Skocz do zawartości
Gość nrm

Bomba od Amazona: tanie VPS od 5 dolców

Polecane posty

Gość nrm

Bomba od Amazona: tanie VPS od 5 dolców - "Amazon ogłosił wczoraj start nowej usługi – Amazon Lighsail czyli tanich VPSów co szybko zostało skomentowane jako „DigitalOcean killer”. Czy faktycznie firmy typu DigitalOcean, Vultr czy Linode mają się czego bać?"

 

Jak dla mnie to na razie dwa faile:

 

- kiepski wybór OS

- jedna lokalizacja

 

Poza tym cennik nic o tym nie wspomina ale niektóre źródła twierdzą, że dodatkowo mogą być opłaty za IP czy requesty DNS. Niestety na stronie LightSail nie znalazłem nic takiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Nie wiem czy taka bomba, zobacz na SLA, DO ma wyższe w tej samej cenie.

 

Więc to taki chyba budżetowy compute od Amazona, w którym nie ma rozliczeń za iopsy etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Bomba dla bezpośredniej konkurencji, Amazon to GIGANT i takie DO, Linode czy Vultr mogą czuć się zagrożone.

Mam wrażenie, że na takie różnice w SLA ten typ klienta mało co patrzy. Nie wiemy też czy ono się z czasem nie zwiększy jak usługa dojrzeje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Jedynie weszli w segment kilku firm które oferują specyficzną ofertę wirtualizacji na pograniczu typowych usług Cloud.

DO nie jest już takie małe i ma na tą chwile dużo więcej plusów więc raczej czuje jedynie oddech na plecach.

Amazon za pewne nie da większego SLA, bo chcą sprzedaż swojego normalnego Clouda.

ew. jako opcja za $ ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Zgadzam się. Dlatego komentuje się to jako "DigtalOcean killer" choć na razie to wytoczyli działa, ale amunicja jeszcze słaba. ;) DO nie jest małe od dawna, to gigant w swoim segmencie więc na pewno mogą się czuć zagrożeni tym co robi Amazon.

 

Ja dalej zostaje w DO (a okta w PL) bo ten lightsail nie spełnia nawet moich podstawowych wymagań ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie jednak na ten moment Vultr który za takie same pieniądze zapewnia dokładnie to samo + większy transfer, więcej dystrybucji, własne iso, opcja block storage, natywny antyDDoS z wykresami, lepsze rozliczenie adresów IP, 15 lokalizacji ...

 

Amazon oczywiście może więcej budżety konkurencji wyglądają pewnie zabawnie przy ich możliwościach, jednak na ten moment w sumie 1 czysta dystrybucja, jedna lokalizacja ... nic ciekawego ;)

 

Usługa będzie ciekawa jak uruchomią ją w obszarach amazonu (38 stref), proste sieci prywatne, więcej dystrybucji - to wtedy będzie sens ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy sa tam samo powolne jak DO. IMHO te vps co sprzedaja to strata pieniedzy jesli sie porowna do wydajnosci dedyka np. z E3, w podobnej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

I gdzie można te dedyki poprzez api uruchamiać natychmiast, zamykać, robić snapshoty i otwierać w nowej lokalizacji? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I gdzie można te dedyki poprzez api uruchamiać natychmiast, zamykać, robić snapshoty i otwierać w nowej lokalizacji? :D

 

Racja VPS za $5 jest lepszy od dedyka z E3 :ph34r:

Do jakiejś zabawy może i tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I gdzie można te dedyki poprzez api uruchamiać natychmiast, zamykać, robić snapshoty i otwierać w nowej lokalizacji? :D

 

Mozesz sobie zainstalowac np. Kubernetes, czy nawet Rancher jak nie chcesz duzo grzebac i juz. Tylko aplikacje musisz miec w kontenerach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

 

Racja VPS za $5 jest lepszy od dedyka z E3 :ph34r:

Do jakiejś zabawy może i tak.

 

Najpierw porównujesz różne usługi, potem się unosisz i gadasz głupoty.

Sorry, nie zwrócilem uwagi komu odpisuje. Nie jest lepszy i nie do zabawy, wręcz przeciwnie. Ale nie możesz porównywać dwóch zupełnie różnych rzeczy i twierdzić, że coś jest lepsze.

 

Mozesz sobie zainstalowac np. Kubernetes, czy nawet Rancher jak nie chcesz duzo grzebac i juz. Tylko aplikacje musisz miec w kontenerach.

 

No ale to nie to samo ;) Zupełnie inny stack technologiczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co cieszy że Amazon wreszcie zauważył czemu usługi typu DigitalOcean są popularne - że nie potrzeba panelu z tysiącami opcji i usług, 1 kliknięcie + proste api najcześciej starczy na początek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Najpierw porównujesz różne usługi, potem się unosisz i gadasz głupoty.

Sorry, nie zwrócilem uwagi komu odpisuje. Nie jest lepszy i nie do zabawy, wręcz przeciwnie. Ale nie możesz porównywać dwóch zupełnie różnych rzeczy i twierdzić, że coś jest lepsze.

 

No ale to nie to samo ;) Zupełnie inny stack technologiczny.

 

Lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie lepszy tylko inny.

 

ciezko nazwac deployment ktory powoduje vendor lock in i przeplacanie za resources "inny"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie rozumiem, jak można być zdania iż dedykowany serwer jest lepszy (choć to wciąż tylko moja opinia). Nie wyobrażam sobie poważnego środowiska bez zastosowania co najmniej kilku Maszyn (HA + DR + miejsce na przechowywanie backupów) to jak dla mnie zupełna podstawa w środowisku produkcyjnym. Czyli aby bezpiecznie móc takie środowisko budować i nim zarządzać muszę wydać kasę na 3 dedyki + jakiś storage.

W tym wypadku mam słabe możliwości skalowania.

Oczywiście są przypadki gdy wirtualizacja, czy też cloud są utrudniane przez dostawców software ograniczeniami licencyjnymi jednak jeśli miałbym tylko wybór poszedł bym na wirtualizacje/cloud.

 

No dobra, po napisaniu tego powyżej poszedłem dalej i doszedłem do wniosku, ze przy naprawdę dużym środowisku i jednoczesnym stałym ruchu w interesie bym rozważał bym opcje typu własny duży klaster Na nim wirtualizacja + DR w innej lokalizacji. Jednak wynajem dedyka to wtedy też nie jest wcale opcja.

  • Upvote 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×