Skocz do zawartości
vundo

Realne ceny tak dużego serwisu?

Polecane posty

Cześć wszystkim!

 

Mam dalszego znajomego, który pracuje jako programista full stack w PHP (bez dowcipów że nie ma programistów PHP, święta są niedługo - szkoda flejmu). Kodzi od dłuższego czasu jakiś serwis, coś jak AirBNB, czyli wynajmowanie mieszkań, pokojów i pojedynczych miejsc przez prywatnych użytkowników, głównie turystom lub osobom regularnie przebywającym w danym miejscu np. w delegacji. I on tak to kodzi, kodzi, zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem nie jest zatrudniony na godziny, nie na linie kodu :P. Tam jest moduł płatności, pełna administracja, pokaźna baza danych, tworzy się społeczność (komentarze, oceny, ogłoszenia, system wiadomości prywatnych) itp..

 

Ale wróćmy do sedna sprawy. Ile kosztuje stworzenie takiego z serwisu z założeniem, że twórca doda wysoką marżę? Inwestycja zwróci się bardzo szybko, koszty co miesiąc nie są wysokie, a co miesiąc można liczyć na bardzo ładny przychód z działalności.

 

Przyjmujemy, że jego zespół tworzy cały kod aplikacji, frontend + backend. Jedynie graficy projektują wygląd i współpracują z programistami.

 

Podpytać się go nie mogę, to niegrzeczny temat na rozmowę. A ja jestem też cieńki w uszach i nie znam cen takich rzeczy. Na Oferię nie patrzę, bo tam pewnie wystarczy napisać "bardzo prosta stronka" i lecą oferty za 1000 na umowie o dzieło.

 

Ile takie coś jest warte? Pamiętajcie o dobrej marży.

 

Dzięks!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tysiąć pińcet sto dziwińcet.

 

Myślisz, że bez dokumentacji coś można poważnie wycenić tak z kapelusza?

 

OK. Nie mniej niż 300k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbym znał dokumentację techniczną, to pewnie sam bym tam pracował i wiedział jaki jest budżet z pierwszej ręki.

 

Nie mówię o poważnych i dokładnych wycenach, bo to nie jest miejsce i czas na to. Bardziej na zasadzie "od ilu w górę", bo jest różnica 3 000 czy 300 000. Ciężko tu mówić o wycenie, bardziej o ilość zer na fakturze.

 

Nie chcę wiedzieć jaki jest dokładny koszt produkcji Ferrari. Ale każdy, kto chociaż trochę liznął biznesu i popracował na rynku wie, że te 300 000 czy 500 000 wydać trzeba...

Edytowano przez vundo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drwijcie sobie dalej :/, widocznie mądre wypowiedzi już się skończyły. Szkoda klawiatury, temat wyczerpany.

 

Wesołych Świąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo temat bez sensu widziałem drobne aplikacje z budżetem ponad pół miliona na samo dev a widziałem również niemal identyczny projekt realizowany za około 15 tys. zł. Zależy kto i co - bez dokumentacji od 15 tys. do miliona mogę ci napisać ;) - problemy bardziej to koszty marketingu. Booking płaci za frazy hotelowe nawet 1euro per klik, CPM najwyższy w branży (z rynkiem bankowym). Ogólnie bez milionów na start ciężko stworzyć konkurencję w Europie. Przypominam tylko że Airbnb od kilku lat notuje straty - to tylko bańka pompowana milionami euro podobnie jak Uber.

 

Uber stracił prawie 15 miliardów zł przez ostatnie półtora roku - to nie żart ;), Airbnb straty prawie ponad 900 tys $ w ostatnim roku. Właśnie dlatego że koszty marketingu są tak duże (kupony, dopłacanie do biznesu). To nie jest łatwy rynek, chociaż nie trzeba się martwić o bankuctwo ponieważ pewnie w następnej rundzie finansowania inwestorzy znów wpompują miliony ;)

Edytowano przez devon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbym znał dokumentację techniczną, to pewnie sam bym tam pracował i wiedział jaki jest budżet z pierwszej ręki.

 

Nie mówię o poważnych i dokładnych wycenach, bo to nie jest miejsce i czas na to. Bardziej na zasadzie "od ilu w górę", bo jest różnica 3 000 czy 300 000. Ciężko tu mówić o wycenie, bardziej o ilość zer na fakturze.

 

Nie chcę wiedzieć jaki jest dokładny koszt produkcji Ferrari. Ale każdy, kto chociaż trochę liznął biznesu i popracował na rynku wie, że te 300 000 czy 500 000 wydać trzeba...

 

Wycena lub wstępna propozycja/widełki cenowe są nierealne by je podać od tak bez jakiejkolwiek informacji na temat profilu serwisu, sposobu jego realizacji w oparciu o dokumentację wstępną.

Dokumentacja wstępna jest często stosowaną formą która pozwala w chwili podpisania umowy dotyczącej klauzuli poufności na wycenę takiego projektu przez podmiot do którego trafiło zapytanie o cenę.

Nikt z powyżej wypowiadających się w temacie nie jest wstanie po prostu utwierdzić Ciebie że jest inaczej bo zadane pytanie jest tak bardzo ogólnikowe że jakakolwiek podana kwota zawsze będzie błędna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Nie ma się co unosić. Podałeś "zespół" czyli przynajmniej kilka osób. Licz po minimum 10k kosztów per osoba na miesiąc. Powiedzmy, że to jest mini zespolik, razem 5 osób. Masz 50k /mc i 6 mcy na zrobienie serwisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili podzieliłeś się z nami jedną informacją, że chcesz kupić samochód, który jeździ i ma w środku radio.

 

Może być maluch - czyli kupisz go za dobrą Finlandię ( lub dostaniesz tuning u studento/kumpla, który zrobi Ci to w garażu ), albo mówimy o renaulcie, BMW.. lub czymś jeszcze lepszym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×