Skocz do zawartości

Polecane posty

Cześć, mam w planach kupno Rasberry PI 3 głównie do celów edukacyjnych, ale jak już będę go posiadał to chcę zrobić z nim coś pożytecznego. :) Chciałbym postawić na nim malutki serwer gry Minecraft dla maksymalnie 10 osób ( 512mb ram na ten cel ) i serwer www dla swoich stron - malutki blog ( 60 wizyt dziennie, rośnie bardzo powoli ) i parę stron testowych do nauki tylko dla mnie ( na ten cel 256mb ram ), chciałbym zrezygnować z interfejsu graficznego maliny i konfigurować wszystko z konsoli z laptopa.

 

1.) Jak zarządzać malinką z poziomu konsoli zewnętrznego komputera?

2.) Czy moje łączę wystarczy do w/w celów? Jest bardzo stabilne, awarii zbytnio mój dostawca nie ma, ale to radiówka... wiadomo zimą czasami sygnał przerywa, a jak jest burza to godzinkę lub dwie zupełnie nie ma internetu.

3.) Chciałbym podkręcić ciut procesor w malince, warto zainwestować w jakieś śmieszne chłodzenie do niej? Wiem, że można kręcić z poziomu konsoli.

4.) Jak podpiąć domenę pod taki serwerek w domu?

5.) Jak to w ogóle wygląda w praktyce? Aby ktoś się połączył z moją stroną www lub serwerem wystarczy, że w przeglądarce wklepie ip ?

6.) Czy jest to bezpieczne? Mój projekt jest malutki, ale wiadomo... Lepiej mieć pewność.

 

Kurczę przepraszam... chyba zły dział. :P Byłbym wdzięczny za przeniesienie.

 

6085679359.png

Edytowano przez Marceli99 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Postaw serwer SSH na malinie

2) Nie napisałeś nic o łączu poza tym, że radiówka

4) Tak jak wszystko inne - DNS

5) IP lub nazwa domenowa która rozwiązuje na owe IP

6) Jak zabezpieczysz usługi na malinie tak będziesz miał bezpiecznie

 

Ale na Minecrafta na tym to Ty nie licz, nawet i dla pół osoby ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

łącze to praktycznie połowa sukcesu, a z tego co piszesz wygląda to bardzo słabo

1) Postaw serwer SSH na malinie

2) Nie napisałeś nic o łączu poza tym, że radiówka

4) Tak jak wszystko inne - DNS

5) IP lub nazwa domenowa która rozwiązuje na owe IP

6) Jak zabezpieczysz usługi na malinie tak będziesz miał bezpiecznie

 

Ale na Minecrafta na tym to Ty nie licz, nawet i dla pół osoby ;)

2.) Nie wstawił się obrazek. :P Już poprawiłem.

 

Minecraft ma bardzo małe wymagania na dzień dzisiejszy, 500-600mb pamięci RAM ze spokojem wystarcza, kiedyś faktycznie było ciężko nawet przy 1gb, teraz się to znacznie poprawiło.

 

Nawiązując teraz do łącza - Czy takowe wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o proste strony, pocztę to oczywiście że łącze da radę ale z wielkimi bólami. Nie oszukujmy się każdy spadek prędkości będzie powodował problemy. Dodatkowo dochodzi utrzymanie ruchu pomiędzy DNS z zewnątrz i ewentualnej wymianie informacji dotyczącej strefy w oparciu o jakiś skrypt. Chyba że masz stały adres IP, co odrobinę będzie na plus.

Uruchomienie serwera gry na łączu radiowym o parametrach jakie podałeś + mała moc obliczeniowa samego CPU pod takie zastosowania spowoduje że projekt raz będzie działał raz nie w zależności od pogody o której wspomniałeś + dodatkowo będzie dostawał czkawki z racji ilości uruchomionych procesów.

Na twoim miejscu rozejrzał bym się za kolokacją dla tego urządzenia. Wiele firm robi to za darmo. Przez pewien czas również oferowaliśmy coś takiego do chwili kiedy przekroczyło to nasze oczekiwania bo jak by nie patrzeć adresy IP kosztują . Nie pamiętam która z polskich coś takiego oferowała ale na 100% coś takiego było.

Według mnie postawienie poczty czy www jest ok ale serwer gry bym sobie odpuścił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie vps'a w OVH (jeżeli 15 zł msc nie jest problemem), bądź ArubaCloud (jeżeli 15 zł msc jest problemem) : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie vps'a w OVH (jeżeli 15 zł msc nie jest problemem), bądź ArubaCloud (jeżeli 15 zł msc jest problemem) : )

Tu masz poniekąd rację ale zabawa z fizycznym urządzeniem w roli "serwera" + walka z łączem i zasobami nie zastąpi gotowa usługa w postaci VPS. Wprawdzie w PL z tym internetem jest różnie ale w wielu państwach dalej podtrzymywany jest duch własnych serwerów przechowywanych w domach. O ile wiem to USA króluje na salonach. Trochę tego jest w UK, mniej w NL, DE a czy inne państwa to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie vps'a w OVH (jeżeli 15 zł msc nie jest problemem), bądź ArubaCloud (jeżeli 15 zł msc jest problemem) : )

Ale to ma być zabawka edukacyjna, a nie profesjonalny projekt. :P

 

Myślałem jeszcze o jakimś prostym komptuerze / terminalu, ale wątpię że dostanę coś tak energooszczędnego jak malina.

 

Malinka jest o tyle fajna, że ma naprawdę ogromną społeczność.

Albo gdyby zainwestować w takie coś zamiast malinki http://allegro.pl/dell-fx170-intel-atom-n270-1-6ghz-2gb-4gb-7-emb-i6479562330.html ?

Edytowano przez Marceli99 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale to ma być zabawka edukacyjna, a nie profesjonalny projekt. :P

 

Myślałem jeszcze o jakimś prostym komptuerze / terminalu, ale wątpię że dostanę coś tak energooszczędnego jak malina.

 

Malinka jest o tyle fajna, że ma naprawdę ogromną społeczność.

Albo gdyby zainwestować w takie coś zamiast malinki http://allegro.pl/dell-fx170-intel-atom-n270-1-6ghz-2gb-4gb-7-emb-i6479562330.html ?

 

Dalej zostajesz ze słabym łączem więc dokładnie to przemyśl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ma słabe łącze to będzie więcej edukacji, do nauki lepiej jak nie będzie działać dobrze.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Dalej zostajesz ze słabym łączem więc dokładnie to przemyśl.

Jak zdecyduję się na VPSa to gdzie nauka i zabawa? :P Ale podsumowując, bo jestem zdecydowany już na 100%. Lepiej zainwestować do powyższych celów w Della czy Malinkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra jak już mam ten sprzęcior i zainstalowany serwer WWW, to jak podpiąć do niego domenę? Obecnie używam IP mojego, a chcę żeby to była domena którą posiadam w proserwer.pl ( nie wiem czy to coś zmienia, ale lepiej wspomnieć ). Można jakoś zrobić przekierowanie domeny na IP czy to się jakoś inaczej robi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do przekierowania na IP służy rekord A. Możesz go ustawić w strefie zarządzania DNS tam gdzie masz domenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×