Skocz do zawartości
Desavil

Kamerki USB - centralne zarządzanie

Polecane posty

Witajcie!


Muszę przeprowadzić stream z sali gimnastycznej, na której będzie odbywało się pewne wydarzenie. Planuję użyć do tego celu kamerek na USB ok. 5 sztuk (Logitech C270 - chyba najlepsze w stosunku jakość/cena), być może uda mi się jeszcze załatwić jakieś kamerki IP.


Centralne miejsce zarządzania będzie usytuowane na balkonie. Do streamu planuję użyć programu OBS - przełączanie między kamerkami, belki itp. Sam stream (lub nawet dwa osobne) będą nadawane na YouTube.


Zastanawiam się w jaki sposób najlepiej byłoby to podłączyć do OBS. Myślałem nad przedłużkami na USB, ale czy dadzą radę na kilkadziesiąt metrów? Może jakieś przedłużki USB<>ethernet (akurat skrętki jest pod dostatkiem)? Mam również możliwość ewentualnie podpięcia każdej z kamerek do osobnego komputera (na sali) i może z nich jakoś przekazać obraz do OBS?


Macie może jakiś pomysł, jak można byłoby to zrobić najlepiej i tym samym przy w miarę małym opóźnieniu?


Pozdrawiam.


NIE ZGADZAM SIĘ NA OFERTY FIRM

Edytowano przez Desavil (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pierwszy problem to przepustowość USB przypadająca na kamerę, dla 640x480 to 45% przepustowości USB2.0, w tym przypadku lepiej wybrać gniazdka USB3.0, długość przewodu USB2.0 to 5m, 10m z repeterem ale zdarza się że zrywało mi transmisję.

Drugi wydajność systemu vs. rozdzielczość.

 

Co dla ciebie oznacza 'małym opóźnieniem' ?

- opóźnienie między kamerami

- opóźnienie między nadawcą a odbiorcami.

 

Przy takiej liczbie kamer, chyba sugerował bym skorzystanie z jednej z wielu firm strumieniujących.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość HD - 720p. Zakupiłem dwie takie przedłużki USB-EX-50 oraz dwie przedłużki aktywne po 10m. Zobaczymy czy się to zepnie.

 

Małe opóźnienie, mam na myśli Kamerka<>OBS. Ale w sumie zignorujmy to pytanie. :)

 

Wolimy zrobić to samemu, tym bardziej że oglądalność nie będzie zbyt duża. A z roku na rok, wychodzi to nam coraz lepiej (tak mi się wydaje).

Edytowano przez Desavil (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienie kamera - OBS, praktycznie nie zauważalne rzędu 20-80 ms.

I moim zdaniem akurat kamery Logitecha mają czasem problemy z OBS, które zgłaszało dosyć spora liczba użytkowników.

 

Nie chodzi o to ile osób to obejrzy, pytanie czy np. jesteś wstanie wydać 500 zł za realizację z 4 kamer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się pytasz kto to zrobi za 500 zł a następnie że nie zgadzasz się na oferty firm - nie rozumiem cię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się pytasz kto to zrobi za 500 zł a następnie że nie zgadzasz się na oferty firm - nie rozumiem cię.

 

To była ironia.

 

Dzięki za chęci, ale temat dotyczy pytania zadanego w pierwszym poście, więc nie odbiegajmy od tego. :)

Edytowano przez Desavil (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, przy pomocy kamer USB robiłem kilka transmisji na początku działalności, działało słabo, a związane było czy to z odświeżaniem kamer, zrywaniem transmisji po USB i oczywiście samej jakości kamer, i ich zachowaniem na zmienne warunki oświetleniowe oraz co było najgorsze brak możliwości robienia zbliżeń.

 

Jeśli nie przeszkadzają ci takie drobnostki, to podłączasz i transmitujesz, bez testów nie wiele ustalisz.

Być może ci to pomoże: korzystałem z kamer z obsługą UVC, nie jestem pewien ale wydaje mi się, że wskazane przez Ciebie kamery korzystają z kompresji i stąd biorą się problemy, tych którzy je podpinają do OBS.

 

Dlatego dziś używam kamer, statywów, grabberów i komputerów aby spiąć np. transmisję z kartingu lub driftu czy też meczów kosza, siatkówki czy piłki nożnej, gdzie kamery są montowane do pojazdów (za naprawdę niewielkie pieniądze).

 

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, nie tylko Ty tak zaczynasz. :) W przyszłym roku może dołączymy już jakieś tańsze cyfrowe i jakoś po HDMI/SDI będę próbował albo jeszcze inaczej.

 

Oczywiście nie oczekuję wiele jeżeli chodzi o jakość i wiem o tym - rok temu też używaliśmy kamerek na USB, ale innych i tylko 2 szt. i jako tako to działało, a jakość nie była najgorsza.

 

Masz na myśli coś takiego?:

post-48929-0-79354800-1327179382.jpg

Edytowano przez Desavil (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grabber analogowy i?

Dziś aby zrobić jedno stanowisko z transmisją HD ja wydaje około 1500 zł (m.in. kamera, statyw z półkulą, komputer, grabber), oczywiście można więcej wydać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A więc tak.

Kamerki działają bez problemu z OBS.

Bez problemu również działa na (2x10m) przedłużce USB (razem 20m kabla USB), a przy kamerce (na końcu kabla) aktywny Hub USB.

 

Później będę jeszcze testował przedłużki USB po ethernet, jestem ciekawe ile uda mi się wyciągnąć metrów bez huba i z hubem. :)

 

Trzeba być pozytywnie nastawionym. Chcieć = potrafić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Mnie ciekawi ile zajmuje obraz nagrywany z takich kamerek na dysku przez OBS. Możesz to przetestować? Np. 5-10 minutowy filmik nagrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zajmuje tyle ile ustawisz bitrate filmu :)

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

 

Myślałem że liczy się też rozdzielczość / wielkość klatki, typ strumienia itp.

 

Ale generalnie chodzi mi o średnie 5-10 minut w jakości 720p z takiej zwykłej kamerki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Myślałem że liczy się też rozdzielczość / wielkość klatki, typ strumienia itp.

 

Ale generalnie chodzi mi o średnie 5-10 minut w jakości 720p z takiej zwykłej kamerki.

Powiem Ci, ze u mnie taki 5 minutowy filmik w hd 60 klatek zajmowal kolo 600mb

 

Wysłane z mojego QUANTUM 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Powiem Ci, ze u mnie taki 5 minutowy filmik w hd 60 klatek zajmowal kolo 600mb

 

Wysłane z mojego QUANTUM 4 przy użyciu Tapatalka

 

Ok. Dzięki za info.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej pozytywnie zaskoczyły mnie przedłużki USB po kablu Ethernet - USB Extender RJ45 (http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d&bmatch=base-relevance-popul-uni-1-3-0408&search_scope=&string=USB%20Extenders) na aliexpress można je dostać poniżej 10,00 zł (ja niestety nie mogłem czekać, bo event już był).

 

To jest najlepsza możliwa opcja, jeżeli chodzi o przedłużki USB na bardzo dużą odległość. Niestety nie zmierzyłem kabla ethernet ile dokładnie było metrów, ale wg. obliczeń na podstawie obiektu na Google Maps wychodzi, że w ten sposób działało to na ok. 35-40 metrach po skrętce i to bez żadnego dodatkowego aktywnego huba USB (co w przypadku zwykłej przedłużki USB było konieczne).

 

Być może w przyszłym roku pójdziemy o krok dalej i zainwestujemy w profesjonalne rozwiązanie - ATEM Television Studio.

 

A tutaj materiał video:

Niestety bez głosu, ponieważ YouTube wyciszył z powodu praw autorskich cały dźwięk, a w nagraniach powyżej 2h nie można wyciszyć tylko konkretnych utworów objętych zgłoszeniami o prawie autorskim. Jeżeli chodzi o samą jakość kamerek internetowych jesteśmy mega pozytywnie zadowoleni, nie sądzicie, że sobie poradziły? :)

Edytowano przez Desavil (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×