Skocz do zawartości
cbartosz

Polscy rejestratorzy domen

Polecane posty

Witam,

Jestem nowy na forum więc przepraszam jeśli ten temat już padł. 

Ze względu na prowadzoną działalność posiadam kilkanaście domen .PL oraz .COM porejestrowanych u różnych operatorów w Polsce i za granicą.  Zdałem sobie ostatnio sprawę że za niektóre domeny mocno przepłacam i że są w Polsce operatorzy oferujący 1/3 ceny (40zł zamiast 150zł za odnowienie roczne). Natomiast przejrzałem tych najtańszych operatorów i od razu zapaliło mi się światełko w związku z:

1. W większości są to firmy jednoosobowe, kontakt tylko przez jakiś formularz albo bok@xxxx.pl 

2. Operatorzy chwalą się sprzedażą najlepszych certyfikatów SSL na rynku, natomiast sami mają poinstalowane jakieś darmowe Let's Encrypt lub najtańsze COMODO.  Trochę szewc bez butów chodzi, nie uważacie?

3. Jak myślicie, jakie mogą być niebezpieczeństwa / ryzyka związane z przeniesieniem wszystkich moich domen do takiego najtańszego operatora dzięki czemu rocznie zaoszczędzę kilkaset złotych.

4. Widziałem opinie że ludzie narzekają na tych najtańszych operatorów ale głównie w związku z hostingiem, czy dobrze rozumiem że jeśli hosting zostawię sobie u większego dostawcy  (obecnie mam DigitalOcean oraz Nazwa.pl) a tylko domeny będę miał zarejestrowane u tych najtańszych i "Name Servers" przekierowane na hosting mój to raczej nic się w przyszłości stać nie powinno, nie będzie też żadnych opóźnień w dostępie do domeny?

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Bartosz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat domen i rejestratorów pojawiał się wielokrotnie.

 

1 godzinę temu, cbartosz napisał:

1. W większości są to firmy jednoosobowe, kontakt tylko przez jakiś formularz albo bok@xxxx.pl 

Niestety to jest taka delikatnie mówiąc plaga. Wirtualne biura, biura w blokach mieszkalnych, właściciel jako admin i biuro obsługi klienta i takie tam podobne polskie wynalazki. Dzięki temu mają niższą cenę, bo w końcu na wszystkim oszczędzają. Ale jak właścicielowi coś się stanie i nie przyjdzie do pracy to firmy nie ma. Nawet jak ma kilku pracowników, a prowadzi jednoosobową działalność to firma leży.

1 godzinę temu, cbartosz napisał:

2. Operatorzy chwalą się sprzedażą najlepszych certyfikatów SSL na rynku, natomiast sami mają poinstalowane jakieś darmowe Let's Encrypt lub najtańsze COMODO.  Trochę szewc bez butów chodzi, nie uważacie?

Trochę to nawiązuje do odpowiedzi na pierwsze pytanie. Sprzedaję certyfikat EV na który mnie nie stać, bo jestem resellerem innej firmy. Przez to zależę od tej firmy i cała moja działalność jest jej podporządkowana.

1 godzinę temu, cbartosz napisał:

3. Jak myślicie, jakie mogą być niebezpieczeństwa / ryzyka związane z przeniesieniem wszystkich moich domen do takiego najtańszego operatora dzięki czemu rocznie zaoszczędzę kilkaset złotych.

Nikt Tobie ryzyka nie oszacuje. Z domenami jest jak z samochodem. Jak masz słaby to trzymasz pod blokiem na osiedlu. Ale jak masz dobry i drogi to szukasz płatnego parkingu lub zamkniętego garażu, gdzie masz większą pewność, że nic Ci się z nim nie stanie. Domeny tak samo - jak Ci na nich nie zależy - to trzymaj gdzie chcesz, jak są dla Ciebie coś warte to utrzymuje je w firmach które po pierwsze nie upadną gdy właściciel złamie sobie nogę, po drugie - z którymi masz kontakt w każdej chwili.

1 godzinę temu, cbartosz napisał:

4. Widziałem opinie że ludzie narzekają na tych najtańszych operatorów ale głównie w związku z hostingiem, czy dobrze rozumiem że jeśli hosting zostawię sobie u większego dostawcy  (obecnie mam DigitalOcean oraz Nazwa.pl) a tylko domeny będę miał zarejestrowane u tych najtańszych i "Name Servers" przekierowane na hosting mój to raczej nic się w przyszłości stać nie powinno, nie będzie też żadnych opóźnień w dostępie do domeny?

Opóźnienia w dostępie do domeny - chodzi Ci pewnie o opóźnienia w dostępie do strony jaka się pod tą domeną wyświetla, prawda? Skrócenie dostępu do stron internetowych na poziomie DNSów zapewniane jest przez usługę anycast którą mają niektóre firmy dla domen jakie u nich utrzymujesz (z tego co wiem to nazwa ma dla swoich domen taką usługę w cenie) czyli rozproszenia DNSów po świecie. Nie bez znaczenia jest też zabezpieczenie tych dnsów czy ich liczba (min. 2). Reszta to jednak działanie serwera - polecam sprawdzenie serwerów przed wyborem dostawcy usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@nospa Dzięki za wnikliwe odpowiedzi. Z tego co widzę z tych najtańszych tylko OVH to duża firma ale ma fatalne opinie na temat obsługi klientów  czy wg. Ciebie ma sens przeniesienie tam wszystkich domen?
Zależy mi też na wszystkich domenach w jednym miejscu żebym mógł je lepiej kontrolować, ostatnio o jednej domenie zapomniałem i przepadła. 
 

21 godzin temu, nospa napisał:

Sprzedaję certyfikat EV na który mnie nie stać, bo jestem resellerem innej firmy. Przez to zależę od tej firmy i cała moja działalność jest jej podporządkowana.

Certyfikat EV to przecież mniej niż połowa miesięcznej składki ZUS :-)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×