Skocz do zawartości
CTM

Pytanie nawiedzonego laika nt. nowego, globalnego serwisu

Polecane posty

Załóżmy, może nawet zgodnie z obiektywną prawdą ;), że jestem wariatem (choć mam nadzieję, że nie idiotą), który wymyślił sobie dość specyficzny model serwisu internetowego, który w jego odczuciu zawiera w sobie potencjał stania się popularnym serwisem globalnym. Dla uproszczenia rozważań nazwijmy go serwisem ogłoszeniopodobnym ze sporym komponentem czynnika społecznościowego. Czyli dużo wystandaryzowanych formularzy do wypełniania i społeczność, która się kontaktuje między sobą na kilka różnych sposobów.

 

A co, każdemu wolno wymyślać [złudzenia] ;).

 

Nie będąc informatykiem i nie posiadając stosownej wiedzy chciałbym się jednak jakoś do tego zabrać minimalizując po drodze ilość popełnianych błędów. Jednym z problemów do rozwiązania jest wybór narzędzi, które posłużą do budowy tego serwisu. Załóżmy, że po wstępnej analizie wybór padł na PHP i JavaScript.

 

Mam pytanie. Czy postawienie tego na bazach PostgreSQL może się stać w (oby niedalekiej) przyszłości strukturalnym wąskim gardłem, które w przypadku ewentualnego, gwałtownego wzrostu zainteresowania serwisem może zmusić twórców do radykalnej transformacji serwisu i przepisywania jego znacznej części ?

 

A jeśli tak, to należało by wybrać jakąś inną bazę NoSQL? Pewnie przy małej liczbie danych jakie macie o projekcie stawianie pytania „Jaką?” będzie nie na miejscu, ale zaryzykuję i zapytam: jakie inne bazy warto wziąć pod uwagę budując od zera i z minimalnym budżetem serwis z hipotetycznym potencjałem dynamicznego wzrostu?

 

Na co jeszcze bezwzględnie zwrócić uwagę przy projektowaniu fundamentów takiego serwisu, aby nie obudzić się kiedyś z ręką w metalowym naczyniu stawianym obok dziecinnego lóżka. Tak, tak, kiedyś to były ładne, emaliowane metalowe naczynka.

 

Gdzie wśród Polaków znaleźć kogoś, kto może mieć doświadczenie, albo chociaż wiedzę niezbędną przy projektowaniu i budowie dużego, globalnego serwisu?

 

Dzięki za cierpliwość i ewentalną pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój serwis będzie jakimś fenomenalnym sukcesem, to i tak będziesz musiał go przepisać albo gruntowanie przebudować. Nie martwiłbym się tym. Stwórz dowolną, działającą wersję i zobacz, czy w ogóle zdobywasz popularność.

 

Postrgres jest OK i przyzwoicie skalowalny. Instagram używa(ł jeszcze dwa lata temu) Postgresa.

 

PHP mniej, ale jest popularny, a i Facebooka da się w nim utrzymać, więc znów nie wejdzie nawet do top 10 Twoich problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz budżet na to?

 

Znam świetnego programistę który używa nowoczesnych narzędzi ale tysiącem zł to się nie zadowoli...

 

 

Edytowano przez pekus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz budżet na to?

 

Znam świetnego programistę który używa nowoczesnych narzędzi ale tysiącem zł to się nie zadowoli...

 

 

 

Nie mam precyzyjnie predefiniowanego budzetu, zresztą on i tak będzie się powiększał w miarę powiększani się serwisu o kolejne funkcjonalności. Mam nadzieję, że staram się podchodzić do tego dość racjonalnie, ale wolałbym pracować z indywidualnymi osobami a nie firmami mającymi na utrzymaniu działy marketingu i zarządy.

Może porozmawiamy na prive?

PHP mniej, ale jest popularny, a i Facebooka da się w nim utrzymać, więc znów nie wejdzie nawet do top 10 Twoich problemów.

 

Pokusisz się o podanie niezobowiązująej listy TOP-10 problemów małego twórcy? Masz chwilę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój serwis będzie jakimś fenomenalnym sukcesem, to i tak będziesz musiał go przepisać albo gruntowanie przebudować.

 

Nie da się tego od razu zrobić w docelowy sposób, który będzie później tylko rozbudowywany o nowe funkcjonalności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mam precyzyjnie predefiniowanego budzetu,

 

Jak możesz nie wiedzieć ile chcesz przeznaczyć na projekt? 10k? 20k? 50k? 100k? 200k?

 

Wybacz...ale nie będę zawracał gościowi głowy...

....to konketny człowiek jest...trochę myślący innymi kategoriami ale świetny specjalista który zna się na rzeczy i zawsze dotrzymuje z góry ustalonego terminu.

 

Jak mnie spyta o budżet to co mam mu powiedzieć?

 

Ujmę to inaczej - gość nie podejmuje się zleceń poniżej 30k...Masz do dyspozycji 30k+ ?

 

Bo z tego co piszesz nie oczkujesz chyba, ze serwis a'la facebook napisze Ci za 5k? Zwłaszcza z użyciem nowych technologii?

 

Gość teraz kończy pisać pewien serwis...docelowo na 30k userów (PHP/MySQL odpadło w ogóle) ale jak zechce się podpiąć pod niego 300k to system nie dostanie zadyszki i nie trzeba będzie przepisywać go na nowo z użyciem innych technologii.

Edytowano przez pekus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ujmę to inaczej - gość nie podejmuje się zleceń poniżej 30k...Masz do dyspozycji 30k+ ?

 

 

Możemy rozmawiać o takim budżecie.

 

 

Bo z tego co piszesz nie oczkujesz chyba, ze serwis a'la facebook napisze Ci za 5k? Zwłaszcza z użyciem nowych technologii?

 

 

30k+ za serwis "a'la facebook" nie brzmi specjalnie przerażająco. Ale czy wiarygodnie? Jakiś zdolny gość. I do tego samotnik ;)

 

Jak to mawiają w pokerze: Sprawdzam ;)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co, każdemu wolno wymyślać [złudzenia] ;).

No jasne!

 

 

wybór padł na PHP i JavaScript.

To całkiem niezły wybór, chyba że:

Nie będąc informatykiem i nie posiadając stosownej wiedzy

To wtedy będzie problem.

 

Mam pytanie. Czy postawienie tego na bazach PostgreSQL może się stać w (oby niedalekiej) przyszłości strukturalnym wąskim gardłem, które w przypadku ewentualnego, gwałtownego wzrostu zainteresowania serwisem może zmusić twórców do radykalnej transformacji serwisu i przepisywania jego znacznej części ?

Jak już wyżej napisane zostało - Postgre jest bardzo fajne do pewnego etapu i na pewno dużo wcześniej zobaczysz, że przestaje dawać radę i będziesz miał czas na reakcję.

 

A jeśli tak, to należało by wybrać jakąś inną bazę NoSQL? Pewnie przy małej liczbie danych jakie macie o projekcie stawianie pytania „Jaką?” będzie nie na miejscu, ale zaryzykuję i zapytam: jakie inne bazy warto wziąć pod uwagę budując od zera i z minimalnym budżetem serwis z hipotetycznym potencjałem dynamicznego wzrostu?

Jest mnóstwo ciekawych, od Mongo, przez Couchbase i Aerospike po Redis'a. Na razie o tym nie myśl, bo NoSQL zawiera kruczek, a konkretnie brak relacji. To dla ludzi po studiach w Polsce (moim zdaniem nie ważne czy inżynier czy magister) będzie tragiczne w skutkach, bo "przeca w MSSQLu muwili profesory, że bedom relacji".

 

 

Na co jeszcze bezwzględnie zwrócić uwagę przy projektowaniu fundamentów takiego serwisu, aby nie obudzić się kiedyś z ręką w metalowym naczyniu stawianym obok dziecinnego lóżka. Tak, tak, kiedyś to były ładne, emaliowane metalowe naczynka.

Na zaplecze techniczne. Tylko od razu jedna uwaga: NIE IDŹ OD RAZU DO Amagównozona. Zapłacisz 100x tyle co trzeba, a awarie też im się zdarzają.

 

TOP 5 problemów moim zdaniem: reklama, procesory płatności, serwery, obsługa klienta, monitorowanie pod względem oszustów. Kolejność dowolna na tę chwilę, bo nie znam szczegółów serwisu. Taka piątka pasuje do konkretnego obrazu serwisu, który sobie stworzyłem po Twoim opisie, więc może być zupełnie nietrafiona.

 

 

Gdzie wśród Polaków znaleźć kogoś, kto może mieć doświadczenie, albo chociaż wiedzę niezbędną przy projektowaniu i budowie dużego, globalnego serwisu?

Zapraszam na PW, porozmawiamy i określimy, czy wielkość i globalność dam radę z ekipą ogarnąć. Nie jesteśmy firmą, jesteśmy raczej grupą młodych ludzi z dość otwartymi głowami na nową wiedzę i doświadczenia, ale już z konkretnymi doświadczeniami i wiedzą. 2 grafików, 2 programistów (programistów mogę szybko zawołać dodatkowych, ale nie piszę z nimi na co dzień i trzeba by się trochę zaklimatyzować)

 

 

Dzięki za cierpliwość i ewentalną pomoc.

Mam nadzieję, że to dopiero początek :) Pomoc to na razie żadna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×