Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
cezary188

NAS Storage a moze nie ? Potrzebuje rady

Polecane posty

Witam, dopiero dzisiaj w sklepie skapowalem sie ze cos takiego juz dostepne jest na polkach a mianowicie wpadlem do alejki z NAS Storage przeroznych firm i w roznych cenach.

 

Ktos mi wytlumaczy z czym to sie je ? Ogolnie widze ze ze mozna to podlaczyc przez kabel enthernet i wtedy jest to pewnie widziane jako dysk sieciowy tylko ze jak ja mam port enthernet zajety przez router to chyba bym musial specjlanie dokupic jakas dodatkowa karte sieciowa? Czy moze mozna to efektywnie podlczyc inaczej ?

 

I drugie pytanie. Czy darady takie urzadzenie skonfigurowac tak ze mam na komputerze widoczna jedna partycje a dyskow w urzadzeniu 2 lub wiecej i nie chodzi mi o wgrywanie jakiegos 3-go oprogramowania tylko zeby to urzadzenie miala taka funkcje w sobie. Bo nie potrzebne mi milion partycji na komputerze.

 

Jakie urzadzenie z dyskami lub bez polecalibyscie ?

Edytowano przez cezary188 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podłączasz taki NAS do wolnego portu w routerze lub dostawiasz miedzy routerem a PC switch najlepiej Gigabit (dla ładnego transferu), konfigurujesz na NASie zasoby sieciowe, użytkowników i prawa a na koniec montujesz utworzone zasoby sieciowe na komputerze czy też innym urządzeniu jak np smart TV. Konfiguracja tego jest banalnie prosta nawet dla całkowitego laika, miałem w pracy do czynienia z wieloma urządzeniami tego typu i te domowe wyposarzone są w bardzo łatwe w obsłudze systemy operacyjne. Szczególnie łatwo konfiguruje się to na NASach od Netgeara i WD jak również (moim zdaniem nieco mniej intuicyjne) QNAP.

 

Co do ilości "partycji" zwanych dalej zasobami, zależnie od konfiguracji jeśli będziesz miał np JBOD i w nasie 2 HDD to na każdym będziesz musiał skonfigurować po przynajmniej jednym zasobie sieciowym żeby mieć do tych dysków dostęp z PC, w przypadku jakiegoś RAIDu możesz mieć jeden zasób na całą przestrzeń a jej pojemność będzie zależna od poziomu RAID jaki wybierzesz. Na NASach 2-dyskowych będziesz miał do wyboru RAID 0,1 lub JBOD na 4-dyskowych dojdą ci RAID 5 i 6 - oczywiście mowa tu o domowych urządzeniach ;)

 

Co do polecanych urządzeń to w domu mam NAS WD My Cloud EX2 który do torrentów, kopii zapasowej z PC i smartfona w zupełności wystarcza, polecam też Netgear RN102 lub 104 jeśli potrzebujesz dużej przestrzeni lub możliwości późniejszej rozbudowy.

Edytowano przez filip_b (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cezary, jak chcesz coś niedrogiego, to polecam NSA320 albo NSA325 :) Osobiście używam NSA310 z Debianem 8 i jest OK, ale lepiej wziąć coś prawdziwie dwudyskowego (ja moge podłączyć drugi dysk pod eSATA).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś jednak o NAS a to co znalazłeś NASem nie jest ;)

Dla mnie to NAS a ze sa modele ktore akurat sieciowo sie nie lacza to juz inna sprawa. W kazdym razie znalazlem to czego szukalem. Wzielem finalnie opcje z dwoma kieszeniami czyli Icy Box 3620su3. Edytowano przez cezary188 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×