Skocz do zawartości
bart-s

Jak zrobić użytek z kilkudziesięciu sprawnych laptopów? Domowa sieć, serwery i NAS (chmura) krok po kroku

Polecane posty

Serdecznie witam wszystkich,

 

jestem nowym użytkownikiem forum. Kieruję ten post do dwóch grup: zainteresowanych zagadnieniem domowej sieci, chmury, bądź serwera wymiany plików oraz ciekawych możliwości wykorzystania dużej ilości starszych komputerów w domowych warunkach.

 

Na obecnym etapie nie posiadam dostatecznej wiedzy, by przygotować ten post, ale na bieżąco będę ją zdobywać z pełną determinacją i uzupełniał treści :) Nie mam również zbyt wielkiego doświadczenia w sektorze sieci, jedynie wykształcenie w tym kierunku, dużo cierpliwości i zdolność kombinowania, za to zrobiłem w swoim życiu kilka stron internetowych (statycznych oraz blogów, które obecnie hostuje wraz z pakietem dodatkowych usług w które obecnie zaopatruje mnie OVH.

 

Założyłem ten temat ponieważ stałem się posiadaczem kilkudziesięciu laptopów o identycznych konfiguracjach, nieco przechodzonych, ale wciąż sprawnych. Sprzedawać wszystkich mi szkoda, z resztą niektóre mają uszkodzone obudowy więc poszłyby za bezcen, a ponieważ zawsze chciałem mieć swoją własną, domową sieć multimedialną zaopatrzoną w chmurę i kilka usług serwerowych postanowiłem zamienić marzenia w czyny.

 

Podstawowym pytaniem, które wciąż sobie zadaję jest to czy w ramach takiej sieci będę mógł zaopatrzyć swoich dotychczasowych odbiorców w usługi, które obecnie im dzierżawię za pośrednictwem serwisu hostingowego OVH. Mowa tu o:

  • hostingu WWW (kilkanaście stron statycznych oraz kilka Worpress, każda do 5MB i po kilka-kilkanaście wejść dziennie, kilka kont FTP)
  • hostingu dla 4 baz danych MySQL do 400MB każda
  • kontach pocztowych (kilkanaście kont, skrzynki do 2GB)

Jeśli nie, to czy ma ktoś pomysł czy mogę w jakiś inny (zarobkowy) sposób wykorzystać zasób takiej ilości komputerów?

 

Tak czy inaczej, chciałbym aby domowa sieć spełniała następujące funkcje:

  • router na OpenWRT zabezpieczony firewallem
  • współdzielenie zasobów wewnątrz (filmy, muzyka, dokumenty)
  • współdzielenie zasobów na zewnątrz (są to odrębne dane)
  • NAS czyli chmura dostępna wewnątrz i na zewnątrz sieci, dodatkowo będzie synchronizować pliki z innych serwisów jak: Dropbox, OneDrive, Mega i hubiC(NAS)
  • sieciowy dysk wymiany danych dla użytkowników Windows i OS
  • współdzielenie multimediów (TV, PS4, streaming z urządzeń mobilnych na TV i komputery
  • sieciowy antywirus? usługa zdalna uruchomiona, by odciążyć komputery w sieci z tego procesu (czy to dobry pomysł?)

 

Sprzęt i łącze jakim dysponuję obecnie to:

 

  1. laptopy Lenovo ThinkPad R400:
    • ​CPU Core 2 Duo 2.2GHz
    • 2GB DDR
    • 200GB HDD
    • oryginalny system na laptopach to Windows 7 64bit
  2. Router TP LINK TL-WR1043ND
    • OpenWrt Chaos Calmer 15.05 / LuCI (git-16.018.33482-3201903)
  3. Internet od lokalnego dostawcy
    • ​​200MB download
    • 50MB upload
    • obecnie brak stałego IP (czy to w ogóle możliwe?)

 

Następnym krokiem jaki podejmę w następnym poście będzie ułożenie planu działania, jednak tu będę prosić Was o pomoc. Od czego najpierw zacząć?

 

Logika podpowiada mi od konfiguracji routera, ale co dalej? Pewnie laptopa/laptopów/systemu (VirtualBox?), który miałby udostępniać wyżej wymienione usługi. Sam nie jestem pewien czy wydajnie będzie np. jeśli jeden laptop miałby być np. samym NAS'em, a drugi serwerem wymiany plików... czy połączyć (jak to zrobić?) posiadane komputery w klaster?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam i zapraszam do aktywnego udziału w dyskusji.

Edytowano przez bart-s (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

Do użytku publicznego radzę daj sobie spokój... no chyba ,że chcesz się pobawić i zrobić to dla własnej satysfakcji lub nauki.

Edytowano przez Rafiki (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wykorzystywanie tego rodzaju sprzętu do usług krytycznych w kierunku hostingu to stanowczo odradzam, jeżeli zaś do małej firmy, organizacji, czy użytku domowego to może okazać się to dobrą decyzją + wiele się nauczysz.

 

W kwestii organizacji tego wszystkiego to już Twoja decyzja. Tak jak napisałeś - startujesz od konfiguracji routera. Dalej musiałbyś zagłębić się w możliwości konfiguracyjne każdej z usług, następnie zorientować się jakie obciążenie będą (mogą) generować poszczególne usługi + przewidzicie anomalia, ewentualne skoki (jeżeli np. z usług będzie korzystała większa ilość użytkowników niż obecnie).

 

Generalnie najlepiej byłoby oddzielić od siebie usługi na osobne urządzenia, bo wtedy większe zasoby per usługa przypadają, ale musisz się liczyć z tym, że to pobiera prąd (i wytwarza ciepło?) : )

Jeżeli ktoś może mnie poprawić to proszę, bo też wziąłem to tak na logikę : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

1. Jeżeli masz jakiś z dwoma kartami sieciowymi to postaw sobie go zamiast routera i zainstaluj mikrotika z darmową licką. Później poszukaj płatnej. Ja wyhaczyłem za grosze bo ktoś gdzieś wygrał.

 

2. Jak któryś z kompów obsługuje VT-x to pobaw się w wirtualizację.

 

3. Hostingu od razu nie zrobisz, ale pobaw się panelami, pobaw się apache2, nginx, lighttpd, mysql, może w konfiguracje exima itp. Postaw sobie domowy serwer DNS i pobaw się w hosting w domowej sieci.

 

Zanim coś publicznie udostępnisz musisz to ogarniać na wypadek problemów. Nikt się nie będzie bawił w naprawę usługi z kombinacją alpejską w wewnętrznej sieci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tyle blach, to olej wirtualizację (szczególnie na 2 GB RAM :D).

Skombinuj sobie drugą sieciówkę na ExpressCard i na jednym lapku postaw pfSense albo VyOS.

Z reszty lapków porobiłbym klastry (magazyny danych, HA, obliczeniowe itp.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Bartosz, warto nawet na 2GB pouczyć się kilku rzeczy na temat wirtualizacji. Co za problem postawić serwer z 256MB ram i psuć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

własnie jak ma dużo sprzętu, to super sprawą byłoby ogarnięcie wirtualizacji i stworzenie w pełni redundantnego klastra HA - chociaż jeśli chce się łączyć po wifi, to wtedy to nie wyrobi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

własnie jak ma dużo sprzętu, to super sprawą byłoby ogarnięcie wirtualizacji i stworzenie w pełni redundantnego klastra HA - chociaż jeśli chce się łączyć po wifi, to wtedy to nie wyrobi :P

 

Na allegro switche po kilka zł i ma zabawę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Ciężko mi się zdecydować co dalej ze względu na różnorodność odpowiedzi. Skłaniałbym się ku wirtualizacji, laptopy mają taką możliwość, ale była też sprzeczna opinia ze względu na małą ilość pamięci.

 

Switch to nie problem, mam gdzieś w piwnicy kilka, tak więc chętnie ich poszukam.

 

Pytania jakie pozostają:

 

1. Co dalej? wirtualizacja czy bezpośrednie instalowanie systemów na maszynach?

2. Jeśli VirtualBox to jaki system operacyjny?

3. Jaki OS zainstalować dla NAS? Czy przez VirtualBox?

4. Jeśli VirtualBox to myślę nad FreeNAS w wersji 9.2.1.9, ma dosyć niskie wymagania sprzętowe.

 

Jak uważacie? Proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak virtualizacja to kvm libvirt - moim zdaniem najwiecej ramu oszczedzisz, na tych compute nodach nie bedziesz mial wowczas zadnego zbednego gui

NAS - zobacz czy ci styknie jakis owncloud (mowiles ze synchro z chmurkami a to owncloud / nextcloud juz chyba potrafi)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzedasz tego co zrobisz na tych laptopach. Nie ważne co zrobisz w porównaniu do tego co możesz zrobić na dedyku za pare stówek na miesiąc to będzie nic. Kwestia zasilania, sieci, wydajności dysków, uptime. No zwyczajnie nie ma sensu. Poza tym złapiesz klientów na hosting i postawisz ich na przechodzonych laptopach w wyniku czego później będziesz miał wszędzie negatywne opinie? To całkowicie nie ma sensu.

Sprzedaj lapy (wszystkie).
Kup sobie jednego dedyka.

Wrzuć do jakiegoś DC na kolokacje.
I możesz startować z biznesem hostingowym.

P.S.
Daj znać na PW jak będziesz chciał sprzedać parę lapów. Może bym wziął do firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Seomajster w momencie kiedy za kilkaset złotych można kupić biznesówki lenovo z i5 to pakowanie się w c2d to trochę strzał w stopę... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za opinie. Podsumowując to co ustaliłem:

 

  1. hosting na tego typu maszynach odpada, tak więc dalej będę zadowolonym klientem OVH :)
  2. konfiguracja routera z OpenWrt i domowy NAS to zagadnienia od których zacznę "zabawę"

Zanim się za to zabiorę, wciąż zastanawiam się czy instalować FreeNAS na wirtualnej maszynie czy bezpośrednio?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@bart-s
Przede wszystkim, co jest Twoim celem?
1. Pobawić się w ustawianie czegoś dla własnej satysfakcji?
2. Nauczenie się czegoś, poszerzenie horyzontów, zdobycie wiedzy praktycznej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozbyłem się już mrzonek o hostingu w domu, tak więc teraz zależy mi na:

 

  1. uruchomieniu bezpiecznej sieci domowej
  2. co za tym idzie zabezpieczenie jej oraz uruchomienie firewalla, gdyż sieć już funkcjonuje bez zarzutu i środowiska Win i OSx widzą siebie wzajemnie
  3. uruchomieniu NAS'a na którym będzie:
    • kopia zapasowa plików z domowych komputerów
    • kopia zapasowa danych z wszystkich chmur, które posiadam (Dropbox, OneDrive, Mega, Hubic)
    • dostęp do części danych z zewnątrz

Chętnie opiszę krok po kroku cały przebieg prac, jednak nie obejdzie się bez wskazówek o które bardzo Was proszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę trudno mi zrozumieć po co tak wszystko "szczegółowo" opisujesz. Laptopy nie nadają się do niczego związanego z siecią ponieważ nie są przeznaczone do pracy 24/7 - pomijając już fatalną wydajność twoich maszynek.

 

1. Dobry router który współpracuje z alternatywnym oprogramowaniem - oczywiście mocne hasła, jakieś podstawy typu autoryzacja i dostęp tylko dla wybranych adresów mac, wyłącznie zbędnych opcji - ogólnie przeklikanie routera tak aby możliwie najmocniej wykorzystać jego możliwości.

 

Chyba że coś innego? Chcesz kupić czy użyć tego obecnego? Tutaj mogę polecić RT1900ac od Synology który ma świetne oprogramowanie - można napisać nawet że prawie pseudo firewall, monitoring i całkiem ciekawą jeszcze betę usługę monitoringu "włamań".

 

Lub klasycznie wszystko z tej serii: http://www.linksys.com/pl/wireless-routers/c/wrt-wireless-routers/ i tak jak mówisz OpenWrt.

 

2. firewall - softwarowy. Sprzętowy nie ma sensu, dobrej klasy kosztuje zbyt wiele (+ oczywiście opłaty miesięczne).

 

Jeżeli chodzi o mac OS to oczywiście domyślny w systemie (w preferencjach systemowych) włączony + jeżeli chcesz bardziej kontrolować to możesz kupić np. https://www.obdev.at/products/littlesnitch/index.html ... na win nie wiem, nie korzystam.

 

3. nas - niby można kupić jakiegoś minipc (zotac)/intel nuc lub oczywiście złożyć coś samemu z pamięcią ram plus 8 GB+ i zainstalować http://www.freenas.org/ ew. na słabszym sprzęcie kombinować z XPEnology. Przy jakimś sensownym RAID jesteś w stanie wykorzystać te dyski z laptopów, jak padnie to trudno.

 

Mówisz o instalacji FreeNAS na wirtualnej maszynie? - czytałeś wymagania? co niby chcesz osiągnąć? jak niby sobie wyobrażasz nas na emulowanym sprzęcie? Dobra ... można ale po co? http://www.freenas.org/blog/yes-you-can-virtualize-freenas/

 

Ew zrobić coś "web" i stworzyć serwer OwnCloud i masz dostęp z zewnątrz. Na jakieś chmurze VPS a dane dodatkowo replkować do jakiegoś object storage lub "zimny" typu c14 od online.net - oczywiście jeżeli masz manię że wszystko replikujesz wiele razy. Jeżeli chcesz mieć dane z innych chmur to można połączyć: https://doc.owncloud.org/server/9.0/admin_manual/configuration_files/external_storage_configuration_gui.html

 

Oczywiście w każdym przypadku trzeba zadbać o cały system i jego konfigurację oraz o webserwer/bazy dodatkowo w drugim przypadku.

 

Nie wiem co chcesz osiągnąć ale szczerze mówiąc wszystkie twoje wymagania (kopia wszystkich chmur, synchronizacja, raid, synchronizacja domowych komputerów, interfejs webowy a nawet aplikacja mobilna co do NAS spełniają produkty https://www.synology.com/pl-pl/

 

Pytałeś o sieciowy antywirus - owszem są możliwości na NAS (żeby odciążyć jak wspomniałeś) ale szczerze mówiąc jeżeli przetrzymujesz tam domowe pliki to raczej sensu nie ma - lepiej patrzeć co pobierasz.

 

Masz dużo pomysłów ale czasami lepiej kupić coś sprawdzonego niż na nowo koło kreślić :)

Edytowano przez devon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wskazanie drogi w tunelu. Po weekendzie siadam do zadania, a tymczasem zabrałem się za lekturę poruszonych zagadnień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łącze masz dobre więc pomyśl czy potrzebujesz NAS - to spory koszt, dyski padną trzeba kupić ... ;)

Głównie poczytaj o OwnCloud - masz dostęp z każdego urządzenia (muzyka, filmy, obrazy, pdf, dokumenty). Zainstalować nawet na dowolnym współdzielonym hostingu a jako storage podpiąć: https://doc.owncloud.org/server/9.0/admin_manual/configuration_files/external_storage_configuration_gui.html

np. https://www.ovh.pl/cloud/storage/object-storage.xml
https://www.backblaze.com/b2/cloud-storage.html

$0.005/GB dysk miesiąc , $0.05 /GB transfer dla B2
0,05 PLN /GB dysk miesiąc, 0.043 PLN /GB transfer dla OVH

ew. bez dodatkowych usług na współdzielonym hostingu przechowywać - chociaż wiadomo że nikt na współdzielony 500GB nie pozwoli ci trzymać.

Wszędzie masz 3x replikację w rejonie - nie ma się co bać, jeszcze nigdy nie stracili całego storage - awarie są ale replikacja zawsze działa.

Jeżeli ile masz danych - tutaj za kilka złoty rocznie (hosting współdzielony) + to co zużyjesz z chmury masz serwer multimedialny dostępny z każdego urządzenia + mobilne.

 

Jeżeli masz naprawdę dużo danych i cię stać to oczywiście kup NAS + porządne dyski przeznaczone do pracy 24/7, raid i tyle - niestety trzeba liczyć ponad 2 tys. na takie rozwiązanie :)

Edytowano przez devon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Człowiek pyta "co można zrobić ze starym sprzętem", a ci mu oferty hostingów podrzucają...

  • Upvote 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NAS odradzam, nie potrzebujesz wtedy, aż takiej mocy obliczeniowej, którą daje suma laptopów. Newralgicznym punktem będą tu same dyski, które podejrzewam, że są stare i dość wolne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Człowiek pyta "co można zrobić ze starym sprzętem", a ci mu oferty hostingów podrzucają...

Pyta również że chce zrobić NAS i jak widzisz w nazwie tematu dodaje chmura - ciężko polecić rozwiązanie do tego wykorzystując starego laptopa. NAS to nie tylko dyski więc koszt jest czasami tak duży że lepiej zrobić to w "chmurze".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pyta również że chce zrobić NAS i jak widzisz w nazwie tematu dodaje chmura - ciężko polecić rozwiązanie do tego wykorzystując starego laptopa. NAS to nie tylko dyski więc koszt jest czasami tak duży że lepiej zrobić to w "chmurze".

 

Nadal z tego co zrozumiałem, ma to być "proof of concept" oparty na laptopach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Człowiek pyta "co można zrobić ze starym sprzętem", a ci mu oferty hostingów podrzucają...

 

Jestem wdzięczny za każdą radę, pogląd i informację. Nie ma co ukrywać, że tym temacie raczkuję, także dzięki serdeczne - wszystko dokładnie sprawdzam zagłębiając się w lekturę podaną na tacy przez Was i wujka G.

 

Myślałem, że można będzie hobbystycznie wykorzystać ten zestaw, tym bardziej, że mam mieć więcej tych maszyn. Od długiego czasu myślałem o domowej chmurze, która przechowywałaby moje pliki prywatne i służbowe oraz zagregowałaby mi dane z wszystkich używanych przeze mnie, komercyjnych chmur na wypadek milenijnej pluskwy :) Z drugiej strony oczekiwałem domowego hostingu. Strony internetowe, które hostuję w OVH należą do moich bliskich znajomych, a do tego nie generują zbytniego obciążenia dlatego pomyślałem, że również mógłbym to robić w domu.

 

Tak czy inaczej, zgłębiam wiedzę by po niedzieli uruchomić działania, niezależnie od jego dalszych torów. Planu nie ma, ale są założenia i sporo podpowiedzi za które jestem bardzo wdzięczny.

 

Jeśli ktoś z Was miał podobne doświadczenia, to zapraszam do dyskusji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strony internetowe, które hostuję w OVH należą do moich bliskich znajomych, a do tego nie generują zbytniego obciążenia dlatego pomyślałem, że również mógłbym to robić w domu.

To się nie opłaca - taniej jest utrzymywać to na hostingu. Wbrew pozorom prąd dla takiego laptopa będzie pewnie kosztować w okolicach 20zł miesięcznie... za tą kwotę zakupisz wydajniejszego VPS...

Dla zabawy ma to sens, przy używaniu 24/7 ten sens znika...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×