Skocz do zawartości
Dexieco

Problem z wordpressem.. nagminny spam

Polecane posty

Witajcie, mam problem z wordpressem. mianowicie,

mam WP i theme firmness w wersji darmowej i co jakiś czas musze reinstalować WP ponieważ "coś" wysyła mi spam za pośrednictwem php .. Komunikat z panelu

 

 

The most common path that the messages were sent from is /home/krzysiek/domains/icfactory/public_html/wp-content/themes/firmness/fonts

Już nie mam pomysłu jak się przed tym bronić..jak to zabezpieczyć..

w katalogu fonts mam plik dirs.php po otworzeniu wyskakują same krzaczki..

Ktoś coś doradzi ?

 

Edytowano przez Dexieco (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie ten plik nie należy do theme ani do samego wordpress. Wpisz sobie w google "dirs.php" a otrzymasz kilka informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Informacje znalazłem, tylko co z tego skro mam najnowszą wersję WP, Theme przewertowałem przed wgraniem na obecność tych plików i nic nie ma, a znając życie, ten syf znowu się wgra za 2-3 dni ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam się nie wgrywa! Po pierwsze zacznij od przewertowania samej usługi hostingowej. Na ile pozwala by zabezpieczyć wordpress-a. Poradników jest miliony a samo google o ile mi wiadomo jest za darmo?! To nie wina hostingu/usługodawcy tylko elementów jakie wykorzystujesz. Często zakodowanych i upodobnionych nazwami by na pierwszy rzut oka wyglądały jak oryginalna zawartość. W tym przypadku jak twierdzisz dotyczy to theme. Ale czy na pewno? Może jakiś moduł wybrał sobie tę lokalizację na dopisanie jakiegoś syfu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Zaktualizuj wszystko i ustaw jak najniższe chmody aby WP działało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakich pluginow / modułów używasz? Wszystko z pewnych źródeł? Pamiętaj, że jak gdzieś znajdziesz za darmo płatną wtyczkę to jest 90% szansy infekcji.;-)

Miałem okazje usuwać złośliwy kod z szablonów płatnych pobranych z bigtheme; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie z pluginów to tylko mam akismet i woocommerce-category-slider ( wgrał się z motywem )

Sprawa jest o tyle poważniejsza że tych zainfekowanych plików jest sporo .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek sprawdź sobie standardowe miejsca w których takie śmieci się umieszcza. Zacząłbym od header.php, potem functions.php ostatnio miałem do czynienie z podobnym przypadkkiem to okazało się, że w wp-includes/nav-menu.php kilka perełek było ukrytych.

 

Sprawdź też htaccess pod kątem nieautoryzowanych wpisów. Mozesz też wykorzystać darmową wtyczkę która potrafi w dość prosty sposób zobrazować gdzie możesz mieć problemy, a nazywa się Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall

 

Jak już uda Ci się ogarnąć temat to proponuję ustawić chmody 555 dla plików WP powinno w zupełności wystarczyć.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym sposobem jest zrzucenie pliki szablonu (na początek) na dysk lokalny i szukanie frazami - polecam total commander.

 

Jak nic nie znajdziesz to ściągnięcie oryginalnej wersji szablonu / backup b.starego niezainfekowanego szablonu i lecisz z porównywaniem plików. Jak tu będzie niepowodzenie to cóż... nurkujesz w kodzie każdego pliku. :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj wordfence, w opcjach zaznacz skanowanie plików szablonu i skanuj.

 

Wordfence czesto gesto daje wyniki false positive. Ale oczywiscie do ogolnego obrazu sytuacji mozna go uzyc

 

Moim zdaniem najlepszym sposobem jest zrzucenie pliki szablonu (na początek) na dysk lokalny i szukanie frazami - polecam total commander.

 

Jak nic nie znajdziesz to ściągnięcie oryginalnej wersji szablonu / backup b.starego niezainfekowanego szablonu i lecisz z porównywaniem plików. Jak tu będzie niepowodzenie to cóż... nurkujesz w kodzie każdego pliku. :-P

 

Mozna tez nadpisac wszystkie pliki i katalogi poza wp-content, wtedy zobaczysz czy problem lezy po stronie WP czy moze dodatkow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale daje też fajną funkcjonalność - możliwość porównania plików z ich oryginałami z repozytorium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z pluginu podanego przez @duchu_

Ogólnie wymiękam.. czysta instancja WP i szablonu ze strony producenta, czysta baza danych.. 20 minut i pojawiają się pliki które są odpowiedzialne za ten syf.. Ogólnie wywaliłem kilka JS-ów które podpowiedziała wtyczka oczyściłem z plików i popodmieniałem chmody.

Teraz jak się pojawi syf to chyba pomoże tylko przebudowa strony na inny theme.. mam na tym samym koncie jeszcze kilka instancji WP i tam nie ma problemów.

Jeszcze brałem pod uwagę darmowy szablon, zakupiłem go do wersji PRO i czekamy.

Edytowano przez Dexieco (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie masz innych aplikacji na tym samym koncie? Zmieniłeś hasło do konta u swojego dostawcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może być kwestia wtyczek lub czegokolwiek, co tworzy Tobie za każdym razem ten plik .php. To co wszyscy piszą jest jak najbardziej ok - podstawowe uszczelnienie wordpressa + ewentualnie jakaś stale rezydująca wtyczka do kontroli.

 

Można jednak prościej, znacznie prościej na ten przypadek. Wystarczy abyś utworzył w podanym katalogu plik .htaccessa i dodał w nim:

<Files *.php>
deny from all
</Files>

Bo zakładam, że w tym folderze znajdują się innego typu pliki typu jakieś fonty i ewentualnie obrazki. Te 3 linijki powinny załatwić sprawę tego konkretnego przypadku. Jednak pozostaje kwestia co odpowiada za to - zrewiduj zainstalowane wtyczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kolega w ogóle hasło do admina/ftp/sql zmienił? To taka podstawowa czynność po ataku. Czysta instalacja wp? Wiec to nie on, sprawdź pliki wtyczek i templatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tomku, odezwij się w wolnej chwili na wiadomości prywatnej :)
Niedawno walczyłem z podobnym problemem i może mógłbym pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kolega w ogóle hasło do admina/ftp/sql zmienił? To taka podstawowa czynność po ataku. Czysta instalacja wp? Wiec to nie on, sprawdź pliki wtyczek i templatki.

 

Tak hasła pozmieniane, do FTP inne i do admina inne i do mysql też inne.. już nawet /wp-admin założone na hasło przez .htaccess . Narazie mam spokój. Zobaczymy na jak długo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×