Skocz do zawartości
nolimits

Co muszę umieć aby zrobić taką stronę

Polecane posty

Witam



Jako że zamierzam nauczyć się programować mam dylemat. Proszę o wasze podpowiedzi co będzie dla mnie najlepsze w waszej opinii. Inaczej mówiąc co konretnie muszę umieć



Jest teraz strasznie dużo języków programowania. Wiadomo html css podstawy. I teraz pytanie.



Co najłatwiej byłoby wybrać aby jak naprościej - korzystając z tym wszystkich udogodnień jak frameworki , bootstrapy i inne środowiska stworzyć:



CASE:


chce umieć stworzyć strone internetetową która:



- Umożliwia stworzenie konta przez użytkownika i prowadzenie własnego prostego "bloga"


- Blog ten to bedzie prosty dziennik wpisów w ktoym bedzie dodatkowy umieszczał dane za pomocą formularza


- Dany formularz będzie wyliczał dane z odpowiednich pól i tworzył podsumowanie (+ np wykres) w swoim profilu a pózniej bedzie również uwzgledniony w rankingach na stronie głównej



prócz tego takie funkcjonalności jak:


- pobieranie danych z innych witryn (wyłapywanie np informacji od pogody z innej strony i przepisywanie je na strone


- możliwość ustawienia przez uzytkownika jakie dane go konretnie interesuja






I teraz pytanie pomocnicze . Np uczyć się PHP czy od razu NODE.js ?? itp itd..


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Jeżeli mowa o podstawach... HTML to NIE JEST język programowania. Taki mały szczegół aczkolwiek istotny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W czystym javascripcie strony nie napiszesz, php + node.js to podstawa pisania dynamicznej aplikacji, html czy css to kwestia wyglądu tej strony, jak Pokuć napisał wyżej, to nie jest język programowania.

 

Za to pytanie "co ma najwięcej frameworków i środowisk" odpowiedź jest prosta - dziś node.js w połączeniu z php, jutro bardzo prawdopodobnym będzie .net core i strony na asp - microsoft w końcu władował grube miliony i ludzi w dotneta, a na linuxie działa tak wybitnie, że aż chce się w tym pisać. Ja już dziś testuję proste stronki-prototypy i potencjał jest ogromny. PHP czy node.js nie wyginą, ale pod kwestią elastyczności to nawet nie ma co porównywać javascripta do C#. Póki co to oczywiście tylko wróżenie z fusów bo ostatecznie to developerzy zdecydują, ale idzie to w dobrym kierunku.

 

Na pewno znajomość javascripta i podstaw PHP Ci nie zaszkodzi, bez javascripta i w .net core nic ciekawego nie napiszesz, a bez php i tak będziesz miał problemy z C#, więc warto zacząć od tego co jest stabilne teraz, ale również w miarę racjonalnie patrzeć w przyszłość, bo ja już teraz do node.js czy php nie mam zamiaru siadać ;).

 

A i zapomniałbym - nienawidzę node.js z pasją. PHP miał chociaż jakiś cel, ktoś potrzebował dynamicznej strony wysyłającej html w zależności od warunków, rozumiem to - node.js wygląda tak jakby ktoś przegrał zakład i musiał napisać framework a javascripcie. Mógłbym wygłosić 3-godzinny monolog co jest nie tak z node.js i dlaczego to największa programistyczna porażka ostatnich lat, ale nikogo to nie obchodzi i wszyscy i tak w tym będą pisać więc idę być hipsterem gdzieś indziej :D.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

node.js - "Co głupio wygląda a działa, nie jest głupie". Ja sobie to tak tłumaczę :D bo też nie jestem fanem node.js'a chociaż troszkę w tym klepałem. Od siebie dodam, że nie ma sensu iść w JaveEE, bo już wypierana przez asp.net'a. A z PHP będą korzystać pewnie jeszcze przez 30 lat - mam taką nadzieje, bo już umierał 20 razy a co chwila przechodzi renesans. Wszyscy narzekają na starego PHP a nie potrafią napisać nic w żadnym frameworku, często biorą wordpressa/joomle i inne straszne rzeczy za wyznacznik standardu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dmho

Jeżeli chcesz nauczyć się programowania to idź w PHP a później w jakiś framework tylko symfony czy zend. To jest na początek, w php załapiesz podstawy programowania a frameworki pokażą jak się robi coś prawidłowo.

 

Imo od razu lepiej wejść we framework, bo niestety, sam PHP potrafi nauczyć złych nawyków (szczególnie wykorzystując stackoverflow ;) )

 

Druga rzecz, jak masz trochę więcej czasu i samozaparcia, to Python + Django

 

 

 

jutro bardzo prawdopodobnym będzie .net core i strony na asp - microsoft w końcu władował grube miliony i ludzi w dotneta, a na linuxie działa tak wybitnie, że aż chce się w tym pisać

Hm, siedzę już jakiś czas w branży webdev i pierwszy raz widzę taką opinię, zazwyczaj były one całkowicie odwrotne i ludzie którzy porzucali php, po pewnym czasie do niego wracali. No i wątpię żeby udało się nadgryźć chociaż kawałek "tortu" na rzecz innych technologii. Chyba że włączy się jakiś "hype" jak na JSa czy dockera ;)

 

 

 

Mógłbym wygłosić 3-godzinny monolog co jest nie tak z node.js i dlaczego to największa programistyczna porażka ostatnich lat, ale nikogo to nie obchodzi i wszyscy i tak w tym będą pisać więc idę być hipsterem gdzieś indziej :D.

Nie Ty jeden tak uważasz :) Wg mnie całe środowisko jest "złe", zaczynając od samego javascriptu który powinien dawno być porzucony na rzecz czegoś normalniejszego i bardziej logicznego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm, siedzę już jakiś czas w branży webdev i pierwszy raz widzę taką opinię, zazwyczaj były one całkowicie odwrotne i ludzie którzy porzucali php, po pewnym czasie do niego wracali. No i wątpię żeby udało się nadgryźć chociaż kawałek "tortu" na rzecz innych technologii. Chyba że włączy się jakiś "hype" jak na JSa czy dockera ;)

 

PHP się nie skończy, i node.js też nie - tak jak zaznaczyłem w swoim poście. Natomiast rzeczywiście wierzę w to, że ludzie zaczną rezygnować z php i node.js na rzecz asp.net - jakbyś się mnie spytał jeszcze 2 lata temu co na ten temat sądze to bym powiedział "w żadnym wypadku, mono się nie nadaje na produkcję, jak chcesz asp.net to tylko windows, zapomnij o linuxie czy open-source". Dzisiaj cały .NET core jest open-source, wspiera multum różnych platform i architektur, działa naprawdę przyzwoicie bo Microsoft przepisał dosłownie wszystko wraz z Runtimem, JITem, GC i Frameworkiem, z zamysłem wieloplatformowości, bazując na swoim doświadczeniu przez 15 lat pisania .NET frameworka. Rozwija się to ogromnie szybko i jak jeszcze rok temu .NET core to była raczej ciekawostka developerska, że coś takiego powstaje, tak dzisiaj widząc to jak super stabilnie i dobrze dotnet działa na linuxie to serio aż chce się pisać, i całość oprogramowania masz open-source.

 

Nie lubię zbytnio wchodzić w dyskusje nt. różnych języków, podejść i frameworków, ale prawda jest taka że pisałem kod w naprawdę wielu językach, również w takich których przydatność dziś jest na poziomie ujemnym (rip perl), i tak jak windowsa i microsoftu nienawidzę z pasją, tak muszę przyznać że C# to najlepszy język w jakim kiedykolwiek pisałem - to jest nadal tylko wróżenie z fusów, bo nawet najbardziej prosperujące projekty czasem kończą się totalną klapą, a najbardziej irracjonalne sukcesem (node.js), lecz wciąż sądzę, że już niedługo .NET core może być naprawdę ciekawą alternatywą - to że asp.net istnieje i nawet jest gdzieś używany to każdy wie, ale to dlaczego nie był popularny do tej pory to wina niczego innego jak windowsa, microsoftu i closed-source - w moich oczach wszystkie te problemy właśnie znikają. Osobiście kibicuję, bo C# to mój ulubiony język, ale właśnie z tego powodu nie można brać moich fanboyowskich słów zbyt dosadnie i samemu zrobić research. Niezależnie jednak od mojej opinii, przewidywania i wróżb, faktem jest że .NET core celuje głównie właśnie w strony internetowe typu asp, i lada moment jest oznaczany jako stable z numerkiem 2.0.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W czystym javascripcie strony nie napiszesz, php + node.js to podstawa pisania dynamicznej aplikacji, html czy css to kwestia wyglądu tej strony, jak Pokuć napisał wyżej, to nie jest język programowania.

 

Za to pytanie "co ma najwięcej frameworków i środowisk" odpowiedź jest prosta - dziś node.js w połączeniu z php, jutro bardzo prawdopodobnym będzie .net core i strony na asp - microsoft w końcu władował grube miliony i ludzi w dotneta, a na linuxie działa tak wybitnie, że aż chce się w tym pisać. Ja już dziś testuję proste stronki-prototypy i potencjał jest ogromny. PHP czy node.js nie wyginą, ale pod kwestią elastyczności to nawet nie ma co porównywać javascripta do C#. Póki co to oczywiście tylko wróżenie z fusów bo ostatecznie to developerzy zdecydują, ale idzie to w dobrym kierunku.

 

Na pewno znajomość javascripta i podstaw PHP Ci nie zaszkodzi, bez javascripta i w .net core nic ciekawego nie napiszesz, a bez php i tak będziesz miał problemy z C#, więc warto zacząć od tego co jest stabilne teraz, ale również w miarę racjonalnie patrzeć w przyszłość, bo ja już teraz do node.js czy php nie mam zamiaru siadać ;).

 

A i zapomniałbym - nienawidzę node.js z pasją. PHP miał chociaż jakiś cel, ktoś potrzebował dynamicznej strony wysyłającej html w zależności od warunków, rozumiem to - node.js wygląda tak jakby ktoś przegrał zakład i musiał napisać framework a javascripcie. Mógłbym wygłosić 3-godzinny monolog co jest nie tak z node.js i dlaczego to największa programistyczna porażka ostatnich lat, ale nikogo to nie obchodzi i wszyscy i tak w tym będą pisać więc idę być hipsterem gdzieś indziej :D.

 

Dzięki byczqu za ciekawe spostrzeżenia. Reasumując warto uczyć się podstaw za równo php oraz node. Tak po trochu ? Rozwiń dlaczego aplikacje w node to porażka? Wnioskuje że popularność node wynika z tego że jest całkiem "prosty" do opanowania? Tak więc chyba to plus dla mnie.

 

I jeszcze apropo tego net core oraz asp. Rozumiem że to są jezyki na bazie C+ ? Czy z tego języka korzysta jedynie windows oraz linux(jesli dobrze rozumiem) ? Dlaczego stron się nie pisze w takim razie w tym języku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze apropo tego net core oraz asp. Rozumiem że to są jezyki na bazie C+ ? Czy z tego języka korzysta jedynie windows oraz linux(jesli dobrze rozumiem) ? Dlaczego stron się nie pisze w takim razie w tym języku ?

 

W .net pisze się w c#, f# itp, są one później sprowadzane do jednej formy - CIL i można je odpalić na różnych platformach. W tym momencie masz .NET core które odpala na wielu platformach i .NET framework który odpala na windowsie (no i możliwie na innych jeżeli użyjesz mono). A pisanie stron w C++ było by dość mozolne i podatne na trywialne błędy, np. wycieki pamięci (co w webowych językach załatwia GC).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PHP się nie skończy, i node.js też nie - tak jak zaznaczyłem w swoim poście. Natomiast rzeczywiście wierzę w to, że ludzie zaczną rezygnować z php i node.js na rzecz asp.net - jakbyś się mnie spytał jeszcze 2 lata temu co na ten temat sądze to bym powiedział "w żadnym wypadku, mono się nie nadaje na produkcję, jak chcesz asp.net to tylko windows, zapomnij o linuxie czy open-source". Dzisiaj cały .NET core jest open-source, wspiera multum różnych platform i architektur

Bez znaczenia, bo w środowisku FLOSS decydują względy kulturowe. Microsoft się nigdy nie przebije. Nawet po obiecujących początkach zawsze dowalą coś po microsoftowemu i jeśli zalążek społeczności w ogóle powstanie, to nie będzie się miał szans utrzymać.

 

Node ma spore szanse, bo 1) już jest dość popularny i 2) oparty na JS, którego niezależnie od gustów i chęci trzeba używać budując webappki.

 

(W ogóle popularność skazanych na porażkę produktów Microsoftu w Polsce to byłby ciekawy temat na jakąś pracę socjologiczną. U nas nawet Windows Phone zdobył przyzwoity kawałek rynku. MSSQL widuje się dość regularnie w starszych projektach. Silverlight(!) był wykorzystywany w projektach rozpoczynanych(!!) trzy-cztery lata temu.)

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia, bo w środowisku FLOSS decydują względy kulturowe. Microsoft się nigdy nie przebije.

 

Microsoft się w niczym nie musi przebijać, wystarczy że developerzy zauważą potencjał .net core'a - ja już zauważyłem, a to o czymś świadczy biorąc pod uwagę, że jeszcze rok temu zachwalałem laravela i hejciłem asp.net. Może jestem odosobnionym przypadkiem i będzie jak mówisz, ale szczerze wątpię biorąc pod uwagę jak to się rozwija - microsoft robi wszystko, żeby ułatwić życie i zachęcić do korzystania z .net core'a, włącznie z otwarciem wszystkich dostępnych źródeł i wsparciu wszystkich popularnych distro z ubuntu na czele - nawet obrazy do dockera już są. Ba, nawet jeśli już dzisiaj by to porzucili to jest całkiem pokaźne community, które by po prostu to sforkowało i kontynuowało dalej, bo C# na linuxie to rzecz cudowna, której mono nigdy do końca nie potrafiło zrobić.

 

Ale tak jak mówię, nie ma co gadać bo to jak wojna debian vs ubuntu, pożyjemy zobaczymy, i miło będzie wrócić do dyskusji za rok :).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×