Skocz do zawartości

Polecane posty

Cześć,

 

wiem, że podobnych tematów wiele ale zazwyczaj stare. Zastanawiam się nad uruchomieniem biurowej serwerowni pod własne aplikacje. Potrzebuję:

  • 3xDell R230 - apache, kolejny SQL, kolejny mieszany
  • router pod 1024 IP - jaki będzie ok?
  • UPS
  • szafę rackową

Kieruję się głównie aspektami związanymi z wrażliwością przechowywanych danych.

 

Mam problem z takim rzeczami jak:

 

- dobór routera

- dobór UPS

- czy 3 takie serwery przy średnim obciążeniu generują sporo ciepła?

- czy o czymś jeszcze powinienem pamiętać?

 

Możecie podpowiedzieć jaki router obsłuży mi te IP i serwery? Coś jeszcze ze sprzętu powinienem kupić? Chciałbym oszacować koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej mieć kabel do DC i tam to trzymać?

Po co ci tyle adresów IP i skąd je weźmiesz?

Router żeby dobrać trzeba znać jakie łącze i jaka technogia podpięcia do niego.

Całe zużycie prądu idzie w ciepło więc masz do odebrania sporo ciepła.

 

Zapomniałeś o chlodzeniu a jest ono bardzo istotne.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

Dokładnie, jak kolega wyżej wspomniał - musisz kupić/mieć klimatyzację, która sobie poradzi z ciepłem na powierzchni jaką zaadoptujesz na tą miniserwerownię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że akurat klimatyzacja to najmniejszy problem. Większym problemem jest łącze i prąd, gdyż jest to koszt co miesiąc. Z tą konfiguracją, którą opisałeś max zużycie prądu to około 500W/h, co będzię się przekładać na min 300zł/mies. Dodaj koszt przyzwoitego łącza i wyjdzie pewnie koło 1000zł. Nie mówiąc już o 1024 IP. Dzierżawa miesięczna pewnie koło 6000zł/mies a jak chcesz kupić to min 10USD/IP.

 

Odpowiadając jednak na twoje pytania:

-router: przyzwoity do 1Gbit to koszt 4000zł, w tej cenie to może być Mikrotik.

-UPS: jeżeli wystarczy Ci ochrona przed samymi wahaniami i zanikami na max 10-15 min to kup sobie jakiś 1500VA. Polecam APC, koszt min 3000zł.

-Ciepło: jeśli masz duże pomieszczenie, 40mkw i więcej to nie musisz sobie zawracać głowy klimatyzacją. Odpowiednie rozwiązania ma np. firma Rittal.

 

Szafe możesz sobie kupić nawet jakąś używaną, gdyż nie ma najmniejszego znaczenia.

 

Daj znać na PM jak będziesz chciał coś dopytać do moich propozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że routerowi nie robi większej różnicy ile adresów IP obsługuje. No i pytanie co ma ten router robić? To ma być BGP na którym rozgłosisz tę adreację? Jak nie to ja nie wiem czy w ogóle jakikolwiek router jest potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Dodam tylko, że routerowi nie robi większej różnicy ile adresów IP obsługuje. No i pytanie co ma ten router robić? To ma być BGP na którym rozgłosisz tę adreację? Jak nie to ja nie wiem czy w ogóle jakikolwiek router jest potrzebny.

 

Zawsze można jakiegoś atoma złożyć i routerOS zakupić lub pfsense jakiś postawić. :) Zawsze to jakaś oszczędność a funkcjonalnośc identyczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CCR 1009 ogarnie już wiele, a kosztuje około 1500 zł. Aczkolwiek na BGP raczej bym nie polecił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Trochę mi rozjaśniliście sprawę. IP/AS już mam. Router pewnie musiałby być z BGP bo musiałbym je rozgłosić. Z pobieżnych szacunków wygląda na to, że za 25-40 tys. dałoby się coś poskładać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz jeszcze pamiętać o sprzecie na zapas, czyli np. chociaż z jeden serwer na zapas, router, switch...

Wszystko zależy jaką dostępność chcesz zagwarantować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy małym budżecie proponuję router postawić na zwykłym serwerze z Birdem. Najlepszy stosunek wydajności do ceny i zużycia energii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×