Skocz do zawartości
zulic

[Zlecę] Zmiana rozmiaru partycji (LINUX)

Polecane posty

Dzień dobry.
Zlecę rozszerzenie partycji / na systemie linux debian.

Po upgradzie z VPS1 na VPS3 w OVH dodatkowa przestrzeń jest jako nieulokowana.

 

Sprawa wygląda tak:

78832173938027592762.png

 

Chciałbym mieć na partycji / około 40 GB danych, powoli mi brakuje miejsca.

Przy okazji dodam: Nie, nie chcę robić reinstalki. Sklep ma prawie 50,000 produktów, zgrywanie 1:1 trwa conajmniej kilka godzin, samych zdjęć jest 150 000.

Szukam osoby, która zrobi to bezinwazyjnie.

Usługa snapshot w OVH wykupiona.

 

Budżet:

powiedzmy 20 PLN/h*

* regulamin wymaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filesystem:
/dev/vda1 on / type ext3 (rw,relatime,errors=remount-ro,data=ordered)

 

Budżet do ustalenia, ale spodziewam się kwoty w granicach 100 PLN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

resize2fs /dev/vda1

reboot

 

 

The resize2fs program does not manipulate the size of partitions. If you wish to enlarge a filesystem, you must make sure you can expand the size of the underlying partition first.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zależy co masz pod vda2

Bo jak jest nieużywana albo swap to ew. wyłącz swap na chwilę i ją wywal i fdiskiem, rozciągnij /dev/vda1 do zadanego rozmiaru dodając swap na końcu.

 

Czyli

 

snapshot -> fdisk (repartycjonowanie)-> reboot lub partprobe > resize2fs /dev/vda1 -> dodanie swapa i włączenie

 

A jak masz coś na /dev/vda2 to zrób partycję o identycznym rozmiarze na końcu dysku i tam skopiuj zawartość, usuń /dev/vda2 i tak samo rozciągnij /dev/vda1.

 

Przed operacjami machnij snapshota obowiązkowo. Przy root partycji zaleca się, aby partycja była odmontowana i odpalony jakiś linux-live-rescue, ale ostatnio robiłem na żywca na pv i root partycji i poszło bez gadania któryś xx raz z rzędu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy root partycji zaleca się, aby partycja była odmontowana i odpalony jakiś linux-live-rescue, ale ostatnio robiłem na żywca na pv i root partycji i poszło bez gadania któryś xx raz z rzędu.

 

Odmontowanie jest wymagane jedynie podczas pomniejszania systemu plików (bo wtedy musi fizycznie przenieść dane na inne obszary dysku). Powiększać można na pracującym systemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×