Skocz do zawartości
miras

Raspberry Pi3, po ustawieniu statycznego IP brak internetu

Polecane posty

Witam, potrzebowałem ustawić na moim rp3 statyczny adres ip, edytowałem więc plik: /etc/dhcpcd.conf

 

i dodałem tam taką konfigurację:

# Example static IP configuration:

iface eth0
static ip_address=192.168.1.150/24
static routers=192.168.0.1
static domain_name_servers=192.168.0.1


Adres ip faktycznie sie zmienia na: 192.168.1.150

 

w załączniku ifconfig.

 

natomiast po wpisaniu np. ping wp.pl dostaje: ping: wp.pl: Temporary failure in name resolution

jak wywale ten kawalek konfiguracji z dhcpcd.conf to wszystko dziala, ale nie mam wtedy statycznego IP, pomoze ktos?

post-15171-0-95347000-1504103244_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, natomiast ja musze miec to zrobione po stronie rp, bo finalnie to bedzie chodzilo po innym routerem, nad ktorym ja juz kontroli nie bede mial niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Na poziomie routera również możesz wymusić na urządzeniu statyczne IP.

 

Samo powinno złapać.

 

Ma błąd w adresacji.

 

Podałeś IP 192.168.1.150/24

Czyli pula sieci jest 192.168.1.1 - 192.168.1.254

 

Jako brame podałeś 192.168.0.1 (3 oktet ma zero, czyli z poza twojej puli).

Ustal jaki IP ma brama czyli router i wskaż zakres IP poprawnie. Operujesz tylko ostatnim oktetem czyli 192.168.0.XXX lub 192.168.1.XXX zależnie jaki IP ma router.

Patrzysz na maskę np. 255.255.255.0 wskazuje że operujesz tylko ostatnim oktetem, czyli po ostatniej kropce.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, adres jaki ma router (czyli gdzie sie loguje, zeby zarządzać tym routerem to 192.168.1.100, tylko teraz pytanie, bo ja musze skonfigurowac to pi i wyslac w pewne miejsce i dopiero tam ono bedzie finalnie podłączone ppd router, czy ja jestem w stanie to tak teraz zrobic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

Tak, jest to możliwe do ustawienia. Musisz znać jaka jest adresacja sieci, tam gdzie to PI3 trafi. Ustawić mu adres IP taki, który nie jest używany w tej sieci ani nie zostanie przydzielony do innego urządzenia przez DHCP, maskę, bramę ewentualnie i DNSy i to powinno wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok, a jezeli na ta chwile jest to niemozliwe do ustalenia to jest jakas opcja, zeby to skonfigurowac w ten sppsob, zeby po podłączeniu do routera chociaz przez ssh dalo sie polaczyc z tym rp3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

ok, a jezeli na ta chwile jest to niemozliwe do ustalenia

Dlaczego nie jest to możliwe do ustalenia? Próbujesz w obcą sieć bez zgody jej administratora wpiąć swoje urządzenie?

...jest jakas opcja, zeby to skonfigurowac w ten sppsob, zeby po podłączeniu do routera chociaz przez ssh dalo sie polaczyc z tym rp3?

Tak, w konfiguracji serwera DHCP tamtej sieci skofigurować, by PI3 dostało konkretny adres a na ruterze ustawić przekierowanie portu(ów) na ten właśnie IP dla usługi ssh.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×