Skocz do zawartości
migajos

Jaki serwer dla serwisu z nagłymi skokami odwiedzin?

Polecane posty

Witam,

Poszukuję dobrego rozwiązania dla serwisu z około 10-20 tys UU / 30-50 tys odsłon dziennie, w którym pojawiają się nagłe skoki ruchu polegające na wejściu na stronę np 2000-3000 osob w ciągu 2-3 min ( spowodowane pojawieniem się atrakcyjnej treści i linku w newsletterze i na profilu społecznościowym).

Aktualny serwer dedykowany: AMD FX 8320E, 8 x 3,2GHz, 32RAM - nie radzi sobie z tym. Wiesza się, trzeba ubijać procesy php albo w ogóle restartować serwer. Na co powiniennem zwrócić uwagę? Czego szukać? Co polecacie?

Pozdrawiam

- migajos

Aha, dodam że serwer korzysta z 2x120SSD, a serwis jest na Drupalu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może wart zacząć myśleć już o optymalizacji samej strony? Wcześniej czy później dojdzie się do tego momentu, a lepiej zacząć jak najszybciej i rozwijać stronę już z myślą o optymalizacji samego kodu. Kolejna opcja to zaczęcie skalowania w szerze, jakiś CDN, revers proxy.

Sprawdź czy przypadkiem maszynie nie brakuje RAM i przez to trzeba ubijać procesy.

 

Ogólnie wydaje mi się że jeśli obecna konfiguracja nie daje już rady to trzeba myśleć o tym co napisałem na początku czyli optymalizacja i przede wszystkim skalowanie w szerz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Optymalizacja strony i możesz zapoznać się z ofertą dhosting.pl. Zobacz co wyjdzie ci taniej, trzymanie wszystkiego cały czas na dedyku czy może lepiej będzie na zasobach skalowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Poszukuję dobrego rozwiązania dla serwisu z około 10-20 tys UU / 30-50 tys odsłon dziennie, w którym pojawiają się nagłe skoki ruchu polegające na wejściu na stronę np 2000-3000 osob w ciągu 2-3 min

 

Serwer w chmurze z funkcją autoskalera np:

http://www.spidersweb.pl/2013/03/autoskaler-oktawave-wykop-efekt.html

https://support.e24cloud.com/index.php/Automatyczne_skalowanie_-_kwintesencja_serwera_w_chmurze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Sprawdź najpierw minusy tego rozwiązania ( np. restarty ), a później porównaj ceny z serwerami dedykowanymi czyli aktualnym rozwiązaniem które wykorzystuje autor tematu.

 

@migajos: trzeba znaleźć wąskie gardła w całości czyli sprzęcie i oprogramowaniu, a następnie wdrożyć zmiany.

Na forum nikt nie pomoże, tu potrzebne jest NDA i weryfikacja środowiska.

Może wystarczą drobne zmiany na poziomie oprogramowania którego optymalizacja da wymarzony efekt, a może trzeba będzie ruch wyskalować na kilka maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw minusy tego rozwiązania ( np. restarty ), a później porównaj ceny z serwerami dedykowanymi czyli aktualnym rozwiązaniem które wykorzystuje autor tematu.

Ceny są na pewno znacznie wyższe. Restarty ma obecnie i musi ubijać procesy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

To tak jak by mi się psuł samochód, musiał bym non stop jeździć do ASO i w końcu wkurzył bym się i kupił droższy bardziej awaryjny ( według rankingów/forów/facebooka ) ;)

Fakt, byłby droższy, szybciej może by jeździł, ale ja bym dalej był w tym ASO i pił kawę z Panią z recepcji...

 

Serio autoskaler się nie nadaje pod takie serwisy/rozwiązania/wdrożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OT - Jak już Nawiązałeś do samochodów, to zastanawiam się nad tymi ostatnimi postami tego typu. Deklarowany ruch nie bierze się z powietrza, więc zastanawiające jest, czym się zajmuje dział IT od tych serwisów. Przecież w tych wypadkach, to oni powinni zajmować się "tym wszystkim. Systemy cache skalowanie na kilka maszyn itd .. ... Hmm kolejna szeptanka ? (sorry jestem przewrażliwiony) na takie akcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Nie ma tego "działu" ? lub np. składa się z jednego programisty który no chcąc nie chcąc nie ogarnia.

No niestety takie są realia i sporo jest ostatnio takich klientów którzy mają podobne problemy, a po prostu brakuje im ludzi.

Z tymi ludźmi też ostatnio jest ciężko, bo patrząc po tym ile przejmowanych jest wdrożeń rozgrzebanych i wymagających poprawek...

 

Nie wiem gdzie widzisz szeptankę, dla mnie to kolejna osoba/firma która ma jakiś serwis ale wraz z wzrostem ruchu nie jest w stanie sobie z tym poradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie widzisz szeptankę,

 

Nie che robić OT, bo bym Ci wyjaśnił gdzie. Tak czy inaczej jest, to idealne miejsce pod szeptanki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OT - Jak już Nawiązałeś do samochodów, to zastanawiam się nad tymi ostatnimi postami tego typu. Deklarowany ruch nie bierze się z powietrza, więc zastanawiające jest, czym się zajmuje dział IT od tych serwisów. Przecież w tych wypadkach, to oni powinni zajmować się "tym wszystkim. Systemy cache skalowanie na kilka maszyn itd .. ... Hmm kolejna szeptanka ? (sorry jestem przewrażliwiony) na takie akcje.

Systemy.internetowe, tak się składa że serwis to jednoosobowa działalność, założona i prowadzona przeze mnie - geografa z wykształcenia :). CMSa nauczyłem się samemu. Na programistę / człowieka IT na etat mnie po prostu nie stać.

Sprawdź najpierw minusy tego rozwiązania ( np. restarty ), a później porównaj ceny z serwerami dedykowanymi czyli aktualnym rozwiązaniem które wykorzystuje autor tematu.

 

@migajos: trzeba znaleźć wąskie gardła w całości czyli sprzęcie i oprogramowaniu, a następnie wdrożyć zmiany.

Na forum nikt nie pomoże, tu potrzebne jest NDA i weryfikacja środowiska.

Może wystarczą drobne zmiany na poziomie oprogramowania którego optymalizacja da wymarzony efekt, a może trzeba będzie ruch wyskalować na kilka maszyn.

Patrys, dzięki za odpowiedź.

 

Czy mógłbyś w takim razie poradzić gdzie szukać profesjonalisty do takiej weryfikacji? Czy jakieś konkretne firmy (o ile możliwe jest takie polecanie tutaj), czy szukać w jakimś serwisie dla freelancerów/usługodawców? Ewentualnie co wpisać w Googla? ;)

Na Twoim miejscu skorzystałbym z Varnish'a => https://varnish-cache.org/ potrafi zrobić cuda

Dzięki za sugestię. Widzę, że Drupal ma do tego wtyczkę: https://www.drupal.org/project/varnish

Sprawdzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiesz, że to nie tędy droga ?Drupal sam w sobie jest ciężki, więc jeśli ma wbudowane systemu cache to je zastosuj.

 

Natomiast długoterminowo Powinieneś nawiązać współprace z kimś, kto ma doświadczenie z drupalem, kwestiami optymalizacji i doboru środowiska do zaistniałych potrzeb. Na pytanie "jaki serwer" można odpowiedzieć: "mocniejszym jak masz" ... ale to jest też rozwiązania doraźne.

----------

Jaki serwer HTTP ?
Jak współdziała z nim PHP ?

Edytowano przez systemy.internetowe (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz wersję PHP i czy masz zainstalowane rozszerzenie opcache?

Jeżeli ciągle jesteś na 5.x przejście na 7.x powinno dać ładnego kopa, zainstalowanie opcache również.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×