Skocz do zawartości
konradd

VPS z Ceph a Backup

Polecane posty

Posiadam VPS z OVH Cloud RAM 2:
https://www.ovh.pl/vps/vps-cloud-ram.xml

 

Trzymam na tym serwerze cały backend aplikacji mobilnej, system do zarządzania produktami z którego łącznie korzysta ponad 100 firm, kilka tysięcy produktów.

 

Serwery wyposażone są w Ceph, co potrójnie replikuje dane. Czy Waszym zdaniem w przypadku Ceph w tych serwerach i tak warto robić backupy? Obsługa OVH w jednym z maili stwierdziła że w przypadku tych serwerów uważają że nie ma konieczności robienia backupów... ?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że tak, co jeśli jakimś cudem coś się stanie z firmą i nie będziesz miał danych przez powiedzmy tydzień czasu by postawić serwer gdzie indziej? To że danych nie stracisz, nie znaczy że nie stracisz dostępu do serwera, a przy tym może być problem z dostaniem kopii od ovh i co w tedy?

 

Kiedyś gdzieś przeczytałem, że w przypadku administracji systemami i ich zabezpieczaniem paranoja jest największym przyjacielem.

A drugie powiedzonko to takie, że ludzie dzielą się na tych co kopie plików robią i na tych co będą ją robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto pamiętać o kopii zapasowej. Często nawet się podkreśla, że RAID (a także inne metody redundancji) to nie to samo co backup. Dane można stracić nie tylko w wyniku awarii (przed czym może uchronić wyższy poziom redundancji), ale też np. przypadkowego usunięcia (omyłkowy DROP DATABASE, rm ze spacją nie tam gdzie trzeba, błąd w aplikacji itp).

 

Z tego co widzę OVH ma jako usługi dodatkowe rozwiązania do backupu - ale najlepiej mieć backup off-site (poza OVH) we własnym zakresie i prawidłowo zrobiony (z uwzględnieniem specyficznych wymagań np. serwerów baz danych - tam nie wystarczy zrobić zrzut plików / obrazu dysku tylko trzeba prawidłowego dumpa bazy bo przy odzyskiwaniu można się niemiło zdziwić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

A jak ratuje Cie CEPH gdy usuniesz coś z dysku ?

Druga sprawa, że sam CEPH też może ulec awarii, bo to tylko oprogramowanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak ratuje Cie CEPH gdy usuniesz coś z dysku ?

Druga sprawa, że sam CEPH też może ulec awarii, bo to tylko oprogramowanie ;)

i niedawno w samym ovh uległ awarii. :P

 

dokładnie - replikacja nie chroni Cię przed usunięciem danych, a usunąć możesz ty albo chińczyk który Ci przejmie system.. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak. Jest wiele systemów rozproszonych, którym można zaufać i bez backupu trzymać tam dane (oczywiście o ile nie boisz się czynnika ludzkiego i ewentualnych włamań), ale Cepha osobiście bym do nich nie zaliczył. Mamy niedawny przykład OVH, na szczęście obyło się bez utraty danych. Ale czytając listy mailingowe Cepha pojawiają się nieraz dziwne rzeczy - mnie on nie przekonuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie przekonał mnie argument na temat czynnika ludzkiego, przypadkowego usunięcia danych - backup w tym przypadku słusznie może uratować skórę ;) Jak już temat poszedł to jeszcze pytanie - nie mam pomysłu która opcja backupu najlepiej sprawdza się w praktyce: https://www.ovh.pl/vps/backup-vps.xml , jakieś rady? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×