Skocz do zawartości
miguslaw

Lokata dla dziecka z 2001 roku

Polecane posty

Witam.

W 2001 roku tata założył mi lokatę (miałem wtedy 3 lata) i pieniążków na niej nie mogłem ruszyć do 18. roku życia. Obecnie moi rodzice nie żyją, a dokumentów żadnych nie posiadam, jedynie wiem jak sie okazało, ze lokatę taką mam.

Moje pytanie odnośnie tego, to jeśli załóżmy zakładając wtedy taką lokatę z tym warunkiem niemożliwości ruszenia jej do ukończenia 18. roku życia i np. oprocentowanie wynosiło 5%, to takie oprocentowanie jest na cały czas tej lokaty, czy z każdym rokiem się zmieniało w zależności coś tam od banku?

wiem że odsetki wypłacane były w skali rocznej.

A i jeszcze jedno pytanie, jakie mogło być to oprocentowanie? :)

Jutro wybiorę się do banku, i wszystkiego się dowiem, czysta ciekawość nie daje mi spokoju :)

pozdrawiam i z góry dziękuję


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

Oprocentowanie zależy od tego co było w umowie. Jeśli jej nie masz musisz dowiedzieć się wszystkiego w banku. Daj znać bo aż jestem ciekaw finału akcji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem spadkowym jeśli w testamencie twoi rodzice nie zatwierdzili inaczej, to lokata założona przez twojego tatę w chwili jego śmierci jest automatycznie twoją własnością, chyba że w terminie 6 miesięcy od chwili w której dowiedziałeś się o jego śmierci postanowisz odrzucić spadek. I tu nie ma nic do gadania to czy masz 18 lat, 15 czy nawet 3 - zdolność prawną posiada każdy człowiek od chwili urodzenia.

 

Jeśli przedstawisz bankowi akt zgonu i odpis testamentu lub jakikolwiek dokument notarialny, że takowy spadek otrzymałeś to nie mają nic do gadania, ale jak jesteś pewny, że lokata jest założona na ciebie, czyli na twoje imię i nazwisko, to bez babrania się w papierologię w chwili ukończenia 18 lat czyli w chwili nabycia (pełnej) zdolności do czynności prawnych możesz iść i dowolnie taką lokatą sobie zarządzać.

 

Przypominam tylko, że lokata musi być założona na twoje imię i nazwisko, a nie na imię i nazwisko twojego taty ze wskazaniem, że jest "dla ciebie". Jest w tym zasadnicza różnica, bo jeśli jest na imię i nazwisko twojego taty, to i tak będzie potrzebna papierologia.

 

Więcej w kodeksie cywilnym, polecam sobie czytnąć w wolnej chwili - warto wiedzieć jak funkcjonuje Polska, żeby zarówno ułatwić sobie życie i skrócić ilość nerwów, jak i nie dać się zrobić w balona.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie nie :D Nie imprezuje,

jak się okazało, lokata była założona na moje dane, dla mnie, i tak jak mówiła rodzina - słowa sie potwierdziły, dopiero po osiągnięciu pełnoletności mogłem cokolwiek z tym zrobić.

Planuje je raczej tam zostawić na razie, i poczekać aż mój umysł osiągnie dojrzałość godną podjęcia takiej kwoty, i oczywiście wyznaczę jej jakiś cel.
Co do oprocentowania itp, na początku było 7% z tego co mi powiedziano, a później malało.
Poprosiłem o kopie umowy, żeby sobie to przeczytać, aczkolwiek dostane ją pocztą więc pozostaje czekać.
Dziękuję za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Filip Nowacki

Z ciekawości spytam, ile urosło przez tyle lat na lokacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jak ta lokata funkcjonowała? (np. ojciec wpłacił raz na to konto wieksza sumę czy przelew stały? np. co wypłata 200-300 zł...)

 

Teraz raczej już takich lokat nie ma... Coraz mniejsze oprocentowanie dają na lokatach... (max 2,5% ... choć na takiej lokacie którą ty masz pewnie 4?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Moja bratowa pracuje w pko bp i założyła swoim dzieciom takie lokaty i co miesiąc tam kilka złotych wpada i procentuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości spytam, ile urosło przez tyle lat na lokacie?

Kwota urosła o 42tys

 

I jak ta lokata funkcjonowała? (np. ojciec wpłacił raz na to konto wieksza sumę czy przelew stały? np. co wypłata 200-300 zł...)

 

Teraz raczej już takich lokat nie ma... Coraz mniejsze oprocentowanie dają na lokatach... (max 2,5% ... choć na takiej lokacie którą ty masz pewnie 4?)

Wpłacił raz większą sumę, a co do oprocentowania to nie wiem do tej pory, tylko tyle że przy zakładaniu było 7%, ale czy przez cały czas to właśnie nie mam pojęcia, i czekam na ten list :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwota urosła o 42tys

 

Skoro piszesz "o 42tys" to nieźle - a powiedz jakie tam oprocentowanie masz w tym momencie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł tak założyć lokatę dla dziecka, jest to fajne zabezpieczenie na przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×