Skocz do zawartości
franiuu

Poczta we własnej domenie na Onet.pl

Polecane posty

Cześć! Ostatnio natknąłem się na możliwość dodania swojej domeny do skrzynki na Onecie. Nie chodzi tu o import poczty z serwera tylko o faktyczne przekierowanie poczty na serwery Onet.

 

Czy ktoś z was próbował/korzystał z Onetu z własną domeną? Jak to się sprawuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeśli ktoś z was jest zainteresowany to postaram się tutaj zdać relację z działania poczty Onetu we własnej domenie.

 

Udało mi się podpiąć domenę i przekierować pocztę na ich serwery. Wygląda to całkiem okej ale na razie nie udało mi się ustalić sposobu weryfikacji typu SPF. Maile wychodzą, ale przez niektóre filtry mogłyby zostać uznane jako spam. W najbliższym czasie skontaktuje się z Onetem i zapytam o to ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie wrażenia po kilku dniach?

Na razie czekam na odpowiedź na maila w sprawie SPFa. Bez tego to się trochę mija z celem. Jak czegoś dowiem to dam znać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość morda

jak to wypada w porównaniu do prokonto.pl?

czy są aliasy w domenie,

czy jest limit ilości skrzynek, gb itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ustawienie SPF w takiej postaci powinno załatwić sprawę

 

v=spf1 include:onet.pl -all

 

 

Inna sprawa, to czy zapewniają podpisywanie wiadomości DKIM, a z tym może być krucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak to wypada w porównaniu do prokonto.pl?

czy są aliasy w domenie,

czy jest limit ilości skrzynek, gb itd.

Próbowałem wykorzystać prokonto ale niestety z nowymi kontami o2 nie można się zarejestrować :/

Skrzynki nie mają limitu wielkości ale ile ich może być - tego nie wiem. Temat aliasów zbadam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mały, większy update ;)

 

Pocztę w domenie na Onecie zakładamy po utworzeniu konta tradycyjnego. Aby móc aktywować tę opcję w ustawieniach należy wykupić pakiet Poczta Plus (30,75 zł za rok/11,07 zł za 3 miesiące/6,15 zł za 1 miesiąc). Gdy transakcja zostanie zaakceptowana (przelew, PayU, SMS) otrzymujemy dostęp do dodatkowych funkcji, z których oczywiście najbardziej interesuje nas Poczta w domenie ;)

 

Kolejne konta dodajemy poprzez przydzielenie adresu, nazwy wyświetlanej nadawcy oraz hasła do konta; warto w tym miejscu wspomnieć, że w ramach usługi możemy utworzyć 10 kont w różnych domenach na 1 adresie bazowym. Później otrzymujemy prośbę o zaktualizowanie rekordów DNS - wprowadzenie MXa (tylko 1) i 10-znakowego kodu weryfikacyjnego domeny w TXT. Warto w tym momencie dodać rekord TXT z weryfikacją SPF - v=spf1 include:onet.pl -all jak najbardziej spełnia swoją rolę ;)Gdy serwery Onetu zaktualizują sobie dane na temat naszej domeny, możemy śmiało korzystać z konta, o którym teraz kilka słów.

 

Sam webmail ma bardzo przyjemny wygląd. Występuje podział na kategorie wiadomości co w niektórych przypadkach znacznie ułatwia pracę - poza katalogiem Odebrane mamy również dostępne Społeczności, Powiadomienia i Oferty. Oczywiście otrzymujemy dostęp do pozostałych funkcji typu OnetDysk, Kalendarz itd., ale prawdę mówiąc nie jest mi to do niczego potrzebne.

 

Przeglądając ustawienia natkniemy się na takie opcje jak ustawienie podpisów (do 10 na konto), zarządzanie anty-spamem, reguły wiadomości, przekierowania na zewnętrzną skrzynkę, autoodpowiedź i alternatywne adresy.

 

Ostatnia wspomniana przeze mnie funkcja służy do utworzenia aliasów dla danego konta (do 10). Warto przy okazji wspomnieć, że mogą być to zarówno aliasy w domenie, z której obecnie korzystamy, zupełnie innej jak i w jednej z tych 'Onetowych'. Przed utworzeniem aliasu trzeba dodać do DNS jeszcze jeden kod weryfikacyjny.

 

Myślę, że warto napomknąć jeszcze, że skrzynki same w sobie nie mają limitu wielkości, do każdego listu możemy załączyć plik o maksymalnej wielkości 2GB, a wiadomości szyfrowane są TLSem.

 

Podsumowując

Myślę, że poczta w domenie oferowana przez Onet może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych roundcubów oferowanych przez usługodawców w Polsce. Idealnie nada się dla blogera, freelancera, małej firmy. Jeśli ktoś ma obawy przed poświęceniem swoich maili np. Zoho i chce wesprzeć lokalny rynek jest to idealna alternatywa. Gdzieś przewinęło mi się, że dane są szyfrowane na serwerach Onetu, ale nie mogę teraz nigdzie tego potwierdzić. Tak jak wcześniej pisałem nie testowałem nigdy usługi Prokonto więc nie mam porównania co do niej. Wybaczcie mi proszę trochę długi wpis, ale chciałem, żeby dla każdego, kto będzie zainteresowany pocztą Onetu wszystko było w miarę jasne ;)

 

PS. Uprzedzając pytania - nie jest to post sponsorowany! ;)

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi
Sam webmail ma bardzo przyjemny wygląd. Występuje podział na kategorie wiadomości co w niektórych przypadkach znacznie ułatwia pracę - poza katalogiem Odebrane mamy również dostępne Społeczności, Powiadomienia i Oferty. Oczywiście otrzymujemy dostęp do pozostałych funkcji typu OnetDysk, Kalendarz itd., ale prawdę mówiąc nie jest mi to do niczego potrzebne.

W wersji darmowej OnetPoczty również te rzeczy są dostępne. Segregowanie zwie się tu "Smart Foldery".

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×