Skocz do zawartości
adam500

Odsprzedaż miejsca na serwerze/hostingu - jak to ugryźć ?

Polecane posty

Cześć.

Mam problem z kwestią prawną dotyczącą odsprzedaży miejsca na moim serwerze firmowym. Jestem programistą i wiele lat tworzę strony itd. Pracuję dla dużych międzynarodowych firm oraz dla mikrofirm w Polsce.

Właśnie od tych małych firm często dostaję pytania czy nie znajdzie się trochę miejsca u mnie na prostą stronę, tak by było po kosztach. Mam sporo miejsca na serwerze i dałoby się to zrobić ale nie mam pewności czy mogę sobie od tak użyczyć nawet 100 Mb bez jakiegoś konta reseller. Czytałem regulamin usługi ale żadnego wpisu nie znalazłem. Korzystam z dobrej oferty i wiem na ile sobie mogę pozwolić by serwer zbytnio się nie pocił. Po paru miesiącach mogę też wziąć większy pakiet. Klienci pytają się bo mam wyrobioną dobrą opinię i w zasadzie wszystko już idzie z polecenia przez innych. Zaznaczam że to jest drobnica, a ja dobrze wiem jak optymalizować strony aby użycie cpu/transferu było jak najniższe.

 

Odnośnie tego mam kilka pytań:

1. Ktoś wie czy mogę sobie tak kawałek odsprzedać?
2. Jak trzeba sformułować umowę , czy może zwykła faktura wystarczy ?
3. Czy trzeba posiadać jakieś pozwolenia żeby nikt się nie przyczepił ? Generalnie chodzi o utrzymanie prostych statycznych stron i mikro-sklepów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz bez problemu udostępniać miejsce na serwerze i nie musi to być konto resellerskie. Reseller po prostu pozwala Ci na łatwe zarządzanie kontami i ich parametrami bezpośrednio przez udostępniony panelik. Konto z resellingiem domen też mogłoby być wygodne.

 

Najlepiej dla Ciebie byłoby odsprzedawać na podstawie umowy z fakturą. W umowie określiłbyś np. parametry konta i zakres Twoich obowiązków jako administratora z wyłączeniem odpowiedzialności gdyby np. serwer przestał działać nie z Twojej winy.

Po stronie właściciela strony leży zgłoszenie do GIODO i mogą wtedy Ciebie poprosić o umowę powierzenia przetwarzania danych osobnych. Sprawdź czy Twój hosting udostępnia taki wzór umowy, a jak nie, to zapytaj ich o to.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i to jest konkretna odpowiedź, tylko niezbyt rozumiem o co chodzi z GIODO.

Ogólnikowo wiem z czym to się je i że raczej nie będzie dotyczyć zwykłych mikrostron gdzie danymi będą tylko te kontaktowe , a raczej sklepów czy czegokolwiek co zbiera dane użytkowników odwiedzających daną stronę.


Czyli będzie wyglądać to tak, że ja biorę wzór umowy od firmy hostującej -> przekazuję to klientowi -> klient wypełnia i zgłasza. Tak ?
Czy zgłoszenie do nich strony (GIODO) łączy się z jakimiś obowiązkami po mojej stronie lub klienta ? Mogą chcieć sprawdzić stronę, bazy, pliki czy cokolwiek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W kwestii prawnej, to tutaj Ci niestety nie pomogę. Nie mój zakres. :)

 

Po stronie Twojego klienta leży zgłoszenie i rejestracja zbiorów danych osobowych, które będą pobierane i w jakim celu będą przetwarzane. W tym przypadku GIODO będzie wymagało dodatkowo umowy powierzenia przetwarzania danych. Administrator musi opisać co robi w celu ochrony tych danych.

Jeżeli nie byłoby Tam Ciebie, to klient podpisuje sam taką umowę bezpośrednio z hostingiem (zobacz wzór z home.pl - https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/umowa-na-hosting-wirtualny-z-zapisami-giodo/). W przypadku kiedy Ty też jesteś administratorem - nie wiem. :) Różnie ludzie to robią...

 

Najlepiej w tej kwestii przeglądnąć eduGIODO (np. to https://edugiodo.giodo.gov.pl/pluginfile.php/113/mod_resource/content/17/INF1/INF_R05.html) dodatkowo ich się dopytać. Udzielą Ci wtedy odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

 

 

Edytowano przez volt123 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×