Skocz do zawartości
kampol

czy mobilnosc wplywa na pozycje?

Polecane posty

czesc, mam pytanie, czy wyjasnila sie juz kwestia tego, czy wersja mobilna wplywa na pozycje? kiedys bylo ze posrednio tak, a teraz juz wiadomo oficjalnie cos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić bo nie siedzę w seo, ale chyba swojego czasu google wypuściło materiały prasowe o tym dlaczego lubi mobilne strony (rwd) dając do zrozumienia że będą one dodatkowo promowane.

Oficjalnie nigdy nie będzie wiadomo co ma wpływ na page rank. Myślę że to czy strona jest mobilna czy nie, ma największe znaczenie w momencie gdy wyszukujesz czegoś na urządzeniu mobilnym, na desktopie może nie mieć to aż tak dużego znaczenia. Ale jak wspomniałem to zawsze będzie gdybanie i zgadywanie, dodatkowo z dnia na dzień może się coś zmienić, fakt jest taki że lepiej jest mieć niż nie mieć choćby dlatego że użytkownikom wygodniej będzie korzystać z takiej strony. Gdy będą oni mieli do wyboru niewygodną desktopową wersję, a wygodną mobilną u konkurencji pójdą do konkurencji.

Edytowano przez Fizyda (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili wygląda to tak, że od maja tego roku, google zaczyna wspierać strony, które mają wersje mobilne. Dlaczego?

Dlatego, że jest coraz więcej użytkowników mobilnych i chcą, żeby mogli korzystać ze stron, które otworzą także na smartphone'ach, czy tabletach. Akcję (mobile-friendliness) teoretycznie zaczęli już w ubiegłym roku, aby uzyskać sygnały do tego, jak wygląda sytuacja, ale dopiero od maja tego roku zaczynają update'ować rankingi właśnie pod kątem mobilności.

 

Na ile te pozycje się już pozmieniały to Ci nie powiem, ale myślę, że jesteśmy już na takim etapie, na którym z każdym dniem, rzeczywiście mają one coraz większe znaczenie i tylko lamy będą się na siłę opierać wersjom mobilnym ;-)

 

A żeby nie było, że rzucam pustymi słowami, to łap link z ich bloga ;)

https://webmasters.googleblog.com/2016/03/continuing-to-make-web-more-mobile.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rzadko kiedy wiadomo cos oficjalnie. ja bym po prostu przyjal ze tak, ma znaczenie, niezaleznie od tego czy to oficjalne czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Teraz poszła oficjalna informacja w tym zakresie, ale tak naprawdę od dłuższego czasu mobilność w mniejszym czy większym stopniu wpływała na pozycjonowanie.

 

A nawet jeżeli by tak nie było, to każdy, komu zależało na wygodzie odwiedzających strony, dawno zadbał o jej mobilną wersję, chociażby z tego względu, że od jakiegoś czasu ruch mobilny jest coraz większy i osób przeglądających internet na smartphonach jest coraz więcej.

Edytowano przez Paulaaaa (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście RWD to niemal obowiązek zdecydowanie zauważyłem różnicę w SEO.

 

Poza tematem // Poczytaj o JSON-LD Site, microdata, Open graph, Twitter card metadata, manifest dla aplikacji, dodanie ikonki dla urządzeń apple, IEconfig dla interaktywności w Windows/IE i wiele innych drobnostek nawet najbardziej absurdalnych jak goo.gl/I7lQh9 Dla prasowanego HTML to zaledwie kilka dodatkowych tagów. Testowałem jednego bloga w którym wprowadziłem nawet najbardziej absurdalne "nowości" zarówno dla social media, dokładnych tagów google czy kompletnych głupot w postaci osobnych css do wydruku posta z przeglądarki oraz nawet innych do obsługi czytników brailla (to już bardzo absurdalne). Wprowadzenie tego wszystkiego zajmuje dosłownie chwilę. Jest tego sporo wystarczy poszukać nowości w specyfikacjach. Co zabawne 1,5 tygodnia po wprowadzeniu tego moja witryna dosłownie wystrzeliła w każdej frazie o kilkaście miejsc (w tym jedna bardzo popularna fraza). Więc mogę przypuszczać że Google "lubi" nowości.

Edytowano przez devon (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Responsywność strony na pewno ma wpływ na jej pozycję w Google. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów jak wielki jest ten wpływ. Tak czy inaczej przystosowanie witryny do urządzeń mobilnych to dla dzisiejszych stron niemal obowiązek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Responsywność stron ma wpływ wyłącznie na pozycje w wynikach mobilnych.. Tyle w temacie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Responsywność stron ma wpływ wyłącznie na pozycje w wynikach mobilnych.. Tyle w temacie :)

A % ludzi korzystajacych ze smartphona do przegladania internetu rosnie.;)

Zrobic responsywnosc strony jest latwo, wiec moim zdaniem kazdy, kto szanuje czytelnika powinien ja miec.

 

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma być czynnikiem rankingowym, jednak na razie strony bez RWD nie notują spadków. Natomiast jeżeli mowa o użyteczności to zdecydowanie warto to zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma być czynnikiem rankingowym,

 

Jest czynnikiem rankingowym dla wyników mobilnych..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mimo iż temat został założony już jakiś czas temu, to chciałbym jak najbardziej zwięźle i krótko odpowiedzieć na powstałe pytanie, ponieważ zdania są tutaj podzielone, a prawidłowa odpowiedź jest jedna.

 

Liczba osób korzystających z internetu na smartfonach/tabletach wzrosła w ostatnich latach kilkukrotnie (przykładowo wzrost o 500% w porównaniu 2011 do 2013 roku). Google nie bez powodu od tamtego czasu w swoich webdeveloper-tools zwraca ogromną uwagę i stawia mobilną wersję strony na równi z wersją podstawową. Na początku wyszukiwarki jedynie nagradzały strony ze zoptymalizowaną wersją mobilną, jednakże nie karały wtedy stron bez takowego dodatku. To się jednak zmieniło i teraz strony bez wersji mobilnej nie wchodzą na wyższe pozycje w wyszukiwarkach oraz spadają z wysokich pozycji sprzed kilku lat, jeśli do teraz nie zdecydowały się na udostępnienie wersji mobilnej. Ważną kwestią, o której warto wspomnieć, jest fakt iż strona traci na pozycji ogólnej, jeśli nie jest mobile-friendly. Tzn. jest niżej w wyszukiwarkach nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale również na komputerach stacjonarnych itp.

 

Podsumowując: w momencie gdy nowa strona internetowa nie będzie posiadała wersji mobilnej, to wypozycjonowanie jej będzie ogromnym wyzwaniem, jeżeli posiada jakąkolwiek (nawet najmniejszą) konkurencję w wyszukiwarkach.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fascynujący spam ...

Proszę Pana, jeśli ktoś chce się podzielić trochę większym doświadczeniem, to nie trzeba tego od razu nazywać spamem. Z chęcią rozwinę swoje podsumowanie, które Pan tak niestosownie skomentował.

 

Pozdrawiam! :)

 

P.S. Mój komentarz jest oparty na kilkuletnim doświadczeniu i testowaniu wielu możliwości pozycjonowania - i chciałem się tą wiedzą podzielić. Mam wrażenie, że to jest lepszy sposób rozwiązania problematycznego pytania. No chyba, że możemy pisać swoje przypuszczenia i przypuszczać, że przypuszczenie jest prawdą (aluzja do Pańskiego pierwszego posta w tym temacie, gdzie "przypuścił Pan, że Google lubi nowości").

Edytowano przez PrzemekDream (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ważną kwestią, o której warto wspomnieć, jest fakt iż strona traci na pozycji ogólnej, jeśli nie jest mobile-friendly. Tzn. jest niżej w wyszukiwarkach nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale również na komputerach stacjonarnych itp.

Co Ty za bzdury gadasz.. Google oddziela wyniki "normalne" od wyników mobilnych dzięki czemu na kompie będziesz miał inne wyniki wyszukiwania niż na mobilu. Nieprawdą jest więc to, że brak RWD strony może wpływać na pozycję wyszukiwań z komputerów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co Ty za bzdury gadasz.. Google oddziela wyniki "normalne" od wyników mobilnych dzięki czemu na kompie będziesz miał inne wyniki wyszukiwania niż na mobilu. Nieprawdą jest więc to, że brak RWD strony może wpływać na pozycję wyszukiwań z komputerów...

 

Jest dokładnie tak jak napisał vector.. Czasami różnice są bardzo duże..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując nawet, że RWD nie wpływa na SEO to ma ogromny wpływ na konwersję z urzadzen mobilnych. Mam pod opieka kilka witryn gdzie ruch z mobilek to 60-70% - bez wersji RWD nie byłoby sprzedaży. A tak jest.

 

Skoro jednak jest dopasownai ena mobilkach, ctry dupereszwance - to znaczy, że ma to przełożneie na pozycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą praca z wersją responsywną to nie jest Bóg wie ile roboty. Najgorszy jest pewnie argument szefa, który mówi że nam nie jest potrzebna wersja mobilna bo przecież nasi użytkownicy używają jedynie komputerów. Rzadko kiedy argument w stylu: korzystają z komputerów bo na wersji mobilnej się nie wyświetla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Złe doświadczenie na urządzeniu mobilnym, może spowodować, że użytkownik nie wróci na komputerze. Również, bardzo prawdopodobne, że dokona zamierzone działania po prostu na stornie konkurencji.

 

Sami mamy przykłady, że przebudowa stron bez RWD na RWD podwyższała pozycje w wyszukiwarkach, ale składała się na to niemal zawsze dodatkowa optymalizacja SEO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli RWD daje powera tylko na mobilnych wynikach to gdy nie mamy wersji mobilnej strony i sumując wejścia z "mobilne + nie mobilne" wynik będzie stratny. Jeśli z ruchu mobilnego zrezygnować to można od kilku do kilkudziesięciu % wejść stracić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałam, to konsekwencją zmian i nowego indeksu mobilnego będzie między innymi to, że treści w wersji mobilnej będą wpływały na mobilne wynik wyszukiwania jak i na wyniki na desktopie, więc odpowiadając na pytanie zadane w temacie, to wpływa? Poprawcie mnie proszę jeśli źle coś rozumiem.

 

A zastanawia mnie też to, jakie będą czynniki decydujące o rankingu. Z pewnością treść, ale co z linkami? Przecież linkowanie do stron mobilnych to rzadkość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, linkowanie do mobilnych wersji? Nikt tego nie praktykuje. Najbezpieczniej będzie po prostu projektować strony w RWD, a znając życie ranking mobilny będzie zapewne taki sam albo w 90% podobny do tego "desktopowego".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Google zaczęło na stronie głównej wyświetlać pop-up zachęcający do sprawdzenia jak wyszukiwarka ocenia naszą stronę mobilną. Jak tam się mają Wasze?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×