Nie pogrążaj się już.

Edytowano przez nospa (zobacz historię edycji)

Wyśmiewanie się z siedzib firm i pisanie, że "kogoś nie stać" oraz teksty o truskawkach to jest oczywiście wysoki poziom i nie jest obraźliwe dla opisywanych biznesów?

I nie piszę tylko o naszym, ale i kilku innych (konkurencyjnych), które wymieniłeś. Ja występuję w obronie wszystkich łącznie nie tylko nas.

Masz prawo żyć w oparciu o własne schematy oceny, postrzegania i kategoryzacji.
Nie musisz przy tym mieć jakiegokolwiek pojęcia o prowadzeniu biznesu (a dałeś już tego wyraz, że nie masz) i to nic złego.

Jedyne co jest nie w porządku moim zdaniem to ocenianie, że jeśli ktoś nie ma biura to go nie stać + te wypowiedzi o truskawkach są poniżające i nie na miejscu.

Więc człowieku przemyśl sobie swoje wypowiedzi i nie staraj się odwracać i sam przykrywać tego co napisałeś.
Tak się składa, że nie mamy wcale zamiaru nikogo zmuszać ani namawiać do korzystania z naszych usług jeśli dla kogoś ważne jest to czy istnieje biuro - OK. Można to kulturalnie napisać ... 

Gdybyś napisał - "wolę współpracować z podmiotami, które mają siedziby do których można iść fizycznie" lub coś podobnego - nie byłoby w tej wypowiedzi niczego niewłaściwego.

Twoja wypowiedź z kolei jest obraźliwa i bez uzasadnienia poniżająca zarówno dla firmy, którą ja reprezentują jak i kilku innych wymienionych w Twojej wypowiedzi.

To jest fakt podlegający stwierdzeniu.

Ja jedynie wprost wystąpiłem przeciwko temu i NIC poza tym.

Tak jak Ty wyraziłeś swoje zdanie tak ja również mam do tego prawo i wyraziłem swoje na temat Twojej wypowiedzi.

Każdy czytelnik tego wątku będzie miał prawo wyciągnąć własne wnioski. Jednemu się spodoba Twoja wypowiedź, innemu moja.

Prowadzenie biznesu nie polega na podlizywaniu się każdemu nawet jak pisze denne głupoty.

Ja przynajmniej jestem szczery. Nie każdy potrafi. Jedni to doceniają, inni nie.

POZDRAWIAM.

Edytowano przez Seo-Host.pl (zobacz historię edycji)

Po co te pouczenia, po co te złośliwości. Coś nie jest tak jak powinno? Pisanie wypowiedzi w stylu " człowieku przemyśl sobie " są poniżej jakiegokolwiek poziomu podejścia do ludzi. Czy jako właściciel firmy powinieneś się tak zachowywać? Przeczytaj sobie na spokojnie (może jutro) moją pierwszą odpowiedź. Przemyśl to . Czy kogoś obrażam? Czy kogoś atakuję? Ty od pierwszej swojej wypowiedzi atakujesz mnie za to, że śmiałem sprawdzić Twoją siedzibę, pobawić się google maps... Faktycznie, coś strasznego.

Swoimi wypowiedziami wystawiasz sobie laurkę. Nie piszę komentarza, żeby mnie ktoś lubił czy nie. Forum dyskusyjne to nie miejsce szukania akceptacji tylko miejsce dyskusji. Ale trzeba najpierw umieć rozmawiać. Umiesz obrażać, robić personalne wycieczki. Dajesz świadectwo swojej małostkowości. Po co ? czemu to ma służyć? Teraz piszesz że jesteś rycerzem obrońcą innych uciśnionych? A kogo przed czym bronić? Przed tym, że ktoś mówi, że Twój roczny zarobek na 50 domenach to zarobek na 1 kg truskawek? Kto tu kogo poniża, pomyśl lepiej. Sam siebie stawiasz w złym świetle i teraz jeszcze próbujesz wybrnąć z tego pisząc że mnie pozdrawiasz. A buta w stylu " nie mamy wcale zamiaru nikogo zmuszać ani namawiać do korzystania z naszych usług " ? Takim tekstem nie tyle nie zmusisz mnie do swojej usługi, jak odstraszasz. Poproś kogoś żeby Tobie doradził jak rozmawiać z potencjalnymi klientami.

Życzę powodzenia w biznesie.

Napisałem abyś sobie przemyślał i to podtrzymuję.

Cytat

Jak kogoś nie stać na wynajęcie biura w mieście to powinien się zająć handlem truskawkami w sezonie na straganie. ups. na stragan też trzeba zarobić...

Powyższe zdanie jest rozumiem w porządku?

Albo pisanie o spadochroniarzach w odniesieniu do innej firmy również było nie na miejscu.

Skończmy ten temat i nie pisz więcej bo to nie ma sensu.

Tak, pozdrawiam. I nie doszukuj się w tym drugiego dna.

Każdy może zbłądzić ... i nie można go potępiać i ja Ciebie również nie potępiam :)

Dziękuję za niepotępianie mnie. Tak, każdy może zbłądzić... Ważne kiedy się ostatecznie zorientuje, że jest jednak na złej drodze....

A gdzie informacja o obsłudze związanej z domeną, wszystkich panelach, usługach dodatkowych jakie razem z domeną są udostępniane (serwery, certyfikaty itp)? 

Same "suche ceny" nie są miarodajne, trzeba się odnieść do usługi jako całości. Z czegoś te ceny wynikają.

Chyba że ktoś handluje domenami to potrzebuje tylko rejestracji, ale wtedy lepiej jest podpisać umowę z naskiem, jeżeli nie chce się korzystać z aktywnych giełd domen.

Nie ma możliwości edytowania już napisanego posta, dlatego dodaję aktualizację tabelki poniżej. Zawiera teraz informację o możliwości pobrania kodu AuthInfo z panelu rejestratora.

Od siebie dodam, że oczywiście warto zorientować się w ofercie zanim wybierze się konkretną firmę.

Każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno małe jak i duże firmy oferują domeny .pl poniżej 50 zł netto / rok (odnowienie). Czasami w małej firmie szybciej i łatwiej otrzymać pomoc niż w dużej. Ale nie musi być to reguła.

Ceny utrzymania domen .pl (PLN netto / rok)

Rejestrator           .pl odnowienie      .pl po terminie      AuthInfo w panelu

kru.pl 40,20 47,99 TAK
seohost.pl 40,20 48,20
vipower.pl 41,00 49,20 TAK
hostinguj.pl 44,64 52,33 TAK
ovh.pl 44,99 44,99 TAK
forpsi.pl 45,00 45,00 TAK
hitme.pl 47,97 67,97
atthost.pl 58,53 89,00
aftermarket.pl 59,95 69,95 TAK
domeny.tv 69,00 69,00
webd.pl 70,00 70,00
dhosting.pl 79,00 79,00
kylos.pl 79,00 79,00
cba.pl 79,90 99,90
cal.pl 80,00 99,00
dinfo.pl 89,00 97,90
zenbox.pl 89,00 178,00 TAK
LH.pl 90,00 90,00
premium.pl 90,00 140,00 TAK
domena.pl 100,00 100,00
az.pl 100,00 150,00
home.pl 100,00 200,00
nazwa.pl 120,00 240,00

.pl po terminie – koszt odnowienia w ciągu 30 dni od wygaśnięcia domeny
AuthInfo w panelu – kod do transferu domeny dostępny w panelu

DD

Jak już pisałem, podanie samej ceny jest to mało miarodajne.

Domena to w dużej części także jakieś usługi dodatkowe, które niby są gratis ale i tak się za to płaci. Nie każda firma oferuje np. zarzadzanie strefą DNS przez panel. Niektóre firmy oferują serwery bezpłatne, certyfikaty ssl i inne. Jak ktoś rejestruje domenę tylko po to żeby ją transferować do innej firmy to najnowsza aktualizacja tabelki jest ok. W przypadku "normalnego" użytkownika szykującego się do zakupu usługi to za mało danych.

No i ważne jest też wsparcie użytkownika - jeden z moich klientów, chciał aby w jednej z firm ( powiedzmy z górnej części tabelki) pomogli mu wprowadzić prostą konfigurację w DNSach (bo ten rejestrator akurat daje dostęp do edycji strefy dns) i przesłali mu info (po weekendzie) żeby wykupił sobie pomoc premium za 200....

Edytowano przez brontozaur (zobacz historię edycji)

@brontozaur nie widzę przeszkód, żebyś przygotował takie porównanie z wyszczególnionymi dodatkowymi usługami w ramach rejestracji i utrzymania domeny ;-)

Naprawdę chętnie bym się z nim zapoznał - pewnie nie tylko ja :) Nie jestem złośliwy - żeby nie było. Uważam jednak, że takie "proste" porównanie ma sens, bo właśnie w prosty sposób pokazuje ceny u poszczególnych rejestratorów i temu ma służyć. Nie wykluczam, że kiedyś przygotuję rozbudowane porównanie usług towarzyszących rejestracji domen.

Natomiast z mojego doświadczenia wynika, że w na ogól użytkownik nie potrzebuje dodatkowych usług do domeny. Zwykle usługodawca hostingu udostępnia serwery DNS - wystarczy przypisać je do domeny i już. Obsługa strefy DNS nie jest potrzebna. Są też serwisy z bezpłatną obsługą DNSów, więc można to jakoś obejść.

DD

Pewnie, że fajnie by było żeby ktoś przygotował takie porównanie. Ja tego nie zrobię, bo mi to jest niepotrzebne, a "czas to piniondz" jak to się mówi.

Ale skoro ktoś taki jak Ty robi zestawienie cen, to warto byłoby oprócz tego wpisać:

- czy dany rejestr daje edycję strefy DNS,

- czy daje coś ekstra do domeny 

- jakie wsparcie ma użytkownik domeny, czy musi za nie płacić

- czy ma wdrożony DNSSEC lub jeszcze lepiej DNS over TLS/HTTPS (DNSSEC jest na www.dns.pl ale nie ma tam już DNS over TLS)

Są zewnętrzne firmy (poza rejestratorami) które dają obsługę DNSów, które też dadzą ci np. DNS over TLS, ale nie każdy użytkownik będzie umiał z nich skorzystać, w niektorych przypadkach będzie to bardzo dużo płatne. Jak już wspomniałem, jedna firma z góry Twojego rankingu za edycję strefy DNS od mojego klienta chciała wziąć 200 zł netto za pomoc premium czy coś takiego (albo pomoc business). Klient później płaci za usługi dodatkowe, np. za serwer bo może go dostać z domeną albo za certyfikat albo za coś jeszcze.

Moim zdaniem ceny z czegoś wynikają, nie chcę się wdawać w dyskusje niepotrzebne, bo widziałem wcześniejszy "atak" i każdy wpis tutaj widzę że jest na cenzurowanym, ale moim zdaniem dopiero takie pełne porównanie będzie wartościowe. Jakiś chłopak miesiąc czy 2 miesiące temu zrobił tytaniczną pracę na temat tego jak wybrać hosting, dobrze byłoby jakby ktoś zrobił taki almanach wiedzy jak wybrać dostawcę domeny. To będzie coś.

A ceny samego odnowienia - dzisiaj są takie, jutro będą, poza tym, nie samą domeną człowiek żyje. Może i fajne, ale czy realnie coś wnosi? 

@brontozaur Absolutnie się z Tobą zgadzam. Może jakiś technologiczny serwis to przygotuje. Zestawienie porównujące ceny przygotowałem hobbystycznie, że tak powiem :)

W zasadzie napisałem je dla siebie i upubliczniłem. Jak się komuś przyda, to super. Nie - nie pobieram za nie opłat :P

Poza tym osobiście uważam, że takie uproszczone zestawienie też ma sens, bo w gąszczu dodatkowych informacji (obsługa DNS, dodatkowe usługi, jakość obsługi itd.) porównanie nie byłoby już takie czytelne.

Poprzednie zestawienie napisałem 10 lat temu i od tego czasu przeczytało je ok. 100 tys. osób, więc mam nadzieję, że jednak się komuś przydało ;)

https://danieldryzek.pl/2010/02/15/nie-przeplacaj-za-przedluzenie-waznosci-domen/

DD

Do zestawienia dodałem gnum.pl. Obecnie porównanie zawiera oferty 25 rejestratorów domen .pl.

Rejestrator           .pl odnowienie      .pl po terminie      AuthInfo w panelu

gnum.pl 39,57 100,00 TAK
kru.pl 40,20 47,99 TAK
seohost.pl 40,20 48,20
ovh.pl 44,99 44,99 TAK
hitme.pl 47,97 67,97
atthost.pl 58,53 89,00
domeny.tv 69,00 69,00
webd.pl 70,00 70,00
dhosting.pl 79,00 79,00
kylos.pl 79,00 79,00
cba.pl 79,90 99,90
cal.pl 80,00 99,00
dinfo.pl 89,00 97,90
LH.pl 90,00 90,00
domena.pl 100,00 100,00
az.pl 100,00 150,00
home.pl 100,00 200,00
nazwa.pl 120,00 240,00

DD

21 godzin temu, Daniel Dryzek napisał:
home.pl 100,00 200,00

Fajnie ze ranking aktualizujesz, może znajdziesz czas na sugerowane przeze mnie zmiany :)

Ps. Samo zestawienie masz nieaktualne. Cena odnowienia .pl w home wynosi 120 zł netto.

@brontozaur dzięki za cynk :) Faktycznie 9 czerwca 2020 home.pl podniósł koszt odnowienia domeny do 120 zł netto / rok.

Wygląda na to, że najlepsza strategia, to tania rejestracja i drogie odnowienie. Klienci woleli zapłacić 0 zł za rejestrację i blisko 150 zł brutto za odnowienie niż 12 zł za rejestrację i 55 - 60 zł za odnowienie ;) Chociaż widać, że obecnie już nawet home.pl i nazwa.pl nie chcą dopłacać do rejestracji, ale dzięki swojej pozycji i liczbie klientów wciąż mogą dobrze zarabiać na odnowieniach.

gnum.pl 39,57 100,00 TAK
kru.pl 40,20 47,99 TAK
seohost.pl 40,20 48,20
ovh.pl 44,99 44,99 TAK
hitme.pl 47,97 67,97
atthost.pl 58,53 89,00
domeny.tv 69,00 69,00
webd.pl 70,00 70,00
dhosting.pl 79,00 79,00
kylos.pl 79,00 79,00
cba.pl 79,90 99,90
cal.pl 80,00 99,00
dinfo.pl 89,00 97,90
LH.pl 90,00 90,00
domena.pl 100,00 100,00
az.pl 100,00 150,00
home.pl 120,00 220,00
nazwa.pl 120,00 240,00

DD

2 godziny temu, Daniel Dryzek napisał:

Faktycznie 9 czerwca 2020 home.pl podniósł koszt odnowienia domeny do 120 zł netto / rok.

az.pl też ma 120 zł netto:  https://az.pl/cennik/

Do zestawienia dołączył 26 rejestrator jdm.pl.

Zaktualizowane zostały też ceny w az.pl (odnowienie wzrosło do 120 PLN netto, reaktywacja do 195 PLN netto).

Ceny utrzymania domen .pl (PLN netto / rok)

gnum.pl 39,57 100,00 TAK
kru.pl 40,20 47,99 TAK
seohost.pl 40,20 48,20
ovh.pl 44,99 44,99 TAK
jdm.pl 47,97 56,10 TAK
hitme.pl 47,97 67,97
atthost.pl 58,53 89,00
domeny.tv 69,00 69,00