Skocz do zawartości
Fizyda

Intel Core Duo T2450 32 bit - wybór wersji i dystrybucji

Polecane posty

Ostatnio po głowie chodzi mi reanimacja starego laptopa z procesorem T2450. W sumie raz już próbowałem zainstalować na nim ubuntu, ale wydaje mi się że miałem płyty tylko z wersją 64bit i nic z tego nie poszło.

 

Nie chcę tracić zbyt dużo czasu na jego wskrzeszanie dlatego chciałem się podpytać czy większość dystrybucji 32 bitowych powinna zadziałać na laptopie z takim procesorem. Głównie interesuje mnie dystrybucja Ubuntu.

 

Laptop ma służyć tylko i wyłącznie do przeglądania internetu, ewentualnie edycji dokumentów Worda - myślę że LibreOffice da radę. Obecnie jest na nim XP, jeśli znalazłby się linux który bez większych problemów będzie na nim działał i będzie działało wifi to więcej do szczęścia nie potrzebuję.

 

Pytanie tylko czy wystarczy zainstalować 32 bitową wersję systemu czy może muszę się zabawić dodatkowo w jakieś starsze wydania Ubuntu? Drugie to czy może wybrać coś innego niż Ubuntu?

 

Za Ubuntu przemawia jedynie to że wszystko będzie praktycznie gotowe i niewiele muszę robić, z drugiej strony, ani za nim nie przepadam, ani go nie lubię. Jedyny dla mnie plus to że bazuje na debianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

Ja to bym Slackware'a wrzucał :D

 

Jak już koniecznie chcesz łudubuntu to walnij tam elementary - będzie zgrabniejszy niż cięzkie łudubuntu z unity, lub ew. jakiś spinoff łudubuntu z XFCE/LXDE etc. (np. Xubuntu).

 

Link: http://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Desktop&origin=All&basedon=Ubuntu&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&status=Active ;)

 

Co do specyfikacji lapka - sam musisz powiedzieć co konkretnie tam masz - prócz procka ważne są inne komponenty (grafika, ram etc.) aby dobrać distro. i686 powinno wystarczyć ;)

Edytowano przez Spoofy (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym Slackware'a wrzucał :D

 

Jak już koniecznie chcesz łudubuntu to walnij tam elementary - będzie zgrabniejszy niż cięzkie łudubuntu z unity, lub ew. jakiś spinoff łudubuntu z XFCE/LXDE etc. (np. Xubuntu).

 

Link: http://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Desktop&origin=All&basedon=Ubuntu&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&status=Active ;)

 

Co do specyfikacji lapka - sam musisz powiedzieć co konkretnie tam masz - prócz procka ważne są inne komponenty (grafika, ram etc.) aby dobrać distro. i686 powinno wystarczyć ;)

 

Czyli kernel w wersji i386 - dobrze myślę?

 

Co do specyfikacji to jest to Aristo Strong 1400, jedyne informacje jakie udało mi się znaleźć (bo firma chyba nie istnieje):

- DDR2 2GB RAM

- chipset Intel 945GM Express

- Intel PRO/Wireless 3945ABG

- Bluetooth, czytnik kart - brak szczegółowych informacji

 

oraz

 

Procesor: Intel® Core™Duo Processor T2450 L2 cache 2MB FSB 533Mhz

Częstotliwość procesora: 2000MHz

RAM: 1024 DDR II, możliwość rozbudowy do 4 GB, dwa gniazda soDIMM

Napędy optyczne: DVD+/-RW DL

Grafika: Intael Graphics Media Accelerator 965 GM

Porty: 1xExpressCard slot, 4 x USB 2.0, D-Sub, mikrofon, słuchawki

Komunikacja: Bluetooth, LAN 1 Gbps, LAN 100 Mbps, modem analogowy, WiFi IEEE 802.11a/b/g

Matryca: XGA 1024 x 768

 

Dystrybucja nie jest wybrana w 100%, po prostu potrzebuję czegoś co zainstaluję i zapomnę o tym na kolejny rok. Jeśli chodzi o środowisko to zastanawiałem się nad Cinnamon albo Plasma, nie używałem ale wizualnie mi wpadły w oko i pamięć więc chętnie bym nawet chwilę się pobawił.

Laptopa chcę przygotować dla niezaawansowanych użytkowników - nawet bardzo, dla których pytanie "jaki masz system" jest równoznaczne z "jakiego masz windowsa".

Edytowano przez Fizyda (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zbootować ubuntu 16.10 x32, ale najpierw jest komunikat o tym, że coś jest wyłączone, nazwa mi nic nie mówi nawet nie pamiętam już - najwyżej mogę zrobić zdjęcie. Później niby wczytuje się instalator ubuntu, ale po kilkunastu sekundach komputer jakby przechodzi w stan uśpienia, kliknięcie przycisku power czy innego z klawiatury wybudza go i znów pojawia się ekran ładowania (logo i migające kropki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tam wpakujesz Cinnamona lub Plasmę to jedyne czego dostaną użytkownicy tego systemu to padaczki - tam się nadaje wyłącznie LXDE lub XFCE, ale LXDE jest dużo ładniejsze i jeszcze lżejsze + nadal w aktywnym developmencie.

 

Debian testing z LXDE albo Lubuntu, nic innego.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tam wpakujesz Cinnamona lub Plasmę to jedyne czego dostaną użytkownicy tego systemu to padaczki - tam się nadaje wyłącznie LXDE lub XFCE, ale LXDE jest dużo ładniejsze i jeszcze lżejsze + nadal w aktywnym developmencie.

 

Debian testing z LXDE albo Lubuntu, nic innego.

 

Dzięki, będę próbował.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lubuntu ma ten sam problem co Ubuntu:

irq 9: nobody cared (try boting with the "irqpool" option)
handlers:
[<>ce470b7f] acpi_irq
Disabling IRQ #9

Może ktoś z doświadczenia podpowie jaka jest najczęstsza przyczyna bo googlując to mam masę ewentualnych powodów.

 

Spróbowałbym zbootować z parametrem, ale zgaduję że muszę edytować płytę i ją nagrać ponownie. Problem w tym że nie do końca wiem nawet gdzie dokładnie ten parametr dopisać.

Edytowano przez Fizyda (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×