Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Fizyda

Postfix + dovecot - multi domains, różne scieżki i rozmiary skrzynek

Polecane posty

Konfiguruję serwer mailowy który ma działać na posftix i dovecot. Ma obsługiwać kilka domen które mają być niezależne, czyli nazwy użytkowników nie mogą być wspólne.

 

chcę by:

 

mateusz@domena.pl

mateusz@example.com

 

były osobnymi skrzynkami i to potrafię zrobić bo od tego są virtual_mailbox_*. Ale to nie wszystko co chcę osiągnąć bo przy tej konfiguracji, przynajmniej w tutorialach maile dla tych domen lądują we wspólnym katalogu nadrzędnym np /var/spool/mail/*

 

Kolejno maile dla podanych maili lądowały by w:

 

/var/spool/mail/domena.pl/mateusz

/var/spool/mail/example.com/mateusz

 

Chciałbym aby każda domena miała inną ścieżkę tak by np. użytkownik Jacek z kontem ftp i ścieżką /home/jacek miał w niej maile dla domeny przypisanej dla niego. Jeśli jacek ma zajmować się domena.pl to maile chciałbym by zapisywane były w:

/home/jacek/maildir/domena.pl/*

 

Jest to w ogóle do zrobienia?

 

Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć czy istnieje sposób by każdy użytkownik dla każdej domeny mógł mieć inną maksymalną pojemność skrzynki (quota ?) bez dodatkowych fixów dla postfixa.

 

Po co mi to? Już szybko tłumaczę, mam kilka domen, na każdej z nich inny serwis, chcę by działały one maksymalnie niezależnie na jednym serwerze, tak bym mógł kontrolować ich rozmiar bez większych komplikacji. Chciałbym mieć dla każdego takiego serwisu osobne "konto" o wspólnej lokalizacji /home/nazwa_konta, a w nim pliki dla serwera WWW maile i o ile to możliwe bazy danych (chyba nie jest możliwe z tego co mi wiadomo), ewentualnie jakieś logi czy coś tam innego co okaże się związane z danym serwisem.

Mógłbym skorzystać z cPanelu czy DA, bo w taki sposób na serwerach hostingowych dane są przechowywane - przynajmniej u mojego obecnego dostawcy, więc wiem że się da, ale nie mogę w tej chwili pozwolić sobie na zakup odpowiednich licencji, dlatego chcę zrobić coś co oferują te panele bez panelu.

Wiem że to nie będzie najwygodniejsze rozwiązanie, ale nie stawiam serwera hostingowego gdzie konta będą zakładane co chwila, to raczej ma być skonfigurowane raz i może za pół roku dojdzie takie dodatkowe konto, albo i nie.

Robię to bo chcę mieć porządek na serwerze, nie chcę mieć plików związanych z jedną witryną porozrzucanych po różnych lokalizacjach, bo gdybym musiał przenosić ją na oddzielną maszynę nie chcę zastanawiać się co tam jeszcze trzeba przenosić.

Poza tym chcę się czegoś nauczyć, a nie zainstalować panel i wszystko wyklikać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w konfiguracji Dovecota i chyba Postfixa jak dobrze pamiętam jest możliwość zmiany ścieżek z /var/spool na /home. Musisz wtedy odpowiednio pobawić się konfiguracją (konkretniej jej zmiennymi).

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w konfiguracji Dovecota i chyba Postfixa jak dobrze pamiętam jest możliwość zmiany ścieżek z /var/spool na /home. Musisz wtedy odpowiednio pobawić się konfiguracją (konkretniej jej zmiennymi).

 

W sumie chyba zadziała jak ustawię

 

virtual_mailbox_base = /home

virtual_mailbox_maps = hash:/etc/postfix/virtual_mailbox

 

i w virtual_mailbox podam

mateusz@domena.pl pomidory/maildir/domena.pl/mateusz

mateusz@example.com kwiatki/maildir/example.com/mateusz

 

Pytanie czy dovecot skuma o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×