Skocz do zawartości
zbenek12345

Isotna kwestia dotycząca MySQL lub MariaDB.

Polecane posty

Dobry wieczór wszystkim.

Takie pytanie małe mam.

W jaki sposób korzystać z serwera MySQL lub MariaDB na moim serwerze VPS, aby miało to jakikolwiek korzyści? Jakoś nie rozumiem do czego od strony praktycznej mogą służyć bazy danych. Jak to ugryźć po instalacji apt-get install mysql podejście do tematu? Jak się na nich podszkolić.

Książkę jaką przerobiłem dotyczącą baz danych to, Pierwsze kroki z SQL. Praktyczne podejście dla początkujących czyli level nie za wysoki, ale dążę wytrwale do swoich celów ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem Twoje pytanie.

 

Dowiedz się jakie są różnice między tymi bazami. Bazy danych służą do hierarchizowania i segregowania dużych ilości danych. Spora część systemów cms'owych funkcjonuje w oparciu o te bazy. Dowiedz się dlaczego wykorzystują one właśnie je.

 

Generalnie ciężko odpowiedzieć na pytanie, przynajmniej mi. Nie rób czegoś na siłę bo to trochę bez sensu, i będzie Cię kosztować sporo sił. Załóż sobie jakiś cel, np. uruchomienie bloga/forum o tematyce it/administracji serwerami. Skonfiguruj całego vps'a, zoptymalizuj, zabezpiecz, naucz się wykonywać testy obciążeniowe i zobacz przy jakiej konfiguracji Twój projekt pracuje najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie dotyczy tego do czego w głównej mierze można wykorzystać MySQL na VPS? Załóżyc jakiegoś Cmsa i tam umieszczać użytkowników? Wykonałem już sporo zapytań sqlowych na bazie, ale nie wiem czy to tylko na tym rzecz polega i nie wiem czy w dobrą stronę zmierzam. Założenie forum nie musi być skomplikowane bo w pełni legalnie można wykorzystać jakieś darmowe bez potrzeby giodo etc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś dość ogólne pytanie...

 

Do czego wykorzystać bazę danych? Załóżmy, że chcesz zrobić prostą aplikację np php z formularzem, na przykład jakąś ankietę. Zbierasz jakieś dane, dajmy na to adres email + odpowiedź na pytanie w ankiecie. Zbierane dane mozesz zapisywać do prostych plików txt - ok, można, tylko po co? Ani tego łatwo nie przeszukasz, ani w prosty (i wydajny) sposób nie wprowadzisz np ograniczenia 1 email - 1 odpowiedź, ponadto aby dodawać nowe pozycje do ankiety za każdym razem będziesz musiał edytować kod formularza dodając kolejne pola wyboru.

 

Z bazą danych jest inaczej. Tworzysz sobie tabele, dla podanego wyżej przykładu robisz przykładowo 2 tabele. Jedna zawiera pozycje ankiety (id pozycji, pytanie), druga zbiera poszczególne odpowiedzi (email, id pozycji z poprzedniej tabeli). Chcesz teraz łatwo sprawdzić ile dana pozycja z ankiety miala odpowiedzi - robisz proste zapytanie do bazy danych, przykładowo:

SELECT id_pozycji, count(id_pozycji) FROM tabelka_z_mailami GROUP BY id_pozycji;

I już masz policzone ile odpowiedzi było na poszczególne pozycje z ankiety. Równie dobrze możesz założyć klucz unikalny na pole email co spowoduje, że nie wypełnisz drugi raz ankiety podając już wcześniej uzyty email - baza danych "sama z siebie" nie zezwoli na taką operację.

 

To jest oczywiście jakiś naprostszy, banalny przykład. Teraz wyobraź sobie, że forum takie jak webhostingtalk nie korzysta z bazy danych a np prostych plików tekstowych. Da się? Da, tylko po co marnować moc obliczeniową serwera na przeszukiwanie plików txt, sortowanie i fitrowanie danych w php skoro możesz skorzystać z bazy danych, która z definicji jest stworzona własnie do składowania i obróbki danych w sposób najbardziej optymalny (oczywiście to też zależy od tego jak zaprojektujesz bazę ale to temat na później jak już ogarniesz chocby podstawy).

 

 

Edytowano przez hemi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawda to może być ogólne pytanie, ale nie wiedziałem jak bardziej doprecyzować.

Chodzi mi o to jak podejść do zwiększenia znajomości mySQL na Linuxie.

Wiem, że nic raczej mi nie da pisanie kwerend w programie Sqlite.

Samo zainstalowanie bazy danych mysql na serwerze nic nie da bo trzeba działać.

Czyli warto mi założyć jakiś formularz/ankiete na php i na nim sobie przykładowo sprawdzać dane przy wykorzystaniu kwerend?

Mam nadzieję, że już lepiej rozjaśniłem o co mi chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po instalacji mysql, najczesciej paczek mysql-server oraz mysql (klient CLI) warto zacząć od zabezpieczenia konta root, które bezposrednio po instalacji nie posiada nałożonego hasła. Można to zrobić ręcznie poprzez mysql clienta, w PMA (phpMyAdmin) lub korzystając z gotowego skryptu mysql_secure_installation który jest dostępny przy standardowej instalacji mysql.

 

Sqlite i mysql to są 2 osobne systemy baz danych, nie związane ze sobą (poza tym, że obydwa korzystają z języka SQL).

 

Najpierw wymyśl sobie jakiś prosty projekt (formularz z ankietą jest jednym z przykładów), cokolwiek, na przykład własnie ankietę lub prosty system newsów. Napisz do tego kod, zaprojektuj tabelki w bazie danych, naucz sie korzystać w kodzie z funkcji łaczących się z bazą (mysqli, pdo w przypadku php). Jak uda Ci się to zrobić to spojrz na projekt od strony zwyklego, "szarego" internauty i spróbuj coś popsuć korzystając tylko z formularzy, które sam wczesniej napisałeś. Jak Ci sie uda popsuć - szukaj przyczyny dlaczego udało Ci się dodać np nie takie dane jak zakładałeś w projekcie. I tak do momentu aż uzyskasz okreslone przez Ciebie cele. Potem wyrzuć to i napisz coś podobnego od podstaw. Za każdym podejsciem do tematu całośc będzie wyglądać coraz lepiej. Co prawda pytałeś głównie o mysql ale wymienione powyzej kroki pomogą także nauczyć się poprawnego pisania kodu oraz projektowania wlasnie tabel w bazie. Tyy danych są bardzo wazne przy projektowaniu tabel ze względu na to, że rózne typy danych w róznym stopniu ułatwiają filtracje i obróbkę danych na poziomie bazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×