Skocz do zawartości
  • 0
majkelfirst

OVH - Public Cloud / Cloud Archive - Opcja na backup

Pytanie

Witam,

 

potrzebuję wrzucić gdzieś backupy, których zrobiło się coraz więcej - jeszcze liczę w GB, ale wyprzedzając przyszłość szukam rozwiązania typu ile wrzucę tyle siedzi. Dane o charakterze biznesowym. Obsługa autorskim rozwiązaniem backup (sftp, rsync, Swift).

 

Proszę o opinię osób, które korzystają na co dzień - czy rozwiązania OVH Public Cloud w tym zakresie są odpowiednie? Czy w regulaminie usługi cloud-storage zawsze jest napisane, że nie ma żadnej gwarancji utrzymania danych? ;)

 

Patrzę również na Aruba, Tiktalik.

Udostępnij ten post


Link to postu

5 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

  • 0

Nie wiem co do regulaminu, ale chyba nikt Ci nie zagwarantuje utrzymania danych. Każdy się stara jak może, dane są deduplikowane itd. ale jak się zdarzy jakaś globalna katastrofa czy nawet błąd usługodawcy, to nie ma zmiłuj. Co mogą wtedy zrobić, z powietrza danych nie wytrzasną? Tylko przeprosić.

 

Ja używam OVH Cloud Archive. Masz dostęp po SFTP/SCP/RSYNC i API. Możesz sobie zakładać dowolną liczbę kontenerów w trzech centrach danych (stan na 2017-07-07): Beauharnois (Ameryka Północna, Kanada), Gravelines (Europa Zachodnia, Francja) i Strasburg (Europa Środkowa, Francja)

 

Z tego co zrozumiałem to dane nie są automatycznie duplikowane do innych centrów tylko trzymane w jednym kontenerze (mogę się mylić). Można założyć kontenery w kilku różnych centrach i przesyłać backup do kilku, ale wtedy płacisz wielokrotność, nie mówiąc o straconym czasie i łączu (chyba, że jest jakiś sposób na przesłanie danych między kontenerami, ale w dokumentacji nie znalazłem).

 

Podobnie jak w Amazon Glacier - dane nie są dostępne natychmiastowo. Po pierwszym wgraniu trzeba poczekać ok. 4h. Po tym czasie przygotowanie danych do pobrania trwa ok. 10 minut. W przeciwieństwie do Amazonu, OVH nie stosuje różnych stawek w zależności od szybkości dostępu.

 

Stawki jakie są każdy widzi. 0,008 za 1GB miesięcznie i 0,0001 za 1GB transferu. Dla przykładu 1TB miesięcznie i 10TB transferu/msc będzie kosztować 9 zł. Nie wiem czy znajdziesz lepszą ofertę w Polsce.

 

Alternatywą od OVH jest Cloud Object Storage. Dane są duplikowane do 3 centrów, ale i cena rośnie. Dla przykładu wyżej będzie 41 zł.

 

EDIT: Słabo wcześniej szukałem skoro już znalazłem, że da się synchronizować dane między kontenerami: https://www.ovh.pl/g1919.synchronise_object_containers

Edytowano przez nnd_newbie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

@nnd_newbie w jaki sposób łączysz sie po sftp z kontenerem bo nie moge tego rozkminić

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

@nnd_newbie w jaki sposób łączysz sie po sftp z kontenerem bo nie moge tego rozkminić

 

Nie wiem jak daleko doszedłeś w konfiguracji, ale napisze to tak jakby ktoś dopiero zaczynał

 

Serwer: gateways.storage.sbg3.cloud.ovh.net (zależy od lokalizacji kontenera, dokładny URL podany w info kontenera)

Login: pca

Hasło: składa się z 3 elementów: <tenant_name>.<username>.<password>

 

Aby poprawnie złożyć hasło:

1) W zakładce OPENSTACK tworzysz użytkownika.

2) Wyświetli ci się hasło, skopiować. Mamy <password>

3) Id użytkownika to <username>

3) Pobrać plik konfiguracyjny OpenStack (openrc.sh) dla dowolnego regionu

4) W pliku openrc.sh szukamy OS_TENANT_NAME - to jest <tenant_name>

 

Końcowe hasło <tenant_name>.<username>.<password> to np.

8016750451524266.dfdy9yrnThs4.tPT6AsBXgWIePmacvP32qS5hEWtnueML

 

A potem się łączymy dowolnym klientem SFTP. Z tym, że są pewnie ograniczenia i niektórzy klienci mogą sypać błędami. Tutaj jest opis dla WIndowsowego WinSCP:

https://docs.ovh.com/pl/pl/cloud/storage/pca/sftp/

Edytowano przez nnd_newbie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

nnd_newbie - dzięki za odpowiedź, testuje to.

 

Mam problem z wyciąganięciem plików po OpenStack Swift. Może to klient, którego użyłem Cyberduck. Rzuca too many requests - może trzeba poczekać?

 

Cena za przechowywanie danych rzeczywiście konkurencyjna.

 

-- PS.

 

To co mi przypadło do gustu to montowanie storage jako partycja w systemie z użyciem cloudfuse ;)

Trochę wolno ale uau ;)

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×