Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
DantePANKRACY

VPS (PrestaShop), nowa domena - Virtualhost na serwerze

Polecane posty

Witam serdecznie,

na początek chciałbym zaznaczyć, że jestem totalnie nowy w tym temacie.

Chciałbym rozwiązać temat przekierowania domeny tudzież VPS tak, aby było wszystko w porządku, ale po kolei:

 

Zakupiłem serwer VPS OVH, który ma służyć jako sklep pod Prestashop. Tutaj instalacja przebiegła bez zastrzeżeń. Zakupiłem domenę również na OVH i w Preście ustawiłem wszystko pod tę domenę, niestety pierwszy zgrzyt, bo wyświetla mi stronę z gratulacjami... Wpadłem od razu na trop przekierowania, przestawiłem adres IP w pierwszym wierszu domeny na adres IP serwera VPS i czekam teraz na odświeżenie.

 

W między czasie zadzwoniłem do konsultanta z firmy OVH zapytać się czy wszystko w normie i dostałem potwierdzenie, że pierwszy etap zakończyłem pomyślnie, ale jeszcze trzeba na serwerze VPS ustawić Virtualhost na zainstalowanym Apache. Niestety tutaj poległem z kretesem i nie wiem jak mam się w ogóle do tego zabrać. Przeczytałem gdzieś na forum, że można tego dokonać z panelu użytkownika VPS i faktycznie jest jakaś konsola gdzie można zalogować się pod Linuxa Debiana, ale niestety nie wiem czy dobrze celuję.

 

Serdecznie proszę o ratunek z tej sytuacji!

 

Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy: na tym serwerze VPS jest już wszystko zainstalowane :D Teraz tylko trzeba skonfigurować, tj. dodać virtualhost tej wykupionej domeny - tak to zrozumiałem. Nie wiem tylko jak z panelu OVH miałbym się tam dostać i jak dokonać tej modyfikacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Po stronie systemu konfigurujesz wszystko. Instalujesz serwer apache, mysql, dodajesz baze, ftp, vhosta itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Logujesz się po SSH: dane dostępowe powinienieś otrzymać.

 

Ale jak dalej nie wiesz co robić to Ci powiem, ze trochę nauki Cię czeka:

1) Wstępnie zabezpiecz serwer (firewall, SSH (klucze!), wyłącz dostęp roota, dodatkowe konto z uprawnnieniami itd)

2) Doinstaluj wszystkie narzędzia jakich potrzebujesz (np. mc)

 

Jak już się nauczysz posługiwać konsolą to wygooglaj sobie jak się dodaje vhosty do Apacha i to zrób.

Edytowano przez nnd_newbie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

jeżeli jesteś zielony w temacie to chyba najłatwiej będzie Ci zainstalować VestaCP - wszystko z automatu będziesz miał ustawione i skonfigurowane - później tylko się zalogować do panelu vesty dodać domene, baze, wgrać pliki presty, install wsio.

 

Po za tym pomyśl o zmianie apache na nginx - będzie szybciej i mniej "zasobożernie" :)

Edytowano przez Rafiki (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mFilmy.com

Chyba się nie zrozumieliśmy: na tym serwerze VPS jest już wszystko zainstalowane :D Teraz tylko trzeba skonfigurować, tj. dodać virtualhost tej wykupionej domeny - tak to zrozumiałem. Nie wiem tylko jak z panelu OVH miałbym się tam dostać i jak dokonać tej modyfikacji.

 

 

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-apache-virtual-hosts-on-debian-8

 

Tu masz link jak to zrobić, jeżeli sobie nie będziesz mógł poradzić to zapraszam na prywatną wiadomość, bądź biuro[at]itdepth.pl - pomożemy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

jeżeli jesteś zielony w temacie to chyba najłatwiej będzie Ci zainstalować VestaCP - wszystko z automatu będziesz miał ustawione i skonfigurowane - później tylko się zalogować do panelu vesty dodać domene, baze, wgrać pliki presty, install wsio.

 

Po za tym pomyśl o zmianie apache na nginx - będzie szybciej i mniej "zasobożernie" :)

 

Przy veście nginx potrafi napsuć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zamiast Vesty zainstalowałbym ISPConfig.

 

Jakbyś potrzebował dzisiaj to ogarnąć - uderz do mnie na priv ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki
Przy veście nginx potrafi napsuć

Przy jednej stronie nie powinno być problemów. Korzystam na małych, pojedynczych projektach i działa ok.

 

Fakt wysypuje się często ale tylko gdy zmieniane są ustawienia domeny (np szablon nginx itp), vesta często nie potrafi wygenerować poprawnego configa (zabraknie jej jakiejś klamry albo wklei w złe miejsce). Ale po przebudowaniu uzytkownika zazwyczaj jest ok.

 

Templatke pod nginxa i veste można znaleźć tutaj: https://forum.vestacp.com/viewtopic.php?t=9728

gdy nie będzie się nic ponad standard zmieniać nie powinno byc problemów z vestą.

Mam sklep który chodzi na vescie i nginx juz ponad rok i na razie 0 przerw :)

Dużo gorzej wygląda sprawa gdy chce się mieć kilka użytkowników i kilka stron na tym - wtedy rzeczywiście jest bardzo problematyczna.

 

Co do ISPConfig - jeśli użytkownik jest zielony to raczej nie jest rozwiązanie dla niego - przy ISPConfig trzeba wszystko samemu instalować i konfigurować - chyba ,że się mylę i sa jakieś nowe rozwiązania :)

Edytowano przez Rafiki (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bhu89

Co do ISPConfig - jeśli użytkownik jest zielony to raczej nie jest rozwiązanie dla niego - przy ISPConfig trzeba wszystko samemu instalować i konfigurować - chyba ,że się mylę i sa jakieś nowsze rozwiązania :)

 

Widziałem autoinstaller, ale nie testowałem

 

https://github.com/servisys/ispconfig_setup/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Logujesz się po SSH: dane dostępowe powinienieś otrzymać.

 

Ale jak dalej nie wiesz co robić to Ci powiem, ze trochę nauki Cię czeka:

1) Wstępnie zabezpiecz serwer (firewall, SSH (klucze!), wyłącz dostęp roota, dodatkowe konto z uprawnnieniami itd)

2) Doinstaluj wszystkie narzędzia jakich potrzebujesz (np. mc)

 

Jak już się nauczysz posługiwać konsolą to wygooglaj sobie jak się dodaje vhosty do Apacha i to zrób.

 

Dzięki za odpowiedź. Właśnie nadrabiam moje braki w temacie. Na razie udało mi się zainstalować webmin i powoli działam w procesie zabezpieczenia serwera. Mógłbyś dokładnie określić o co chodziło Ci w haśle:

 

- SSH(klucze!),

- wyłącz dostęp do roota,

 

A to narzędzie mc to skrót na pewno nie od MineCraft, a to mi google wyświetla :(

 

Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

 

Dzięki za odpowiedź. Właśnie nadrabiam moje braki w temacie. Na razie udało mi się zainstalować webmin i powoli działam w procesie zabezpieczenia serwera. Mógłbyś dokładnie określić o co chodziło Ci w haśle:

 

- SSH(klucze!),

- wyłącz dostęp do roota,

 

A to narzędzie mc to skrót na pewno nie od MineCraft, a to mi google wyświetla :(

 

Dzięki.

 

mc - midnight commander

 

Klucze SSH - chodzi o to abyś logował się kluczem a nie za każdym razem wklepywał login i hasło. ( link )

Zmień też port SSH z 22 na jakiś bardziej egzotyczny i wyłącz logowania dla roota - podstawa.

Edytowano przez Rafiki (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ASKar

Jeśli mogę jeszcze doradzić:

Zainstaluj na tym VPSie PLESK`a - ovh udostępnia go za ok. 12 zł miesięcznie - nie jest to majątek, a wszystko jest skonfigurowane i gotowe.


 

Edytowano przez ASKar (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

DantePANKRACY, jak szanujesz dane swoich klientów, to zatrudnij kogoś do adminki..

 

Ogólnie admin wyjdzie taniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Od razu nadmieniam, że to nie jest tak, że chcę zaoszczędzić i zrobić to samemu "byle by działało". To jest troszkę bardziej skomplikowane...

 

Oczywiście zatrudnienia osoby, która by zajęła się również administracją nie wykluczałem i w dalszej perspektywie na pewno taka osoba znajdzie się przy moim boku :)

 

Tymczasem zabieram się do "konfiguracji" serwera zgodnie z tym wcześniejszym poradnikiem - dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

mam pewną wątpliwość odnośnie Virtual Hosta na Apache. Od razu wspomnę, że korzystam z tego tutka:

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-apache-virtual-hosts-on-debian-8

Jak to fizycznie ma się odbywać, gdyż mam już przeca postawioną prestę (niestety/stety administrator podczas zakupu VPS wykupił od razu z zainstalowaną prestą) i w folderze etc/apache2/sites-available/ posiadam pliki konfiguracyjne np. do presty (rozumiem pliki konfiguracyjne do usług/domen), a nie posiadam pliku np. 000-default.conf

 

Przepraszam jak ponownie herezję prawię, ale nie pasuje mi kolejność: czy nie powinno się najpierw zainstalować virtual hosta na nową domenę, a potem na to Prestę? Już się pogubiłem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mogę dla nowej domeny skopiować ustawień defaultowych, bo ich fizycznie w pliku nie ma :(

 

W pliku sites-available mam:

- 2 pliki konfiguracyjne do presy,

- jeden z nową domeną,

- default-ssl.conf

 

Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może troszkę graficznie temat rozjaśnię:

 

według tego tutoriala na stworzenie Virtual Hosta powinienem mieć plik 000-default.conf - rozdział 3. Niestety podejrzewam, że podczas automatycznej instalacji Presty został podmieniony/zmodyfikowany i wyszedł z obiegu. Niestety przy tworzeniu nowego hosta są z tego co rozumiem potrzebne dane w nim zawarte i tutaj pojawia się problem jak mam je ponownie wykorzystać do nowej domeny (załącznik1).

 

Po analizie plików zawartych w /sites-available/ jeden z nich, a dokładnie prestashop.conf posiada podobny układ fraz zgodny z wymaganym do edycji (wyśledziłem jak ten plik ma wyglądać w internetach)(załącznik2).

 

Czy jest możliwe, że ten defaultowy plik się podmienił? Czy w takim przypadku mogę skopiować zawartość pliku prestashop.conf do nowa_domena.conf i będzie to hulało?

 

Przepraszam znowu za ewentualne herezje :(

post-47623-0-09451400-1504127355_thumb.jpg

post-47623-0-47055900-1504127363_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz, że wystarczy do tego pliku konfiguracyjnego nowa_domena.conf wystarczy wkleić:

<VirtualHost *:80>

        ServerAdmin nowa_domena@localhost
        ServerName nowa_domena.com
        ServerAlias www.nowa_domena.com
        DocumentRoot /var/www/prestashop                   <?>

        ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log
        CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined

</VirtualHost>

Bo ten dokument konfiguracyjny nowa_domena.conf posiada zawartość, czyli rozumiem, że mam to wkleić na sam dół dokumentu? (Bo niestety nie ma tam nawet śladu o takich frazach)(załącznik1).

 

Jeżeli chodzi o DocumentRoot mam od razu określić index.php z dokumentu Presty? Wydaje mi się to logiczne, ale wolę się zapytać :D

 

Jeżeli pomyliłem jakieś pojęcia to przepraszam, ale cholera ta pre-instalowana presta miesza mi tutaj cały układ...

post-47623-0-69568000-1504163110_thumb.jpg

Edytowano przez DantePANKRACY (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyłoby nawet mniej, ale to co podałeś powinno zadziałać. Tak podajesz katalog gdzie znajduje się index.php lub index.html.

 

Zawartość nowa_domena.conf wygląda jakby mogła zawierać to co potrzebujesz, ale to co widzisz na początlu pliku to komentarze. Pomiędzy nimi mogą być rozsiane pliki konfiguracyjne. Więc lepiej po prostu zamień całą zawartość tym co napisałeś lub utwórz oddzielny plik.

 

PS. katalog sites-available to katalog gdzie są pliki konfiguracyjne jeszcze nie uruchomione. Żeby uruchomić dany virtualhost musisz zrobić dowiązanie symboliczne do katalogu sites-enabled (lub użyć komendy a2ensite) i przeładować konfig lub zrestartować apache

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×