Skocz do zawartości
vjdj

Router do firmy

Polecane posty

Jak w temacie potrzebuję router do 600zł netto do firmy.

Porty 1gb, obsługa dwóch łącz, jak padnie jedno to się przełączy, przekierowania.

Generalnie coś, że jak skonfiguruje to już będzie działać.

Zastanawiam się nad produktami mikrotik, warto? Może coś z Cisco?

Może ktoś coś polecić, sprawdzonego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i wychodzi chyba, że w tym budżecie najlepszy będzie mikrotik. A z tego co mi wychodzi to te modele różnią się specyfikacją techniczną a do ogarnięcia jest tylko konfiguracja za pomocą ich systemu np. dual wan'a.

Generalnie będzie okazja poznać system i się czegoś nauczyć.

Chyba, że ktoś poleci sprawdzony model.

 

Aktualnie jest jakiś asus z portami 100mb a łącze 200 i może być większe. Co chwile się sypie trzeba.

Chce to wymienić na jakiś porządny, przy którym nie będzie trzeba siedzieć.

 

Np. ROUTER SWITCH MIKROTIK CRS109-8G-1S-2HND-IN 9551 poradzi sobie z dwoma łączami, bo jak myślę to do ogarnięcia w konfiguracji jest?

Edytowano przez vjdj (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każdy Mikrotik z RouterOS to ogarnie i wiele wiele więcej. Różnią się głównie wydajnością i dostępnymi portami. W sieci jest mnóstwo poradników krok po kroku jak go ustawić także z konfiguracją po pierwszym przerażeniu nie powinno być stresu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I powyższa odpowiedź wiele wyjaśnia, a bać to się nie boję tego, okazja do nauki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie mietek. Możesz obadać najmniejszego ccr'a lub nowość 3011(10* 1Gbps, SFP, 2*1,4GHz, 1 GB RAM). Łatwo oskryptować, zarządzanie przez api, www, winbox. Stabilne i szybkie.

 

Prywatnie używam w domu RB951G - bardzo zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porty 1gb, obsługa dwóch łącz, jak padnie jedno to się przełączy, przekierowania.

Generalnie coś, że jak skonfiguruje to już będzie działać.

Coś z oferty Drayteka będzie robiło to co chcesz. Stawiasz i zapominasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W temacie nie ma mowy o WiFi ;-)

 

Nawiasem mówiąc u mnie leci max 105 Mbps na karcie zlinkowanej na 150 Mbps. Więcej nie mam jak sprawdzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie będę potrzebował wifi to rzucę sobie jakieś AP więc nie jest to wymóg.

Bardzo poważnie myślę nad: http://routerboard.com/RB3011UiAS-RM i chyba tak zostanie. Jeszcze w tym nie grzebałem więc okazja do nauki czegoś nowego będzie przy okazji.

Edytowano przez vjdj (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u nas w firmie używamy Cisco - nic się nie dzieje z nim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

Podobnie zatem jak ze wspomnianymi wcześniej Mikrotikiem czy Draytekiem, a różnica w cenie znaczna. Po co zatem przepłacać? :)

Edytowano przez mariaczi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Szukam routera do domu do obsługi dwóch łączy WAN, zależy mi na tym aby w przypadku awarii pierwszego łącza router przełączał się na drugie źródło. Nie potrzebuję w nim Wifi i PoE, ale chciałbym aby wszystkie porty były na Gigabicie.

 

Zastanawiam się na tymi routerami:

MikroTik RB260GS (http://allegro.pl/mikrotik-rb260gs-switch-5xglan-1xsfp-8370-i5172715535.html)

Ubiquiti EdgeRouter X (http://allegro.pl/router-ubiquiti-edgerouter-x-5xrj45-gigabit-poe-i5820675353.html)

Ubiquiti EdgeRouter Lite (http://www.ceneo.pl/23891872)

 

Nie wiem właśnie, czy jest sens płacić więcej za sprzęt Ubiquiti? Który z tych trzech routerów byście polecili? Ewentualnie inne propozycje mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RB260GS to switch więc na nim nie zrobisz neta.

 

Czym masz dosyłane oba WANy? ETH? Jeśli tak to rb951G, 2011G, gasisz WLAN i prosty skrypt, który przełączy między eth1(WAN0) a eth2(WAN1) w razie braku pinga np. do 8.8.8.8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oba WANy dosyłane są kablem Ethernetowym. Pierwszy (główny) to Livebox od Orange (VDSL), a drugi to Asus RT-N10U z wpiętym modemem na USB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ja do siebie teraz mam zamiar zrobić konfigurację trochę inną. Ustawić router VDSL2 jako bridge-mode a za nim mikrotika jako router. Podobno taka konfiguracja działa bardzo dobrze a przy zmianie funboxa można zyskać kilka mbitów jak ktoś nie ma pełnej synchronizacji.

 

Także może taki config Cię zainsteresuje? Samego funboxa nie przekonfigurujesz bo on ma tak ograniczoną współpracę z klientem że to głowa mała. W dodatku restartuje się 2 minuty :D

Edytowano przez Kamikadze (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja do siebie teraz mam zamiar zrobić konfigurację trochę inną. Ustawić router VDSL2 jako bridge-mode a za nim mikrotika jako router.

 

krzos ma tak skonfigurowaną Netię i sesję PPPoE zapina na MikroTiku, możesz z nim zagadać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kamikadze: Ale tego Liveboxa 3.0 od Orange to można ustawić w bridge-mode? Rozumiem że wtedy Livebox działałby jak zwykły modem?

Możesz napisać jaki router z VDSL2 i jakiego MikroTika planujesz kupić do tej konfiguracji?

 

To widzę że Livebox i nie jest lepszy, też restartuje się z 2 minuty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Te nowe liveboxy (mam funboxa obecnie) są do dupy po prostu.

 

W przyszłym tygodniu będę miał dgt fg4 i podobno na nim można postawić bridge-mode.

 

Co do mikrotika to na razie mam licencję darmową i sprzęcik (mini ITX + 2 karty sieciowe). Z tego co widziałem chyba idzie na nim postawić wszystko jak trzeba. Testowałem obecnie tylko firewalla i vpn.

Wszystko pewnie za tydzień będę testował którejś nocy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O DGT słyszałem same pozytywne opinie. Pamiętam jeszcze, jak 3 lata temu przechodziłem z Netii do Orange to serwisant miał swój modem i był on właśnie firmy DGT - twierdził że ich sprzęt jest najlepszy do VDSL2 Orange.

 

W sumie mam jednego wolnego miniITXa na AMD Brazos. Tylko taki zestaw pożera trochę prądu i jakoś nie kalkuluje mi się żeby skonfigurować go jak router :unsure:

 

Jakbyś był już po testach tego DGT FG4 to jeśli możesz daj znać jak się sprawuje.

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×