Skocz do zawartości
bybunny

Darmowa usługa DNS

Polecane posty

Od pewnego okresu zastanawiam się na uruchomieniem usługi DNS w formie darmowej. Zdaje sobie sprawę że jest kilku usługodawców ,którzy oferują podobne usługi ale bardzo chętnie bym przeczytał jakie są oczekiwania odnośnie usług o takim profilu.

Co do samej usługi DNS plan jest taki by oprzeć ją na trzech środowiskach głównych + GeoDNS jako środowisko rozproszone. Ma to związek z usługa CDN którą powoli również kończymy a właściwie jest w fazie BETA. Jak ktoś ma coś do powiedzenia w tym temacie będę wdzięczny. Dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno tutaj konkurować z CloudFlare, nawet przy zerowej cenie. Ale dobrze, że będzie jakaś różnorodność.

 

Szczególnie gdyby można było dodać serwery z Twojej platformy jako secondary dla własnego serwera DNS. Tego CloudFlare nie oferuje, mają tylko proxy dla wybranych.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno tutaj konkurować z CloudFlare, nawet przy zerowej cenie. Ale dobrze, że będzie jakaś różnorodność.

 

Szczególnie gdyby można było dodać serwery z Twojej platformy jako secondary dla własnego serwera DNS. Tego CloudFlare nie oferuje, mają tylko proxy dla wybranych.

 

Nawet mi to na myśl nie przyszło by konkurować! , robimy po prostu swoje zabawki. Co do zapasowego serwera jest to temat otwarty. Możliwe również że udostępnimy API. Ale w przypadku samego DNS nie będzie to powiązane z CDN aczkolwiek sama usługa CDN go wykorzystuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

(...)

Szczególnie gdyby można było dodać serwery z Twojej platformy jako secondary dla własnego serwera DNS. (...)

 

Tego typu usługę oferuje BuddyNS.com. W wersji darmowej jest ograniczenie do 300 000 zapytań miesięcznie, ale działa to bez zarzutu automatycznie i bardzo szybko aktualizując wszelkie zmiany, które wprowadzisz na swoim "primary".

 

 

Oczekiwania odnośnie takich usług?... W moim przypadku (poza wysoką dostępnością): szybkie wprowadzenie dokonanych przeze mnie zmian. Taki freedns.42.pl sobie radzi całkiem znośnie w ciągu 15 minut, wspomniany wyżej buddyns.com (usługa secondary) wykrywa zmianę na primary i ją wprowadza u siebie najdalej w minut 10, z reguły w 5. A dla porównania kiepskie pod tym względem były dla mnie DNSy home.pl (usługa dodana do każdej domeny), gdzie zmiany potrafiły zachodzić nawet po przeszło 30 minutach od czasu, gdy dokonałem ich w panelu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BuddyNS jest fajne. Hurricane Electric też się sprawdza, chociaż w Europie nie są najszybsi. Niestety, nie obsługują albo nie do końca obsługuję DNSSEC. Zawsze są też klasyki w rodzaju freedns.42.pl czy PUCK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostępność to ważny element. Obecnie to co mam to 28 lokalizacji niestety nie mam Polski. Ciężki orzech jest z tą lokalizacją a fajnie by było mieć przynajmniej dwie. Zobaczymy może wyślę zapytanie tym bardziej że to ma być darmowa usługa. Kwestia przeładowania strefy to oddzielny temat ponieważ aktualizacja działa z opóźnieniem do 5 minut natomiast pierwsze pobranie strefy (DNS zapasowy) do 10 minut. Podobnie będzie w przypadku obsługi pełnego DNS głównego i zapasowego. Jest to ustawiony czas z bardzo dużą nadwyżką ale wolałem po prostu go wydłużyć jak obiecywać złote góry. Sama usługa działa dla innego projektu ale jak to mówią po prostu się nudzi. Trochę brakuje czasu na to wszystko ale myślę że po nowym roku posklejam to z chłopakami w oparciu o jakiś prosty panel zarządzania. Dziękuję za opinię w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Od pewnego okresu zastanawiam się na uruchomieniem usługi DNS w formie darmowej. Zdaje sobie sprawę że jest kilku usługodawców ,którzy oferują podobne usługi ale bardzo chętnie bym przeczytał jakie są oczekiwania odnośnie usług o takim profilu.

Co do samej usługi DNS plan jest taki by oprzeć ją na trzech środowiskach głównych + GeoDNS jako środowisko rozproszone. Ma to związek z usługa CDN którą powoli również kończymy a właściwie jest w fazie BETA. Jak ktoś ma coś do powiedzenia w tym temacie będę wdzięczny. Dziękuję

 

Jeżeli zrobisz prostszy panel niż ten CF (przy dużej ilości rekordów można się zgubić) to mógłbym się przenieść :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czasu mam mało ale udało mi się zebrać w sobie żeby coś napisać. Jeżeli będzie opcja darmowa i zaprezentujecie coś unikalnego to wasza usługa zapewne zyska na popularności. Główną cechą jest czytelność, powinny być dostępne dwie opcje, dla przeciętnego kowalskiego i rozbudowany edytor (przynajmniej tak mi się wydaje), kolejną fajną opcją byłby gotowy zestaw DNSów przykładowo pod TSa, jabbera czy inne usługi. Nigdzie się z tym jeszcze nie spotkałem, ale byłaby to według mnie ciekawa opcja, ponieważ kiedyś sam myślałem nad darmową uslugą DNS dla tsa, aby każdy mógł w prosty sposób podać IP i port TSa oraz ustawić adres serwera ze stroną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuje wlasnie nad podobnym systemem - obecnie walcze z designem/UX/UI panelu.

Z ciekawosci - @SiXwislist piszesz o 28 lokalizacjach, czy one sa spiete przez Anycast IP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak ,oparte jest to dokładnie na anycast. Te same środowisko działa również pod naszym CDN ,które jest częścią innej naszej działalności.

Sprawa poruszona post wyżej dotycząca personalizacji zastosowania według profili jest jak najbardziej brana pod uwagę i nie jest to trudne do wykonania. Prawdopodobnie projekt wystartuje ale w obliczu wielu tematów które są na głowie czas jak wspomniałem jest elementem dość problematycznym tym bardziej ,że zaangażowani jesteśmy w kilka projektów o profilu typowego startup. Dziękuję za odpowiedź w temacie, wszelkie propozycje czy uwagi są bardzo pomocne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×