Skocz do zawartości
nnd_newbie

Zakup domeny na (jeszcze) nieistniejącą firmę

Polecane posty

Problem z rodzaju biznesowo/księgowych. W planach jest założenie działalności gospodarczej. Nazwa będzie dopasowana do tego co można wychwycić ciekawego na rynku domen.

 

Plan jest taki, żeby najpierw zakupić/zarezerwować domeny, a dopiero jak już są to zarejestrować działalność gospodarczą.

 

Problem w tym że w momencie zakupu domen firma jeszcze nie istnieje więc zakupu na firmę dokonać nie można.

 

Opcja 1)

Zakupić jako osoba prywatna. W takim przypadku trzeba się potem bawić w cesję. Nie wiem też jak dopisać koszty zakupu domen do kosztów firmy. Pewnie można to zrobić na zasadzie przyjęcia domen na stan, ale jak to wycenić? Co US przyjmie, a do czego się przyczepi? Krótko mówiąc dużo zabawy.

 

Opcja 2)

Najpierw założyć firmę, potem zakupić domeny. Ta opcja odpada. Nie chcemy ryzykować, że zostaniemy z firmą bez domen.

 

Opcja 3)

Bawić się rezerwacjami. Zarezerwować domenę, potem założyć działalność, zmienić dane u sprzedawcy domeny i dokończyć zakup już na firmę. Nie wiem czy ta opcja jest w ogóle do zrobienia.

 

Inne możliwości? Rady?

Edytowano przez nnd_newbie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale serio w opcji 1 musisz wrzucać w koszty te 20 zł? Zbiedniejesz tak bardzo z braku odliczenia tych 2-5 zł podatku? Nawet jak masz 10 domen, to 20-50 zł też nie wydaje się jakąś kwotą wartą takich dywagacji. A jeśli jednak są to pieniądze, bez których sobie nie poradzisz, to zostają opcje 2 i 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale serio w opcji 1 musisz wrzucać w koszty te 20 zł? Zbiedniejesz tak bardzo z braku odliczenia tych 2-5 zł podatku? Nawet jak masz 10 domen, to 20-50 zł też nie wydaje się jakąś kwotą wartą takich dywagacji. A jeśli jednak są to pieniądze, bez których sobie nie poradzisz, to zostają opcje 2 i 3.

 

Akurat nie ja zakładam, tylko osoba bliska :)

 

Niemniej rzeczywiście koszty można sobie odpuścić.

 

Jak już napisałem opcja 2 odpada. Opcja 3) nie wiem czy jest do zrobienia. Jeśli tak to u jakiego registrara, bo niektórzy tylko sprzedają z płatnością z góry? Czy w ogóle jest sens się za to zabierać, bo może założenie firmy trwa dłużej niż rezerwacja domeny?

 

Opcja 1) nawet bez odliczania kosztów to wciąż dodatkowe formalności (cesja).

 

Wątek ten założyłem, żeby się upewnić czy nie ma prostszego sposobu niż te które wymieniłem, a o odpowiedzi prosiłbym osoby które dobrze znają procedury rezerwacji/zakupu domen i registrarów i/lub spotkały się z podobnym problemem.

Edytowano przez nnd_newbie (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale serio w opcji 1 musisz wrzucać w koszty te 20 zł? Zbiedniejesz tak bardzo z braku odliczenia tych 2-5 zł podatku? Nawet jak masz 10 domen, to 20-50 zł też nie wydaje się jakąś kwotą wartą takich dywagacji. A jeśli jednak są to pieniądze, bez których sobie nie poradzisz, to zostają opcje 2 i 3.

 

Myślę, że sprawa kosztów tutaj jest drugorzędna.

 

Zauważ, że jak zarejestruje wcześniej to domena będzie miała "registrant type" jako "individual", a jak zarejestruje na firmę to "organization". Czy zarejestrowana w ten sposób domena, na osobę indywidualną może być używana w działalności gospodarczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Roothek

 

Myślę, że sprawa kosztów tutaj jest drugorzędna.

 

Zauważ, że jak zarejestruje wcześniej to domena będzie miała "registrant type" jako "individual", a jak zarejestruje na firmę to "organization". Czy zarejestrowana w ten sposób domena, na osobę indywidualną może być używana w działalności gospodarczej?

 

A czy w OVH nie można czasem zmienić dane osoby indywidualnej na firmowe? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A czy w OVH nie można czasem zmienić dane osoby indywidualnej na firmowe? :P

 

Nie testowałem, ale podaje się 3 albo 4 dane przy rejestracji domeny w ovh. Jedne dane to dane właściciela domeny, drugie to osoby kontaktowej w sprawie problemów technicznych, trzecie to dane księgowe - do faktury. Czwartego rodzaju nie pamiętam ale chyba było jeszcze coś.

Skoro mogę podać różne dane to teoretycznie mogę mieć domenę na osobę prywatną, a fakturę wystawiać na firmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wladcapierscieni

O ile się nie mylę to przy zarezerwowanej domenie nie jest możliwa cesja, czyli tak czy siak musiałbyś tę domenę zarejestrować na dane, które podałeś przy składaniu zamówienia i dopiero, gdy będzie ona aktywna to dokonać cesji.

Ja bym pozostał przy pierwszej opcji, ale odpuścił sobie już zabawę z kosztami firmy. Gra nie warta świeczki. Sama cesja nie jest tak uciążliwa, jest to do ogarnięcia (w zależności od rejestratora) w kilka godzin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też skłaniałem się do opcji 1) czyli zakup na prywatną osobę i potem cesja. Oszczędności przy rejestracji znikome, więc do pominięcia.

 

Myślałem, że może jest jakiś inny prosty sposób, ale widać nie ma co kombinować.

 

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wznawiam wątek. 

Domenę, którą bym chciał dla swojej firmy jest już zarejestrowana, ale przez kogoś innego. Chciałbym ją odkupić. Jest to osoba prywatna i jak wtedy wygląda sytuacja z kosztami? Ktoś wie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×