Skocz do zawartości
Gessle

VPS z Windows pod Comarch Optima

Polecane posty

Hej, szukam VPS z Windowsem pod Comarch Optimę.

Podłączonych będzie około 25 użytkowników jednocześnie przez pulpit zdalny. Zależy mi na jak najwyższej niezawodności, gdyż wspomnianymi użytkownikami sa po prostu sklepy stacjonarne.

Do tej pory korzystaliśmy z Comarch Cloud, ale brak możliwości instalowania jakichkolwiek dodatków i rozszerzeń dość mocno nas ogranicza. Uptime i wydajność były jak najbardziej w porzadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, przejrzałem ofertę VPS hekko (za mało RAMu), webh (poczytałem opinie, że częste pady) i w sumie skłaniam się ku opcjom:

https://www.ovh.pl/public-cloud/instances/cennik/
B2-30 z Windowsem

lub:

https://www.hekko.pl/serwery_dedykowane.html

Jaka jest różnica między tymi dwoma ofertami? Ktora jest wg Was lepsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hej,

udało się coś załatwić?
MS SQL Express jest darmowy więc tutaj o licencję nie powinieneś się martwić :)
Przy 25 użytkownikach jednocześnie to na pewno licencje CAL będą trochę kosztowały.. Jakich zasobów serwera oczekujesz?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Również jestem na etapie poszukiwania serwera pod oprogramowanie ERP Comarch Optima.

Specem nie jest ale o ile dobrze rozumiem, oprócz serwera potrzebuję również licencji MS Windows Server i MS SQL Server?

Planowana początkowa liczba użytkoników to 4-5. Firma rozkręcana od zera więc początkowo ilość danych dość ograniczona.

Czy ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów może coś podpowiedzieć? Z góry dzięki za pomoc!

Edytowano przez misiekb
uzupełnienie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do licencjonowania będziesz potrzebował licencji na MS Windows Server Standard, dodatkowo licencje CAL i RDS CAL(użytkownicy domenowi wraz z dostępem do pulpitu zdalnego). Z tego co wiem to w Comarch można zakupić tańszą wersje serwera bazy MSSQL(chyba się to u nich nazywa Retail), czyli wg ich licencji możesz go używać tylko i wyłącznie z oprogramowaniem Comarch ERP Optima/XL itd. Nie jestem w 100% pewny czy do tej wersji SQL potrzebne są licencje SQL CAL, więc dołącz je do kalkulacji kosztów w rezerwie. Co do maszyny to najlepiej serwer dedykowany z możliwością rozbudowy, a nie VPS. Przy Twojej liczbie 4-5 użytkowników myśl o serwerze z procesorem E3/E5, 16GB RAM i dużą ilością miejsca(to będzie biuro rachunkowe czy inny rodzaj działalności?) Lepiej kupić od razu większe dyski, ponieważ nie masz pewności, czy będziesz dał radę dołożyć dyski w przypadku braku miejsca w przyszłości, w ostateczności będzie się to wiązało z migracją całej zawartości maszyny na inny większy serwer. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników będziesz potrzebował coraz więcej ramu, no i zakup kolejnych licencji CAL/RDS CAL/SQL CAL. Przekalkuluj sobie również czy lepiej wyjdziesz przy zakupie serwera dedykowanego u kogoś czy mając maszynę fizycznie u siebie. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad dwiema opcjami. VPS raczej odpada.Czy wybierać serwer dedykowany? czy inne rozwiązanie np serwer Cloud?
Obie opcje mają swoje wady i zalety. W przypadku serwera dedykowanego jakaś awaria sprzętu blokuje Ci dostęp do serwera na wiele godzin *wszystko oczywiście zależy od tego co uległo awarii. W serwerze Cloud natomiast masz płynność - rozliczanie godzinowe - czyli zmniejszenie zasobów powoduje obniżenie kosztów. Możliwość szybkiego ich dodawania itp itd.
Sprzęt jest redundantny w związku z czym problemy z takimi awariami nie powinny wystąpić.

Jeśli podani użytkownicy Windows Server będą logować się do panelu to będziesz potrzebował licencji  CAL. Logowanie poprzez domenę i do tego CAL będziesz potrzebował serwera osobnego serwera licencyjnego dla CAL.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc... Za dużo tego i koszty gigant w porównaniu do startującej firmy dlatego finalnie zdecydowaliśmy się na Comarch Cloud.

Ale w przyszłości, kto wie :) Oby firma osiągnęła taki rozmiar !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×