Skocz do zawartości
Geiger13

Pierwsza praca / staż.

Polecane posty

Cześć.

Chciałbym się Was zapytać jak to jest z tą pierwszą pracą, ale zacznę od początku.

Od października ide na studia - zaoczne i chciałbym samodzielnie je sobie opłacać (niezależność i samodzielność ;)). Do tej pory trochę programowałem - większych projektów raczej nie robiłem ale administracja również mnie interesuje, najwięcej miałem styczności z linuxowymi serwerami, a sam koduje w kobyle MS - c#. Dostać pracę jako programista jest dosyć ciężko, nawet na takiego juniora wymaga się doświadczenia, a do tego znajomość technologii i frameworków przyprawia o ból głowy.

Tak więc chcę się spytać jak to jest w administracji? Jakie są wymagania dla zaczynających swoją przygodę z administracją? Znajomość programowania na pewno się przydaje i w moim przypadku może być atutem, jednak co jeszcze taki junior admin powinien umieć i gdzie takiej pracy szukać? Może sa jakieś firmy co chętnie przyjmują na "doszkolenie"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o administrację do bardziej przydaje się wiedza z programowania w językach skryptowych (bash, python, node.js ewentualnie jakiś php).

Generalnie z roku na rok próg wejścia w IT jest coraz większy, kłamstwem jest, że jest ileś tysięcy miejsc pracy w branży IT ponieważ są to miejsca tylko i wyłącznie dla specjalistów. Nawet w programowaniu już jest minimalne zapotrzebowanie na tak zwanych klepaczy kodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o administrację do bardziej przydaje się wiedza z programowania w językach skryptowych (bash, python, node.js ewentualnie jakiś php).

Generalnie z roku na rok próg wejścia w IT jest coraz większy, kłamstwem jest, że jest ileś tysięcy miejsc pracy w branży IT ponieważ są to miejsca tylko i wyłącznie dla specjalistów. Nawet w programowaniu już jest minimalne zapotrzebowanie na tak zwanych klepaczy kodu.

 

Dokładnie, mówi się o 50k miejscach w IT i w sumie to tyle - nikt nie wspomina, że to w głównej mierze mowa o co najmniej midach czy tam regularach.

Co do tych języków to przejście na pythona czy js'a to tylko nauczenie się syntaxu, czyli kilka dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Co do tych języków to przejście na pythona czy js'a to tylko nauczenie się syntaxu, czyli kilka dni.

 

I tak i nie. Python ma dość nietypową składnię i nie każdy szybko przerzuca się na nią ze składni C, js natomiast to głównie paradygmat funkcyjny który również nie każdemu łatwo jest opanować. O ile napisanie prostej pętli czy instrukcji warunkowej nie będzie większym wyzwaniem to niestety jakaś większa praca nie jest tak prosta.

Pomijam już tutaj zapoznanie się z całym ekosystemem w okół języka, biblioteki niestety są diametralnie różne, a już na pewno w porównaniu do .netu w którym wszystko jest w miarę sensownie poukładane.

 

EDIT:

Zauważ jak niewielu programistów potrafi dobrze kodować w więcej niż jednym języku. Powiedziałbym nawet że niektórzy w ogóle nie potrafią kodować w języku w którym pracują i twierdzą, że go znają.

Edytowano przez Fizyda (zobacz historię edycji)
  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

I tak i nie. Python ma dość nietypową składnię i nie każdy szybko przerzuca się na nią ze składni C, js natomiast to głównie paradygmat funkcyjny który również nie każdemu łatwo jest opanować. O ile napisanie prostej pętli czy instrukcji warunkowej nie będzie większym wyzwaniem to niestety jakaś większa praca nie jest tak prosta.

Pomijam już tutaj zapoznanie się z całym ekosystemem w okół języka, biblioteki niestety są diametralnie różne, a już na pewno w porównaniu do .netu w którym wszystko jest w miarę sensownie poukładane.

 

EDIT:

Zauważ jak niewielu programistów potrafi dobrze kodować w więcej niż jednym języku. Powiedziałbym nawet że niektórzy w ogóle nie potrafią kodować w języku w którym pracują i twierdzą, że go znają.

 

Pythona trochę znam, ale jakoś nie przypadł mi do gustu - to pewnie ta składnia. .NET jest sensowny ale od pewnego czasu MS szaleje i dodaje dużo ficzerów do tego bardzo dziwne numerowanie wersji, które chyba nie jednego już zmyliło ;)

A co do tej znajomości języków to masz rację, wiele osób po studiach jedyne co potrafi to napisać jakieś proste pętle zawierające warunek, a OOP to dla nich czarna magia. Warto dodać, że teraz ciężko być "czystym" backendowcem, albo frontendowce - gdzieś to się przenika. Kiedyś taki JS był stricte frontendowy, a teraz wraz z frameworkami jest używany po obu "stronach".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Warto dodać, że teraz ciężko być "czystym" backendowcem, albo frontendowce - gdzieś to się przenika. Kiedyś taki JS był stricte frontendowy, a teraz wraz z frameworkami jest używany po obu "stronach".

Właśnie jest odwrotnie, kiedyś był tylko web developer który znał backend (php/asp.net/java ee) oraz frontend (html, css, js). Dziś jest dość ścisły podział na specjalistów na backendzie i frontendzie. Dziś frontend jest dużo bardziej skomplikowany niż kiedyś czyli kilka skryptów do obsługi jakiś animacji czy przycisków. Dzisiaj na frontendzie stosuje się wzorce MVC albo MVVM/MVVMC. Nie da się również pisać w JS backendu, owszem da się uruchomić JS na backendzie ale przy użyciu specjalnych bibliotek emulujących pewne rzeczy. Na backendzie stosuje się node.js który jedyne co wspólnego ma z JS to to że oboje opierają się na ECMAScript, nic więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być wróżbitą od siedmiu boleści, ale na Twoim miejscu ciśnąłbym dalej C# i szedł w tym kierunku jeśli rzeczywiście dobrze się z nim czujesz.

 

.NET Core się rozwija pełną gębą, 2.0 już na horyzoncie, całkowity open-source, miliony dolarów i sztab developerów, który jest w to pompowany powoli zaczyna przynosić efekty. Dziś ASP.NET to śmiech na sali i tylko niektóre firmy się w ogóle na niego decydują, ale za kilkanaście miesięcy sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej.

 

C# ma to do siebie, że ma najlepszą składnie i najlepsze instrukcje dla leniwych jakie kiedykolwiek widziałem - .NET Frameworkowi można zarzucić naprawdę dużo, ale C# jako język broni się sam i to całkiem dobrze. .NET Core z kolei rozwiązuje wszystkie zarzuty jakie stawia się .NET Frameworkowi. Samsung już klei runtime net core'a na androida, developerka asp.net leci pełną parą, a biblioteki tworzą się jak grzyby po deszczu.

 

Oczywiście zrobisz jak uważasz za słuszne. Jeśli chodzi o pracę admina to nadal uważam swój post za adekwatny. Na siłę w JSa i node.js bym się nie pakował, ale to tylko dlatego że nienawidzę tego języka z pasją, więc nie traktuj mnie obiektywnie w tej kwestii.

 

Generalnie w stosunku do C#, każdy język programowania to krok w tył i pomimo, że nie ma problemu z przesiadką, to jednak ja chociażby białej gorączki dostaję jak mam napisać coś bardziej skomplikowanego w czymś bez syntax ficzerów z których korzystam na codzień. Czasy gdy pisało się 3 pętle foreach dawno w C# umarły na rzecz LINQ, a jak siadam do jakiejś javy czy javascriptu i mam napisać funkcję asynchroniczną bez C# async/await to mi się momentalnie odechciewa. Nie podoba mi się to zbytnio, że wszystko bym pakował do C#, ale tak to już jest, że jak człowiek się przyzwyczai i nauczy dobrego to trudno mu zrobić krok w tył odpowiadając na pytanie "dlaczego ja w tym w ogóle piszę skoro tutaj nie ma nawet X, Y czy Z".

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być wróżbitą od siedmiu boleści, ale na Twoim miejscu ciśnąłbym dalej C# i szedł w tym kierunku jeśli rzeczywiście dobrze się z nim czujesz.

Tutaj nie trzeba być wróżką, po ostatnich posunięciach MS w stosunku do C# i .net core, dodatkowo faktu że MS pracuje by C# był na każdą platformę (Android, Mac OS, Linux) świadczy o tym że język w najbliższym czasie mocno będzie zyskiwał na popularności.

Nawet w najgorszym przypadku jest to język którego warto się uczyć bo lubią go korporacje które mają w nim masę kodu i ktoś to będzie musiał utrzymywać przez następne lata. Szczerze mówiąc to więcej ofert pracy jest dla programistów C# asp.net niż np. dla PHP, a nawet i Java. Korporacje dają najwięcej miejsc pracy, a one stawiają raczej na rozwiązania raczej przewidywalne, a taki jest C# czy Java w porównaniu do PHP. Dla przykładu rodzime Ceneo większość, jak nie całość platformy ma napisaną w C# i asp.net.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci polecić płatny staż w OVH https://www.ovh.pl/careers/world.xml?ref=stazysta&type=pl

 

Szczególnie, jeśli chcesz zetknąć się z "prawdziwą" pracą, czyli nie na zasadzie "stażysta to niech robi kawę". Jeśli stawiasz na rozwój to warto ;)

Niestety ale Wrocław to jest mój późniejszy "target" w trakcie studiów polowałbym na pracę w Warszawie.

 

A co do C# to nie zamierzam rezygnować z technologii MS cały czas chcę się w tym kierunku rozwijać - zresztą połączenie asp.net core mvc + linux ma duży potencjał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×