Skocz do zawartości
  • 0
Gość Mruczek

Serwer pracy zdalnej w Azure (automatyzacja pracy)

Pytanie

Gość Mruczek

Potrzebuję maszynę z Windowsem Server 2012 R2 do pracy zdalnej (RDP). Niby nic trudnego: wyklikuję co trzeba w panelu Azure i mam utworzoną maszynę w 2 minuty. Problem jest taki, że utrzymanie takiej instancji jest dość drogie w stosunku do czasu jaki ta maszyna jest realnie przydatna.

 

Aby ograniczyć koszty "wymyśliłem" prosty sposób:

1. Tworzę instancję.

2. Pracuję na niej.

3. Na końcu pracy instancja jest niszczona, oczywiście poza jej dyskiem.

4. Przy kolejnej potrzebie wykorzystania maszyny tworzę maszynę z gotowego dysku i GOTO 2.

 

W takim układzie płacę normalnie za urządzenie blokowe (dysk maszyny) i za instancję obliczeniową tylko w tym czasie, gdy aktywnie z niej korzystam. Do tego pewnie dojdzie mała opłata za stałe IP, które też powinno być dostępne 100% czasu.

 

Efektywnie mam solidną maszynę za małe pieniądze.

 

Teraz pytanie, czy ktoś z Was testował taki model pracy z chmurą Azure? Rozważam ewentualnie AWS lub inne "klałdy" :-)

A pytanie numer dwa: czy znacie coś, co zautomatyzuje tworzenie i niszczenie takiej maszyny?

 

BTW. Celem nie jest tania i słaba wirtualka, która będzie działać 24/7, tylko maszynka pracująca tylko wtedy, gdy jest potrzebna (tak jak zwykły komputer na biurku nie chodzi przecież cały dzień).

Udostępnij ten post


Link to postu

13 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

  • 0

Na moje , taniej wyjdzie ci kupno kimsufi i postawienie tam Hyper-V i bardzo łatwo to zautomatyzujesz . Ja tak robię na maszynach z oferty SYS i wychodzi mnie to o wiele taniej niż korzystanie z chmury. Chmura moim zdaniem jest dobra na środowisko typowo produkcyjne gdzie liczy się High-availability . Do testów ( Developer Studio ) wystarcza zwykły serwer dedykowany, który przy małym obciążeniu nie będzie powodował problemów , a w OVH jest bardzo dobra stabilność , nie ma co przepłacać. A Jeśli to testowe środowisko lepiej korzystać z wersji trial Windows niż płacić dodatkowo za licencje.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Cześć,

 

zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą Oktawave. U nas płacisz tylko i wyłącznie za rzeczywiste zużycie, w dowolnym momencie możesz włączyć i wyłączyć maszynę.

Jeśli potrzebujesz zautomatyzować pracę, masz możliwość skorzystania ze schedulera lub możesz skonfigurować automatyzację przez API.

Skontaktuj się z nami, a otrzymasz promocyjne doładowanie na testy :)

 

Pozdrawiamy

zespół Oktawave

https://www.oktawave.com/pl/

Potrzebuję maszynę z Windowsem Server 2012 R2 do pracy zdalnej (RDP). Niby nic trudnego: wyklikuję co trzeba w panelu Azure i mam utworzoną maszynę w 2 minuty. Problem jest taki, że utrzymanie takiej instancji jest dość drogie w stosunku do czasu jaki ta maszyna jest realnie przydatna.

 

Aby ograniczyć koszty "wymyśliłem" prosty sposób:

1. Tworzę instancję.

2. Pracuję na niej.

3. Na końcu pracy instancja jest niszczona, oczywiście poza jej dyskiem.

4. Przy kolejnej potrzebie wykorzystania maszyny tworzę maszynę z gotowego dysku i GOTO 2.

 

W takim układzie płacę normalnie za urządzenie blokowe (dysk maszyny) i za instancję obliczeniową tylko w tym czasie, gdy aktywnie z niej korzystam. Do tego pewnie dojdzie mała opłata za stałe IP, które też powinno być dostępne 100% czasu.

 

Efektywnie mam solidną maszynę za małe pieniądze.

 

Teraz pytanie, czy ktoś z Was testował taki model pracy z chmurą Azure? Rozważam ewentualnie AWS lub inne "klałdy" :-)

A pytanie numer dwa: czy znacie coś, co zautomatyzuje tworzenie i niszczenie takiej maszyny?

 

BTW. Celem nie jest tania i słaba wirtualka, która będzie działać 24/7, tylko maszynka pracująca tylko wtedy, gdy jest potrzebna (tak jak zwykły komputer na biurku nie chodzi przecież cały dzień).

 

Edytowano przez Oktawave (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Na moje , taniej wyjdzie ci kupno kimsufi i postawienie tam Hyper-V i bardzo łatwo to zautomatyzujesz . Ja tak robię na maszynach z oferty SYS i wychodzi mnie to o wiele taniej niż korzystanie z chmury. Chmura moim zdaniem jest dobra na środowisko typowo produkcyjne gdzie liczy się High-availability . Do testów ( Developer Studio ) wystarcza zwykły serwer dedykowany, który przy małym obciążeniu nie będzie powodował problemów , a w OVH jest bardzo dobra stabilność , nie ma co przepłacać. A Jeśli to testowe środowisko lepiej korzystać z wersji trial Windows niż płacić dodatkowo za licencje.

Od kiedy na KSach można Hyper-V stawiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Mruczek

Skontaktuj się z nami, a otrzymasz promocyjne doładowanie na testy :)

 

Popatrzyłem na Wasze ceny i politykę bezpłatnej wyłączonej maszyny (tylko opłata za dysk) i chętnie porównam Was z Azure i AWS. W sprawie testu, pisać PRIV tutaj, czy jakoś oficjalnie przez kontakt z WWW?

 

Od kiedy na KSach można Hyper-V stawiać?

 

Zainstalować Hyper-V można, ale pracę skutecznie uniemożliwi pojedynczy adres IP.

Edytowano przez Mruczek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

 

 

Zainstalować Hyper-V można, ale pracę skutecznie uniemożliwi pojedynczy adres IP.

Jest takie małe pojęcie jak Port forwarding, i można umożliwić pracę i na 200 wirtualnych serwerach z dostępem do RDP, kwestia pomysłu nie wiem po co kolejny publiczny adres na nową wirtualkę. Można też i uruchomić inne rozwiązanie np : Proxmox do wyboru do koloru , jak wyżej napisałem kwestia pomysłu. W tych czasach wystarczy 1 IP aby uruchomić i 200 VPS.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Mruczek

Jest takie małe pojęcie jak Port forwarding, i można umożliwić pracę i na 200 wirtualnych serwerach z dostępem do RDP, kwestia pomysłu nie wiem po co kolejny publiczny adres na nową wirtualkę. Można też i uruchomić inne rozwiązanie np : Proxmox do wyboru do koloru , jak wyżej napisałem kwestia pomysłu. W tych czasach wystarczy 1 IP aby uruchomić i 200 VPS.

 

 

Proxmox - tak, VMware i Hyper-V już nie. Testowałem. Działało, ale... jakieś to mało profesjonalne. Nie bawią mnie już takie rozwiązania na siłę, wolę coś co będzie może nieco droższe, ale pewniejsze. Po czekaniu ponad miesiąc na wymianę dysku w KS (bo ktoś pominął mój wątek na forum supportowym) wolę nie kusić losu i mieć pewność, że dane są gdzie trzeba i są jakoś dodatkowo zabezpieczone (i tak, jestem z tych co robią backupy).

 

Do tego 10-20 godzin pracy maszyny w chmurze miesięcznie zamknie mi się w 50 złotych (taniej niż rozsądne KS). A po drugie: po co dogrzewać Planetę serwerem pracującym bez celu przez 90% czasu?

Edytowano przez Mruczek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Mruczek

Proszę cię bez Juszczykowni , jakaś nowa moda nastała na tym forum.

 

Nawet przez myśl mi nie przeszło. Zresztą Adweb napisał mi świetne prezentacje multimedialne do wystawy w pewnej krakowskiej instytucji. Nie mam co na niego narzekać.

 

Nawiązuję po prostu do dwóch rodzajów ludzi, tych co backupy robią, lub będą robili.

Edytowano przez Mruczek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

Nawiązujesz do obecnej sytuacji z 2BE.PL , ja nie poruszyłem tu tematu backupów a ty poruszyłeś sam, jeśli już bym miał ci doradzać kwestie backupów na KS to na pewno bym ci doradził, pod montowanie zwykłego np: Hubic czy też innego rozwiązania, można mieć 1 dysk w KS i też bezpieczne dane kwestia jednego z miliona pomysłów.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

I wymiana dysku w KSach nie trwa miesiąc tylko do dwóch godzin - potwierdzone info bo miałem wymieniany - nawet chcieli mi go wysłać co jest zgodne z polityką OVH. Nie wiem jak kiedyś ale teraz support KS jest bardzo fajny. Pomimo braku pomocy telefonicznej szybko odpowiadają na tickety.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

 

Popatrzyłem na Wasze ceny i politykę bezpłatnej wyłączonej maszyny (tylko opłata za dysk) i chętnie porównam Was z Azure i AWS. W sprawie testu, pisać PRIV tutaj, czy jakoś oficjalnie przez kontakt z WWW?

 

 

Zainstalować Hyper-V można, ale pracę skutecznie uniemożliwi pojedynczy adres IP.

 

Cześć,

 

przesłaliśmy kod w prywatnej wiadomości. W razie pytań zajrzyj do naszej bazy wiedzy https://kb.oktawave.com/KnowledgeBase/List/Index/43

 

Pozdrawiamy

Zespół Oktawave.

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0
Gość Mruczek

 

Cześć,

 

przesłaliśmy kod w prywatnej wiadomości. W razie pytań zajrzyj do naszej bazy wiedzy https://kb.oktawave.com/KnowledgeBase/List/Index/43

 

Pozdrawiamy

Zespół Oktawave.

 

Dzięki! Kod użyty, wieczorem zabiorę się za tworzenie maszyny.

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi: co z adresem IP w przypadku wyłączonej maszyny? Czeka na mnie, czy wraca do puli? No i czy jest jakaś opłata za adres IP?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
  • 0

 

Dzięki! Kod użyty, wieczorem zabiorę się za tworzenie maszyny.

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi: co z adresem IP w przypadku wyłączonej maszyny? Czeka na mnie, czy wraca do puli? No i czy jest jakaś opłata za adres IP?

 

W przypadku wyłączenia maszyny adres IP nie wraca do puli i po ponownym uruchomieniu instancja ma ten sam adres IP.

 

Adres IP wraca do puli dopiero po usunięciu maszyny. Jeżeli z jakichś powodów chciałbyś usunąć maszynę i zachować adres IP, możesz oznaczyć go w panelu jako stały, a następnie przypisać go do innej maszyny.

 

Tutaj więcej informacji na ten temat: https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/332/0/jak-przepiac-adres-ip-pomiedzy-instancjami

 

Opłatę pobieramy dopiero za dodatkowe adresy IP.

 

Pozdrawiamy

Zespół Oktawave

Udostępnij ten post


Link to postu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×