Skocz do zawartości
ZdobywajNagrody.pl

Platforma - na wielu serwerach

Polecane posty

Witajcie,
Stworzyłem platformę (PHP) i teraz potrzebuję pewnych informacji żeby zrobić wszystko tak jak chcę, a nie do końca mam w tym doświadczenie, może ktoś mnie nakieruje albo poda jakiś link do tutoriala jakiegoś o ile taki istnieje :D
Wszystkie serwery dedykowane które będą pod to kupowane opierać się będą na directadminie i CentOS 7.

1. Posiadam czystą kopię tej platformy, która jest aktualizowana, po aktualizacji przydałoby się istniejących klientów również zaktualizować - jak najlepiej to zrobić? Aktualnie robię to komendą rsync, tak samo robię przy instalacji świeżej kopii w nowym katalogu...nie wiem czy to dobrze? Może github, chociaż szczerze mówiąc nigdy nie miałem z nim zbytnio do czynienia

2. Instalacja i aktualizacja przydałoby się żeby działała multiserwerowo, bo aktualnie robię to na jednej maszynie lokalnie, ale jak to się rozrośnie to jak to wtedy ogarnąć żeby szło na wszystkie serwery jakie posiadam? Komenda RSYNC to jakoś ogarnia wtedy albo inna jeśli ten rsync to zła metoda...

3. Kopie bezpieczeństwa - będą osobne serwery trzymania backupów, ale jak to najlepiej ogarnąć żeby np. 2TB codziennie nie kopiowało bezsensu tylko np. to co się zmieniło? Albo jeśli już musi to być zrobione tak, że całość codziennie robi i wysyła to jak to najlepiej ogarnąć żeby jak najmniej obciążało serwer?

 

4. Jedna domena na wielu serwerach? Tzn. mam domenę XXX.pl i chciałbym żeby wszyscy nowi klienci tworzyli się pod swoimi subdomenami w tej domenie, jak to zrobić jeśli jeden serwer będzie już pełny i będzie trzeba się przerzucić na kolejne serwery? Chyba da się to jakoś ogarnąć na directadminie?

 

To chyba najważniejsze kwestie, jak ktoś pomoże to będę wdzięczny.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. i 2.

Rsync jak najbardziej w porządku. Ja bym utworzył jakieś centralne repozytorium z aktualizacjami i każdy z poszczególnych serwerów sprawdzałby czy nie trzeba zaaplikować aktualizacji.

 

3. Kopia przyrostowa / różnicowa

 

4. Nie ma problemu, aby subdomeny prowadziły na różne serwery. Rekord A.

 

W każdym razie, jeżeli będziesz miał b. dużo użytkowników i aplikacja nie wymaga większych modyfikacji pod każdego klienta to poszedłbym w stronę aplikacji typu multi-tenant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zfs jest bardziej stabilny. Ogólnie może kontener lxc i proxmox zamiast directadmina?

 

Do deploy polecam Jenkins albo gitlab ci

 

Właśnie miałem edytować post i napisać, że ZFS :D

Wiesz co, nawet nie wiem co to lxc i proxmox, directadmina używam od zawsze i jakoś tak przyjazny jest dla mnie i jego API do skryptów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do konfiguracji nowych hostów możesz użyć Ansible. Również polecam zbudowanie całości w maszyncha wirtualnych albo w kontenerach. Jak to posadzisz np. na Cephie to możesz mieć snapshoty całych systemów., dobrą wydajność i nadmiarowość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4. Jedna domena na wielu serwerach? Tzn. mam domenę XXX.pl i chciałbym żeby wszyscy nowi klienci tworzyli się pod swoimi subdomenami w tej domenie, jak to zrobić jeśli jeden serwer będzie już pełny i będzie trzeba się przerzucić na kolejne serwery? Chyba da się to jakoś ogarnąć na directadminie?

 

Zamiast tworzyć Virtal-Hosta dla każdej subdomeny rozważ vildacrd dla domeny głównej i dla obsługi zwiększonego obciążenia system rozproszony.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

Dzięki chłopaki za rady, na pewno z którychś skorzystam, chociaż jak je czytam to widzę, że jestem laikiem haha :D

Każdy z nas kiedyś był ;)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×