Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam,

 

jakiego oprogramowania użyć do backupu 15-20 komputerów w firmie?

Komputery to głównie Windows 7 i 10, ale są też dwa z Windows XP.

Każdy ma pomiędzy 60-200GB danych.

NAS który zamierzam zakupić to albo:

Synology DS415+.

(http://www.komputronik.pl/product/244821/Elektronika/Peryferia_PC/Synology_DS415_.html)

Synology RS815.

(http://www.komputronik.pl/product/301338/Elektronika/Peryferia_PC/Synology_RS815.html)

 

Pozdrawiam,

mlawnik

 

EDIT: + oczywiście dyski do tego, 4TB każdy (2x Seagate i 2x HGST)

Edytowano przez mlawnik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Od strony PC w małym biurze wdrożyłem Cobiana a jako serwer jest 2x250GB RAID 1 serwer z FTP. Dane wysyłane są z każdego PC o różnej porze (w godzinach pracy biura) ze względu na słabą sieć wifi i to że komputery są zabierane do domu.

 

Backowana jest poczta czyli jakieś 10-20GB per komputer.

 

Z tych synology jeżeli nie masz szafy rack to nie bierz 1U. Nie będziesz miał gdzie postawić a za hałas szef strzeli cie w łeb :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szafa według znajomego jest, tylko muszę jeszcze pojechać na miejsce i zobaczyć czy się nadaje.

Obczaję tego Cobiana. Rozumiem że transfer przez FTP, czy można jakoś inaczej?

I jaki rodzaj backupu? Differential czy incremental?

Edytowano przez mlawnik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oprogramowanie można użyć Comodo bądź Synchredible (tego w tym momencie używam).

 

Dyski Seagate? odradzam :) Lepiej postaw na WD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dyski, to jedynie WD Red. Mam kilka 2 i 4 TB - nie ma z nimi problemów.
Na NAS'ie konfigurujesz udział Samby (Windowsowy), a na końcówki polecam darmowy Veeam Endpoint Backup. W moim przypadku zabezpiecza dane z Windows Server'ów, ale i na zwykłym Windowsie będzie chodzić super.
Konfiguracja jest ultra prosta. Przy okazji dostajesz obraz ISO, który warto odłożyć na NAS'ie - zawiera dysk startowy wraz ze sterownikami i narzędziem do odzyskania całego systemu wraz z danymi (z NAS'a oczywiście).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również polecam dyski WD Red, sam używam takich w moim Synology NAS (2x4TB).

 

Od strony Windowsa, mam podmontowany normalnie dysk sieciowy (CIFS) na wydzielony katalog na NASie oraz zainstalowane oprogramowanie SyncBackFree, które robi mi o określonej porze backup różnicowy (wybranych katalogów z dysku twardego, na podmontowany dysk sieciowy). Fajne w tym oprogramowaniu jest też to, że jeżeli mam ustawiony backup, np. na godzinę 15:00 a o tej godzinie komputer był wyłączony, to kilkanaście minut po uruchomieniu komputera zaczyna robić się automatycznie zaległa kopia.

 

Na Synology mam zainstalowany pakiet "Hyper Backup", który automatycznie co określony czas robi mi backup przyrostowy dla tego katalogu podmontowanego w Windows do innej lokalizacji na NASie (z poziomu Windowsa dostęp do niej nie jest możliwy). Dzięki czemu mam fajny wizualny przegląd wykonanych kopii i możliwość przywrócenia pojedynczego/wszystkich plików z danego dnia. Ponadto zabezpiecza to również na wypadek ataku ransomware - o ile na naszym dysku sieciowym (podmontowanym katalogu z NAS) dane mogą zostać zaszyfrowane, tak na drugiej lokalizacji z kopią przyrostową już się to nie wydarzy (bo nie ma do niej dostępu z poziomu Windowsa) i zawsze możemy się w łatwy sposób cofnąć do np. poprzedniego dnia (w zależności jak wybierzemy ile tych kopii chcemy trzymać). Ponadto narzędzie to umożliwia automatyczną kompresję, co jeszcze bardziej zmniejsza ilość używanego miejsca, a jakoś szczególnie przy przeglądaniu/przywracaniu plików z takiej kopii nie sprawia to problemów (jest niezauważalne).

Edytowano przez Desavil (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te dane się powtarzają?

Może lepiej zrobić centralny serwer plików, na nim udziały dla danego użytkownika, uruchomić vpn dla możliwości pracy zdalnej - ten serwer replikować na innej maszynie, a backup robić z końcówek jedynie konfiguracji / itp. za pomocą bareos?

 

Tak tylko proponuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dyski jak podali wyżej WD RED (nie dodałem powyżej :> )- zapomnij o seagate jeśli nie chcesz później płakać że popadały

 

A "Comodo Backup" oczywiście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pracownicy mają już centralny serwer, ale nie zawsze z niego korzystają (np. wrzucają pliki dopiero po ich ukończeniu)

Dodatkowo serwer ten jest współdzielony, a nie wszystkie pliki należy każdemu udostępniać.

 

Chodzi bardziej o takie zapasowe rozwiązanie jakby ktoś zrzucił laptopa ze stołu albodyski wysiadły.

 

Dzięki za pomysł z kopiowaniem plików do innego udziału niedostępnego z Windowsa, oczywiście będę musiał kupić większe dyski, ale chyba warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie serwer - wstaw 1 dysk WD red - zainstaluj Synchredible - ustaw by o godzinie 18:00 pobierał wszystko co ważne z komputerów pracowników. I o 18 robi kopię a'la lustrzane odbicie. Dostęp możesz mieć np. tylko ty do tego serwera i po sprawie... O godzinie 18 uruchamia się i porównuje pliki - jeśli były zmiany lub dodano nowe doda je i po sprawie..

 

Ja tak mam ustawione w pracy. Pobieram całą zawartość serwera głównego na swój komputer. (na Głównym serwerze pracują wszyscy +/- 13 osób). Sam serwer ma drugi dysk który robi backup a ja mimo wszystko sam również go tworzę.

 

Problem rozwiązany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robimy tylko 2 kopie "codzienną" i tygodniową (na drugim dysku serwera" - nie jest mi potrzebna idealnia kopia z danego dnia i z danej godziny pół roku wcześniej...

 

Bartosz - stawiasz serwer i CTRL C / CTRL V

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robimy tylko 2 kopie "codzienną" i tygodniową (na drugim dysku serwera" - nie jest mi potrzebna idealnia kopia z danego dnia i z danej godziny pół roku wcześniej...

 

Bartosz - stawiasz serwer i CTRL C / CTRL V

 

Właśnie, takie pierniczenie się z tym jest ;)

Dlatego sprawdziłem kilka rozwiązań (w tym od MS) i zostałem przy Veeam. Mam różnicówkę, która wykonuje się aż do zapchania dysku backupowego (a stare dane się usuwają), więc nie ma problemu z odzyskaniem pojedynczych plików (lub całego systemu) z konkretnego dnia.

Dodatkowo postawienie całości w przypadku spalenia serwera wraz z dyskami to wypalenie ISO na pendrive, odpalenie z niego maszyny i wskazanie backupu na udziale sieciowym, z którego chcemy odzyskać całość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W syncredible można ustawić kilka "tasków" by robił kilkanaście kopii - ja ogólnie jestem zadowolony z tego rozwiązania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×