Skocz do zawartości
murgal

Wymiana dysku w macierzy na innej marki ?

Polecane posty

Cześć !

 

Aktualnie mam macierz zbudowana na perc 6i i na dyskach seagate ST2000DL003 które sa totalnym badziewiem i pieprzą sie co 3 miesiące. Plan mam etapowo wymieniać je na WD RE4

WD2003FYYS , myślicie ze kontroler przyjmie nowy dysk bez problemów ? Macierz jest 6 poziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie powinno być problemu, DELL to nie HP które kombinuje blokując to tu to tam niepodpisane przez nich HDD. Tak z ciekawości jakie masz firmware?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dell w h7XX tez kombinował ale po update firmware juz przyjmuje nie omowe dyski :) miałem jazdy z ssd na tym kontrolerze.

 

Firmware kontrolera czy tych pseudo dysków ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten kontroler chyba do najnowszych nie należy więc przy tanich dyskach lub nowych technologicznie może sprawiać problemy. Sam kontroler o ile pamiętam ma nawet ograniczenie do 2T?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kontroler leciwy.

 

Tak, max 2TB. U mnie w firmie się sprawdza, 6 x 2tb w raid6, mam małe przyrosty także nad zmianami narazie nie myślimy. A robi za serwer poczty.

 

 

Jak będę musiał budować macierz od nowa wrzucę mu H7XX i zobaczymy.

 

Zamówiłem RE4, zdam relacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Zamówiłem RE4, zdam relacje.

 

Tylko uważaj na tanie RE4 z allegro - nie mam dowodów ale dostałem cynk, że to nie RE4 tylko właśnie tanie sigejty z przerobionym firmwarem i naklejkami ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko uważaj na tanie RE4 z allegro - nie mam dowodów ale dostałem cynk, że to nie RE4 tylko właśnie tanie sigejty z przerobionym firmwarem i naklejkami ;-)

Ale jaja!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Ale jaja!

 

Nie wiem na ile to prawda ale dostałem takiego maila:

 

Witam, kupilem u hard******** dyski WD. Oczywiscie sa to podrobione dyski. NIe odpuszcze jednak sprzedawcy. Prosze o kontakt.

 

Zachecam do porownania etykietki z ta z internetu. Te na podrobionych dyskach maja braki np. WWN, sa kiepskiej jakosci , np. wyciecie. Brak tez numeru seryjnego z przodu dysku.

 

Firmware jest zmodyfikowany a SMART skasowany. Jeden z kupujacych byl w stanie odczytac posrednio dane z innego modelu , ponad 30k godzin pracy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wiesz no na FB ostatnio widziałem dyski sprzedawane jako nowe a się okazało że tylko smart zresetowany time / count.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko uważaj na tanie RE4 z allegro - nie mam dowodów ale dostałem cynk, że to nie RE4 tylko właśnie tanie sigejty z przerobionym firmwarem i naklejkami ;-)

 

Każdy sprzedawca który nie ma nic na sumieniu i trochę się zna na sprzedaży dysków (model gwarancyjny dysków) nie będzie robił problemu jak go poprosisz o numer seryjny dysku.

Wtedy sprawdzasz u producenta i widzisz ile jest gwarancji i do jakiego sprzętu należy.

 

Co do tych parametrów smart, każdemu producentowi (trochę dysków zamontowalem i diagnozowałem...) zdarzają się partie dysków które działają wyśmienicie oraz te które padają jak muchy (bardzo często widzę analogie, że padające dyski są z tych samych np faktur z poprzednich lat).

 

Dlatego też nie ma co aż tak się upierać na koniecznie nowe dyski, szczególnie jak budżet wąski, HDD to część mechaniczna - tutaj się liczy gwarancja.

 

 

a co do tematu, to w sumie ja jestem ciekaw jak jest z IBM DS , prócz dysku jest tam przelotka z elektroniką od LSI, dyski zazwyczaj to HGST lub Seagate, ciekawe jakby się macierz zachowała gdyby mu wrzucić WD ;)

 

 

Edytowano przez JakubC (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka, w październiku kupiłem w apress24.pl te seagate (6 sztuk), padały jak muchy, dzisiaj stwierdzili że mi wyślą 6 sztuk RE4 , bo to już nie opłacalne wymiana co miesiac...

 

Panowie, a jest jakakolwiek szansa sprawdzić czy ktoś grzebał w smart? Bo w sumie gdzieś tam obiła się opinia o apress24 że sprzedają używki...

 

http://apress24.pl/pl/dyski-twarde/2616-dysk-wd-re4-wd2003fyys-2tb-sataii-35-64mb-cache.html

 

 

Macie opinie jakieś o tej firmie?

 

 

Zerknąłem na allegro, te dyski na niektórych aukcjach kosztują 300zł!

Edytowano przez murgal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według informacji jakie posiadam dyski WD RE4 WD2003FYYS skończyły żywot, to znaczy nie będą już dostępne w sprzedaży aż do wyczerpania zapasów. Dyski powinny posiadać 5 lat gwarancji a obecna cena w GBP to 135 (około 640zł). Tyle ze strony mojego źródełka w UK.

Edytowano przez SiXwishlist (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to mi się trafiły. Za darmo, więc nie narzekam. Jutro dotrze paczka, zobaczymy.

 

 

Jestem ciekaw ich oryginalności... Jakieś pomysły jak to sprawdzić? Jakie oprogramowanie pokaże mi wersje firmware dysku?

 

 

http://www.pcreview.co.uk/threads/fake-western-digital-wd2003fyys-2tb-re4-drive.4025406/

 

 

 

Edytowano przez murgal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady, chyba nikt by sobie nie strzelił w kolano dla kilku stówek :) Z innej beczki trochę dziwne że przy poczcie tak szybko padają dyski. Sprawdziłem zapisy serwisowe od nas i mamy na stanie ST2000DL003 197 szt. u klientów z czego tylko 3 były wymienione na gwarancji. Jednak nie powiem w jakiej konfiguracji działają.

Co do WD2003FYYS również nie powiem w jakich konfiguracjach działają ale jako takich wymian gwarancyjnych nie mieliśmy a jedynie wymiana na inne. Bardzo często podrabiane można trafić z USA kupując niby od przedstawiciela WD bardzo tanio ;)

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@Sixsishlist taka dygresja - jak trzymasz takie dane co u jakiego klienta masz wsadzone? Pytanie na własny użytek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie te ST2000DL003 działały bez problemów przez prawie 5 lat, dopiero jak zaczęły padać i po wymianie na "nowe" są takie cuda...

 

 

Małe sprostowanie, te dyski są orane mocno. Pracują jako dyski współdzielone dla pracowników (grafika) + poczta + www. Ma orke ten serwer.

Edytowano przez murgal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Sixsishlist taka dygresja - jak trzymasz takie dane co u jakiego klienta masz wsadzone? Pytanie na własny użytek :)

To powiązana działalność, hosting to jedno a sklepy online to drugie.

 

U mnie te ST2000DL003 działały bez problemów przez prawie 5 lat, dopiero jak zaczęły padać i po wymianie na "nowe" są takie cuda...

 

 

Małe sprostowanie, te dyski są orane mocno. Pracują jako dyski współdzielone dla pracowników (grafika) + poczta + www. Ma orke ten serwer.

A to ciekawe niemniej chyba bym to rozbił. Podobnie kiedyś mieliśmy w jednej agencji marketingowej ,wszystko na jednej maszynie tyle że to dotyczyło mniejszych pojemności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie rozbijane, ale to wszystko kwestia czasu. Na tej maszynie zostanie poczta, współdzielenie pójdzie na coś innego.

 

 

Mimo wszystko narazie musze utrzymywać to co mam - $$$.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

To wszystko w zależności od zastosowania, mamy różne dyski w różnych konfiguracjach, fakt te "droższe" modele padają rzadziej, choć to też prawo serii.

 

Tam gdzie jest mniejsze I/O usterki zdarzają się dużo rzadziej, a gdy w tych serwerach zamontujemy jeszcze dyski SAS 10k to w ogóle zapominamy o wymianach i maszynę wyciągamy z szafy po 4 latach by podmienić na nową ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

RE3/RE4 były generalnie udanymi dyskami, choć niestety wymian tego też było trochę - to też skala.

Najgorzej było/jest z dyskami typowo Desktop narażonymi na spore I/O i tu mało istotne czy to seagate czy wd.

 

HGST od pewnego czasu jest "wkładane" do serwerów OVH, uzbierało się już tych serwerów i nie pamiętam żadnej wymiany tego dysku, ale to może fart ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OVH pakuje wszystko z czym aktualna umowę ma :), były WD, HGST i toshiby (ale to chyba też HGST )

 

Już nie ma RE4, są RE

Aktualnie w PL najlepiej wypada WD pod względem chociażby gwarancji.

 

 

WD zawsze gwarancyjnie wymienia dyski na lepsze więc jak danego modelu już nie produkują to tylko radość (chyba, że sprzęt wymaga 100% jednolitych modeli).

Faktem jest, że wysyłają "recertified" które są mniej trwałe i szybciej padają jednakże jest to % który można kwalifikować jako błąd pomiaru.

 

 

 

HGST ma serwis chyba w norwegii, wymiana jest dość słaba. Starsze partie (Z 2012-2013) są bardzo trwałe, obecne tak samo jak WD, ale tak jak wspominałem to wszystko jest kwestia partii.

 

 

Do WD posłałem już z 500 dysków jak nie więcej i nigdy dłużej niż 3 tyg na nowy nie czekałem, a od tego roku jest już bardzo szybko bo zbieranie dysków przejął teleplan (wcześniej się słało do ups scs i po oznaczeniu dysku jako dostarczony wysyłka nowego szła zzagranicy.

 

 

A tak czy inaczej to jest kwestia partii, nawet najdroższe serwerowe HGST potrafiły odmówić posłuszeństwa na start platformy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem jedna FYPSy, czyli serie GE od RE4. Panowie, dysk wyjęty z folii wygląda tak... :

 

Czy takie coś powinno być na nowych dyskach?

 

http://gofile.me/2Sw5t/mudPwgGVx

 

Dyski SMARty przechodzą bez problemów, 0 cykli itd. Dodatkowo, data ... 2010r.

Edytowano przez murgal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaaktaulizowane ;)

 

 

EDIT

 

Komentarze unieważnione nie napawają optymizmem, są zarzuty że firma czyści smarty, w sumie co by się pokrywało z padaniem tak dysków seagate...

 

 

http://allegro.pl/show_user.php?uid=7405810&type=fb_seller&feedback_type=fb_recvd_neg

Edytowano przez murgal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×