Skocz do zawartości
kat666

home.pl - masowy spam wysyłany na skrzynki administracyjne

Polecane posty

Cześć.

Mam w home.pl 4 różne usługi (cloud servery).

Od jakiegoś czasu na skrzynki administracyjne (czyli nazwauslugi@home.pl) przychodzi sporo spamu. Są to głównie maile udające faktury (załącznik w excelu lub zip). Akcja jakich sporo.

Ale dwie rzeczy mnie niepokoją:

1. Treści większości wiadomości są napisane nadzwyczaj "zachęcająco" i realnie, ładną polszczyzną z ogonkami

2. To bardziej niepokojące: niektóre wiadomości mają kilku adresatów i widzę, że są to inne usługi w home.pl w porządku alfabetycznym (zrzut ekranu poniżej). Wygląda to jakby lista kont administracyjnych wyciekła (zrobiłem prosty test - w google nie mogę znaleźć żadnej z moich nazw, nigdy nie posługiwałem się takimi adresami gdziekolwiek)

 

Pytanie do innych użytkowników home.pl czy zaobserwowaliście coś takiego u siebie.

 

http://i.imgur.com/q3A3eEm.png

Edytowano przez kat666 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem przed chwilą na moim starym koncie czy i do mnie dotarła piękna faktura - nic z tego :) Sprawdź, czy twój adres email nie jest gdzieś na listach mailingowych lub dostępny w Google. To, że masz w adresacie kilka adresów wskazanych nie musi oznaczać wycieku tylko po prostu Twój adres jest dostępny dla każdego spamera.

 

BTW. O ile się nie mylę to od roku home oferuje jakieś "uczące się" antyspamy - wystarczy oznaczyć wiadomość jako spam i filtry na serwerze zaktualizują się automatycznie. Nie wiem co prawda jak tam ze skutecznością, ale może warto spróbować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć kat666, zapewniam że żadna "lista kont administracyjnych" nie wyciekła z naszej bazy. To co otrzymałeś, jest klasycznym phishingiem. Sprawę opisał już niebezpiecznik.pl - https://niebezpiecznik.pl/post/dzwonil-dzis-ktos-do-ciebie-z-pretensja-ze-wyslales-mu-niezasadna-fakture/

 

Powodów, dla którego w treści wpisanych jest kilka Twoich adresów może być wiele (np. widoczność w Googlu lub korzystanie z popularnych zwrotów typu "sekretariat", "faktury" itd.). Jeżeli wiadomość nie wylądowała w folderze SPAM - wyślij do nas pełny nagłówek (w wiadomości prywatnej), a przeanalizujemy ten temat. To, co napisał KulawyMo jest również warte odnotowania, gdy przeniesiesz wiadomośc do spamu (ważne - przez użycie przycisku spam) to filtry na serwerze zostaną po kilkudziesięciu godzinach zaktualizowane i wiadomości tego typu będzie mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×