Skocz do zawartości
backshift

Założenie strony www dla fotografa

Polecane posty

Witam

Chciałbym poradzić się was i może coś podpowiecie.
Chcę założyć własną stronę www, branża i tematyka strony opierać się będzie na fotografii. Czy taki laik poradzi sobie ze stworzeniem prostej strony.

Jak odnajdę stronę która mi się podoba to dokleję link.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Najpierw określasz co chcesz umieścić i wybierasz CMS najlepiej darmowy który ci się spodoba. Joomla / Wordpress najpopularniejsze. Szukasz sobie darmowych templatek i dodatków i zapełniasz treścią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

Przede wszystkim wordpress i plugin galerii (bądź oddzielny skrypt galerii) ze skalowaniem zdjęć i ich kompresją bo szybko Ci mogą zeżreć transfer pełnowymiarowe zdjęcia.

Jeżeli chodzi o hosting - musiałbyś posiadać jakikolwiek z dużą pojemnością - przykładowo zenbox.pl / linuxic.com czy też chmura z autoskalowaniem zasobów.

Edytowano przez regdos
Usunięcie reflinka (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Przede wszystkim wordpress i plugin galerii (bądź oddzielny skrypt galerii) ze skalowaniem zdjęć i ich kompresją bo szybko Ci mogą zeżreć transfer pełnowymiarowe zdjęcia.

Jeżeli chodzi o hosting - musiałbyś posiadać jakikolwiek z dużą pojemnością - przykładowo zenbox.pl / linuxic.com czy też chmura z autoskalowaniem zasobów.

 

No i za wordpressa masz minusa :) Ososbiście przy dużych projektach wolę joomlę. Wordpress mnie za sam panel odrzuca, ale to nawyki z joomli gdzie się klikało wszystko a nie przeciągało :)

 

 

Edit:

 

Drugi minus za zenbox czy firmę z francji w poleconych. Już lepiej swój darmowy hosting reklamuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

Zenbox nie ma ograniczeń dyskowych nieprawdaż? Poza tym dla początkującego wordpress jest dobrym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale czy koledze jest potrzebny dysk bez ograniczeń?

Wg mnie na taką stronę 5 GB to jest spoooooro, ewentualnie dorzuciłbym sobie hubic'a (ovh) za darmo by wrzucać tam albumy zdjęć klientów do pobrania (a po miesiącu usuwać).

 

Taki hosting kupisz już do 60 zł / rok max, do tego domena.pl za około 50-70 zł na rok i masz już wszystko czego potrzebujesz.

 

Jeśli chciałbyś by ktoś tą stronę wykonał dla Ciebie wraz z lekką obróbką zdjęć to napisz na PW, doradzę i wykonam :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

Oczywiście jednakże mówię tu już o większej perspektywie. Pamiętaj, że zdjęcia potrafią dużo ważyć, szczególnie w dobrej jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

No to nie wiem jakie ty zdjęcia chcesz wrzucać na stronę.

 

Jeżeli pakujesz na strony WWW jpeg ważący 5-15MB / sztuka to gratuluję pomysłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi w temacie. Znalazłem stronę o której wcześniej wspominałem. Chciałbym zrobić swoją podobnie, podaję link: http://www.joannakustra.com
Obecnie posiadam na wordpress strone ale mam tą wersje darmową więc trzeba pisać końcówkę, a jak znam ludzi to im się nie chce w ten sposób szukać. Przerasta mnie to wszystko. Może za bardzo jestem w gorącej wodzie kąpany i chciałbym na już to zrobić sam, z uwagi na to iż w obecnej chwili nie posiadam pieniędzy by komuś zapłacić. Dlatego też skierowałem się na to forum, by uzyskać jakieś informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi w temacie. Znalazłem stronę o której wcześniej wspominałem. Chciałbym zrobić swoją podobnie, podaję link: http://www.joannakustra.com

Obecnie posiadam na wordpress strone ale mam tą wersje darmową więc trzeba pisać końcówkę, a jak znam ludzi to im się nie chce w ten sposób szukać. Przerasta mnie to wszystko. Może za bardzo jestem w gorącej wodzie kąpany i chciałbym na już to zrobić sam, z uwagi na to iż w obecnej chwili nie posiadam pieniędzy by komuś zapłacić. Dlatego też skierowałem się na to forum, by uzyskać jakieś informacje.

 

 

Dzięki za odpowiedzi w temacie. Znalazłem stronę o której wcześniej wspominałem. Chciałbym zrobić swoją podobnie, podaję link: http://www.joannakustra.com

Może system koken ?

i + - podobny wygląd przewijanie w poziomie https://store.koken.me/themes/boulevard/examples

 

Do tego wtyczka disqus, analitycs dla google, html injector dla wstawienia informacji o cookie, i wystarczy na portfolio.

 

 

Zalety:

- System i styl galerii z odnośnika bez opłat inne już za $.

- Chyba każdy będzie potrafił to obsłużyć.

- Wygląd.

 

Wady:

- Brak sitemap generowanego automatycznie -> Wskazane prowadzenie jakiegoś bloga zgodnego z SEO aby strona nie była anonimowa i zdjęcia były dodatkowo opisane.

 

- trzeba wydać cebuliony

- - Hosting twojej strony.

- - Adres z "www.mojezdjecia. ... " najtańsze są końcówki www.mojezdjecia.jakieśmiasto.pl lub chyba co.pl , jest opcja adresów "Free Domain Name - Free .TK .CF .GA .GQ .ML" ale w każdym momencie może być to przekierowanie na reklamy. Budżetowo zwykle jest opcja: mojezdjecia.mójhosting.pl .

 

 

Obecnie posiadam na wordpress strone ale mam tą wersje darmową więc trzeba pisać końcówkę, a jak znam ludzi to im się nie chce w ten sposób szukać.

 

Ludzie trafią z sieci na twoje zdjęcie w galerii jeżeli już to tylko z google/bing ;) pod warunkiem że będzie szczegółowo opisane i będzie dość wysoko wśród innych (poza kliknięciami w "profil" w różnych miejscach).

 

 

 

Przerasta mnie to wszystko. Może za bardzo jestem w gorącej wodzie kąpany i chciałbym na już to zrobić sam, z uwagi na to iż w obecnej chwili nie posiadam pieniędzy by komuś zapłacić. Dlatego też skierowałem się na to forum, by uzyskać jakieś informacje.

 

Wordpress nie wiem czy to najlepsze miejsce na start. Z własnej autopsji chyba lepiej zacząć w różnych "fotoblogach/sieciach***" : flog, swiatobrazu, plfoto, ..., Flickr oraz forum twojego sprzętu foto lub inne na którym jesteś najbardziej aktywny. + facebook/ G+/ Twitter/ Instagram .

 

*** Serwisy w większości przejmują wysłane do nich pliki na prawach " ~ royalty-free and non-exclusive licence to use, distribute, reproduce, adapt, publish, translate, create derivative works from, publicly perform and publicly display" .

 

Każdy profil z tych miejsc z informacją "moja strona www" / lub "o mnie" niech prowadzi na stronę domową + może linki do zdjęć w wyższej rozdzielczości na Flickr (1 tb danych w zamian royalty free dla Yahoo Services ) lub inny bank zdjęć który wyświetli twoje zdjęcię za reklamy obok niego np imagebam ;] .

 

 

A do większych stron z dużą ilością zdjęć piwigo.org .

 

Wybierz to co zajmię ci najmniej czasu w prowadzeniu ogólnym (pomijam czas na dokładny opis i tagowanie zdjęć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, więc może na początek wystarczy mi sama domena i linkowanie do fb, instagramu, +google i tweetera, a dopiero później rozbudowanie podstron dzielących się na jakies kategorie fotograficzne.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, więc może na początek wystarczy mi sama domena i linkowanie do fb, instagramu, +google i tweetera, a dopiero później rozbudowanie podstron dzielących się na jakies kategorie fotograficzne.

 

 

Na początek są dość tanie domeny https://pl.tld-list.com/?sd=asc&s=crn&a=1 minimum to opcja whois.

 

Z tańszych hostingów na mały ruch I-host, (sldc.ue?).

 

Ale już blisko jest VPS od aruby za 4zł na miesiąc (bez promocji) trochę czytania i każdy postawi dość szybko swój serwer z apache2 + php5.x + mysql, inna opcja trochę więcej kroków = zmiana na nginx + php7.0-fpm + php5.7 wtedy jest optymalna wydajność. Na koniec automatyczne Cloudflare.

 

Koken możesz sprawdzić jak wygląda w praktyce na hostinger dla kilku zdjęć w ramach testu - ale dość szybko można przekroczyć obciążenie serwera przy większej liczbie.

 

Ewentaulnie piwigo i cba.pl na portfolio powinno na długo wystarczyć ale gdy będziesz je rozbudowywał z czasem może zabraknąć miejsca i irytujące przenoszenie. (koken na cba.pl free nie działał gdy testowałem)

 

Równolegle zdjęcia w kilku popularnych foto-serwisach miejscach to optymalne rozwiązanie ; ).

 

@SiXwishlist

Tak koken świetnie wygląda ale szybkość / obsługa strony od panelu administracji mogłaby być na poziomie piwigo. (używałem na normalnym hostingu)

 

Piwigo jest dość konserwatywne w wyglądzie choć też rwd, ale za to posiada wygodną organizacja zdjęć. Możliwe jest wykonanie dowolnie skomplikowanego uporządkowanego hierarchicznego drzewa katalogów przez FTP, a nie tylko wrzucanie przez panel i podział przez system dat i dopiero dalsze przesuwanie... .

Edytowano przez foto (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

VPS dla fotografa, ehe :D

 

Sprawdź ofertę HostingHouse. SWHosting też ma jakąś budżetową ofertę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

 

 

Na początek są dość tanie domeny https://pl.tld-list.com/?sd=asc&s=crn&a=1 minimum to opcja whois.

 

Z tańszych hostingów na mały ruch I-host, (sldc.ue?).

 

Ale już blisko jest VPS od aruby za 4zł na miesiąc (bez promocji) trochę czytania i każdy postawi dość szybko swój serwer z apache2 + php5.x + mysql, inna opcja trochę więcej kroków = zmiana na nginx + php7.0-fpm + php5.7 wtedy jest optymalna wydajność. Na koniec automatyczne Cloudflare.

 

Koken możesz sprawdzić jak wygląda w praktyce na hostinger dla kilku zdjęć w ramach testu - ale dość szybko można przekroczyć obciążenie serwera przy większej liczbie.

 

Ewentaulnie piwigo i cba.pl na portfolio powinno na długo wystarczyć ale gdy będziesz je rozbudowywał z czasem może zabraknąć miejsca i irytujące przenoszenie. (koken na cba.pl free nie działał gdy testowałem)

 

Równolegle zdjęcia w kilku popularnych foto-serwisach miejscach to optymalne rozwiązanie ; ).

 

@SiXwishlist

Tak koken świetnie wygląda ale szybkość / obsługa strony od panelu administracji mogłaby być na poziomie piwigo. (używałem na normalnym hostingu)

 

Piwigo jest dość konserwatywne w wyglądzie choć też rwd, ale za to posiada wygodną organizacja zdjęć. Możliwe jest wykonanie dowolnie skomplikowanego uporządkowanego hierarchicznego drzewa katalogów przez FTP, a nie tylko wrzucanie przez panel i podział przez system dat i dopiero dalsze przesuwanie... .

 

Mam pytanie. Tłumaczyłeś to czymś czy jak?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

VPS dla fotografa, ehe :D

 

Sprawdź ofertę HostingHouse. SWHosting też ma jakąś budżetową ofertę.

 

Ehe, raczej dla amatora, ja tylko strzelam fotogniotki :D, fotograf nie musi robić sam sobie strony www,

 

Pypytałem firmy i przejrzałem sporo ofert do 100 zł i w większości jak większy limit ilości plików to mniejszy transfer albo php 5.6 lub inny element słabszy. Fakt pierwsza konfiguracja VPS trwa... gdy jest się zmęczonym po pracy ale mam to co chcę a ogranicza mnie tylko moja niewiedza a nie limity hostingowe podstawowych planów.

 

 

Mam pytanie. Tłumaczyłeś to czymś czy jak?

 

Późną porą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

foto, a znalazłeś sensownego VPS'a z dodatkową przestrzenią pod backup do 100 PLN za rok?
PHP 5.6 wcale nie jest jakimś słabym elementem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Ale już blisko jest VPS od aruby za 4zł na miesiąc (bez promocji) trochę czytania i każdy postawi dość szybko swój serwer z apache2 + php5.x + mysql, inna opcja trochę więcej kroków = zmiana na nginx + php7.0-fpm + php5.7 wtedy jest optymalna wydajność. Na koniec automatyczne Cloudflare.

 

Za taka cene to wyobraz sobie o ludzie tam umieszczaja, obys nie wyrywal sobie wlosow z nerwow jak bedziesz mial czeste pady. Z tego co widze serwer jest chyba w Wloszech, sprawdzales jaki bedziesz mial ping?

za 4 pln/mc cene to mozesz dostac shared, raczej nie dobrego VPS'a.

Edytowano przez www.mzone.uk (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

foto, a znalazłeś sensownego VPS'a z dodatkową przestrzenią pod backup do 100 PLN za rok?

PHP 5.6 wcale nie jest jakimś słabym elementem.

Nie wiem czy Aruba VPS 4zł jest sensownym wyborem. Narazie działa, za kilka miesięcy będę mógł coś napisać więcej czy wystarcza pod www. Panel samej Aruby działa znośnie ale jest to najatańsza wersja przez co np: przez snapshot czasami jest od ręki a niekiedy po kilku godzinach. Wiadra pomyj nie wylewają się na forum na Arubę jedynie na pingi narzekają/li przy komunikacji głosowej a tej przez Cloudflare chyba się nie przeprowadzi.

 

PHP 5.7 naprawdę przyśpiesza i zmniejsza zużycie pamięci. Na słabym cba.pl php 7 odczuwalnie przyśpieszyło mi działanie zaplecza administracyjnego tak jak na wykresach :) . Więc jest to ważny parametr, Ale chyba już każdy hosting to ma.

 

 

 

Za taka cene to wyobraz sobie o ludzie tam umieszczaja, obys nie wyrywal sobie wlosow z nerwow jak bedziesz mial czeste pady. Z tego co widze serwer jest chyba w Wloszech, sprawdzales jaki bedziesz mial ping?

za 4 pln/mc cene to mozesz dostac shared, raczej nie dobrego VPS'a.

Wszystko co zadowoli się ~1GB RAM :D .

 

Czytając inny wątek vps'ów prawdopodobnie jest to "overselling" w mniejszym lub większym stopniu. Zakończyli promocyjne10€ więc luz wypełnili z nadwyżką.

 

Nie oczekuje cudów ;). Traktuję to na spokojnie jak często będzie nieczynny to przeniosę się w inne miejsce. Narazie VPS nieobciążony, trwa część "porządkowa" samego Linuksa, większość linków z profili nie zmnieniona pod VPS, gwt: google, bing, yandex, baidu nie włączone. Munin dopiero zaczął zbierać dane. DNS i cały bezpłatny pakiet Cloudflare pokazuje główną stronę w 2s, w czasie przeglądania stron większe zdjęcia wysyłane są już chyba z VPS, w oparciu tylko o Arubę i DNS od rejestratora witryny 3s.

Edytowano przez foto (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką dziure ?

 

1. Profil na FB, tam zamieszczasz dobre zdjęcia swojego miasta (popularnością cieszą się nasycone hdr'y, wschody zach słońca), okolicy i tego co czym możesz sie gdzieś podpiąć aby być zauważony, i pozostałe prace :) i ew G+

Lokalna władza lubi cytować zdjęcia ;)

 

2. Zdjęcia zamieszczasz w średniej rozdzielczości HD

 

3. Profil Flickr flog swiatobrazu optyczne i inne fotozbiorniki i forum tematyczne twojego sprzętu

 

4. Popularność rośnie możesz przekierować ruch na swoją stronkę przez cytowanie swoich prac na profil FB i zbierać zamówienia przez zakładkę kontakt

 

5. Wczęśniej własna strona to strata czasu ;) chyba że lubisz sobie dłubać dla własnej satysfakcji i tworzysz archiwum które odwiedza tylko google.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie posiadasz żadnej wiedzy lepiej skorzystać z kreatorów stron. Nauka HTML + CSS zajmie ci znacznie dłużej.

 

Na twoim miejscu polecam rozwiązanie Adobe: https://www.myportfolio.com/ 9$ miesięcznie (dostajesz licencję na Photoshopa + Lightroom - dla fotografów uważam świetna opcja). Oczywiście można to zrobić taniej na statycznej stronie w HTML i darmowym hostingu Netlify - jednak za brak wiedzy trzeba płacić lub komuś zlecić budowę. Domena to koszt od 9 do 50 zł na rok.

 

Pocztę mail polecam zrobić na Google Apps (4 euro / miesięcznie) a DNS ustawić na Cloudflare.com (bezpłatne). Mnóstwo poradników masz w sieci w języku angielskim. W takim rozwiązaniu nie jest wymagana znajomość żadnego języka typu "PHP, HTML, CSS" tylko pare kliknięć :)

 

 

Edytowano przez devon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×