Skocz do zawartości
michal1233

Rozszerzenie działalności o platformę hostingową

Polecane posty

Witam, od kilku lat zajmuję się tworzeniem stron i sklepów internetowych. Od pewnego czasu myślę o rozszerzeniu działalności o platformę hostingową. Tutaj mam pytanie do Was, jako bardziej doświadczonych w tym temacie.

 

Chciałbym skorzystać z jak najbardziej gotowego rozwiązania. Czyli panel klienta, panel administratora i platforma sprzedażowa.

 

Widziałem opcję cPanel+WHM - jednak nie wiem czy WHM obsługuje sprzedaż od strony klienta - czy trzeba to po prostu przygotować.

 

Drugą opcją jest WHMCS + cPanel lub DA (widziałem, że DA niedługo dostanie nową szatę graficzną).

 

Prosiłbym o radę, która opcja jest najlepsza. Jeszcze podsumuję to czego oczekuję w skrócie - pełnego rozwiązania, dzięki któremu nie będę myślał o stworzeniu platformy sprzedażowej, a jedynie o konfiguracji całej usługi.

 

Edit: w kwestii serwerów planuję zakup serwerów dedykowanych w serwerowni atman. Tutaj jeśli macie inne zdanie też chętnie je poznam.

Edytowano przez michal1233 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Po co Ci atman pod hosting?

Masz teraz w Polsce DataCenter OVH, więc może lepiej do nich się zgłoś. Ewentualnie Francja.

WHMCS + DA najlepsza opcja (wg mnie ponieważ bardziej wolę pracować na DA niż CPanelu...)

 

Na 100% na forum znajdziesz ludzi którzy zrobili by wszystko za Ciebie jeśli chodzi o całą platformę hostingową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że znalazłbym tutaj osoby, które by wszystko zrobiły za mnie, ale mija się to z celem. Nie chce tego uruchomić w 3 dni, przede wszystkim chcę nabyć umiejętności, bo jeśli będzie trzeba rozbudować platformę o drugi serwer to znowu mam kogoś do tego szukać?

 

Z usług atman korzystałem już, w ofercie ovh nie widzę na razie serwerowni w Polsce, ale jakiś czas temu widziałem reklamę polskiego datacenter.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy nie warto na początku nie outsource'ować tego i dopiero kiedy rzeczywiście bedziesz miał już kilku-kilkunastu klientów zająć się migracją tego na własne rozwiązanie?

Administracja takimi serwerami to nie jest taka mega prosta sprawa. Musisz umieć to zabezpieczyć. Szczególnie, że to są sklepy, do tego musisz utrzymać tym ludziom bezpieczną firmową pocztę...

Pozdrawiam
Krzysiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Dokładnie. Skoro się na tym nie znasz weź sobie specjalistę, który ci będzie w ogóle czuwał. Bo możesz zwolnić admina jak 2be.pl i mieć z doskoku jak coś się stanie, ale sam widzisz jak to się skończyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biorę pod uwagę, że opiekować musi się tym osoba, która ma pojęcie, jednak w pierwszym okresie będzie to działało jedynie dla kilku klientów, których stron pilnuję. Nie lubię stać w miejscu, dlatego też chcę posiąść pewną wiedzę.

 

Edit. Dodam, że posiadam serwer w datacenter atman, 16GB RAM, 4TB, jest na nim mały serwis ogłoszeniowy i śmiało mógłbym z tego skorzystać. Serwer tak czy siak byłby opłacany, a kupa powierzchni się marnuje. Dochodzi tutaj tylko kwestia licencji na DA i WHMCS, no i oczywiście konfiguracji tego w kupę i administracji tym.

Edytowano przez michal1233 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaproponował na początku zainstalowanie virtualboxa, stworzenie maszyn jako serwer z linuxem. W tedy konfigurujesz wszystko z palca bez żadnych paneli - nauczysz się co z czym się je i jak działa. Postaw serwer WWW i DB potem dodaj do tego DNS, ftp, poczte, a dopiero potem baw się w panele i ewentualnie zakup serwera.

 

Ja też jakiś czas temu chciałem się nauczyć właśnie takich ogólnych podstaw jeśli chodzi o administrację serwerami i właśnie w taki sposób zacząłem.

Szczerze mówiąc uważam na tyle na podstawie mojej małej wiedzy i minimalnego doświadczenia, że nie ma sensu zaczynać nauki od paneli bo nie nauczysz się jak co działa i co najważniejsze nie nauczysz się rozwiązywać prostych błędów. Widzę i słyszę jak ludzie zaczynają przygodę z administracją serwerami od gotowych paneli, a potem jak się coś popsuje, albo zaktualizuje to nie wiedzą co zrobić bo nie działa.

 

Panel jest spoko jak już umiesz podstawy i umiesz radzić sobie z problemami, w tedy jest to narzędzie do zautomatyzowania Twojej pracy i jej ułatwienia. Traktowanie paneli jako drogi na skróty do łatwego uruchomienia usługi jest moim zdaniem błędną drogą.

Edytowano przez Fizyda (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ja bym zaproponował na początku zainstalowanie virtualboxa, stworzenie maszyn jako serwer z linuxem. W tedy konfigurujesz wszystko z palca bez żadnych paneli - nauczysz się co z czym się je i jak działa. Postaw serwer WWW i DB potem dodaj do tego DNS, ftp, poczte, a dopiero potem baw się w panele i ewentualnie zakup serwera.

 

Ja też jakiś czas temu chciałem się nauczyć właśnie takich ogólnych podstaw jeśli chodzi o administrację serwerami i właśnie w taki sposób zacząłem.

Szczerze mówiąc uważam na tyle na podstawie mojej małej wiedzy i minimalnego doświadczenia, że nie ma sensu zaczynać nauki od paneli bo nie nauczysz się jak co działa i co najważniejsze nie nauczysz się rozwiązywać prostych błędów. Widzę i słyszę jak ludzie zaczynają przygodę z administracją serwerami od gotowych paneli, a potem jak się coś popsuje, albo zaktualizuje to nie wiedzą co zrobić bo nie działa.

 

Panel jest spoko jak już umiesz podstawy i umiesz radzić sobie z problemami, w tedy jest to narzędzie do zautomatyzowania Twojej pracy i jej ułatwienia. Traktowanie paneli jako drogi na skróty do łatwego uruchomienia usługi jest moim zdaniem błędną drogą.

 

Postawić postowisz na samych panelach, ale w przypadku update, zmiany konfiguracji, awarii, optymalizacji zaczną się schody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Postawić postowisz na samych panelach, ale w przypadku update, zmiany konfiguracji, awarii, optymalizacji zaczną się schody.

 

O to mi właśnie chodziło, dlatego uważam że jak ktoś chce się uczyć od od konsoli, a nie paneli. Ja mam np. serwer VPS tylko dla własnych potrzeb, poznałem na tyle wszystko od strony konsoli że sobie radzę i nie potrzebuję panelu, dodać nową witrynę na serwer, faktycznie w konsoli więcej pracy niż w panelu ale robię to raz do roku, a panel to zawsze dodatkowa ewentualna furtka i nie ważne jak dobry, w każdym sofcie trafiają się błędy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Tylko że nie nauczy się tego w parę dni czy nawet miesięcy. Bez praktyki nie warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. DA+WHMCS+atman, jak wygląda sytuacja z GIODO?

 

Jeśli przetwarzasz dane osobowe to zgłaszasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×