Skocz do zawartości
murgal

Serwery "prawie" nowe...

Polecane posty

Cześć!

 

 

Rozglądam się ostatnio mocno za maszynami, kupno maszyn po 20-30 tysięcy raczej nie wchodzi w grę. Mieliście doczynienia z firmami typu http://allegro.pl/dell-poweredge-r610-2x-2-83ghz-qc-32gb-2x73gb-sas-i5757372931.html ?

 

Nie, to nie jest reklama. Po prostu myślę nad zakupem używanego serwera z 3 letnią gwarancją. Oczywiście dyski od razu lądują w koszu. Ceny takich rozwiązań są niezłe, i to na pewno za nimi przemawia. Ale co dalej ? Aktualnie mam same nowe serwery i problemów z nimi zero, a co z takimi zabawkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam same nowe serwery i problemów z nimi zero, a co z takimi zabawkami?

 

Również problemów z nimi nie ma, handlujemy i sami posiadamy w użytkowaniu takie maszyny rozsiane po wielu firmach w całej europie. Jedyny problem który się pojawia sporadycznie 1 na 100 to zasilacz. Ale i tak musisz mieć na stanie bo to nawet w nowym może się zdarzyć a nie będziesz czekał 48 godzin na dostawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To sie totalnienie nie opłaca, używany sprzęt zjada tony prądu w stosunku do wydajności procesora, do tego przepracowne dyski o małej pojemności...

Złóż sobie coś z https://konfigser.actina.pl/Modele/ListaModeli/53?rodzaj=RACK%201U&klasa=Serwery&typ=Rack wyjdziesz na tym lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

theOne, owszem, chciałbym nowy serwer. Ale skonfigurowałem go w podstawowe rzeczy jak 16gb ram, karta sieciowa, kontroler raid i mi wyszło 13.000 netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem? 13k to 2 proc 6 core min 64 GB RAM 4 dobre dyski i niezły kontroler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Wysyłacie w odległe kolokacje po leasingowy sprzęt bez jakiekolwiek gwarancji z kartonem części ? :)

 

Popatrz lepiej za Supermicro / Actina, a jak dobrze pokombinujesz to wyjdzie Ci powyższa cena za nowy sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że cena Solara z konfiguratora jest mocno do negocjacji. :)

 

Z drugiej jednak strony R610 nie jest znowu takim przedwojennym sprzętem i śmiem twierdzić, że jego wykonanie będzie o wiele lepsze od Solara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co by nie mówić R610 to jest to już 5-6 letni sprzęt. Oczywiście nie jest to zła maszyna (i plusem jest gwarancja), ale powinna kosztować bliżej 2-3k bo tak jak napisał patrys, za 4-5 tysięcy to można mieć nowy serwer z wydajniejszym E3 v3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Sam wybieram zazwyczaj rozwiązania z E3, ale są przypadki kiedy się nie sprawdzą np. kiedy potrzebujesz więcej niż 32 GB RAM. Nowe dwuprocesorowe maszyny są bardzo drogie, a ich energooszczędność też nie jest taka fantastyczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wysyłacie w odległe kolokacje po leasingowy sprzęt bez jakiekolwiek gwarancji z kartonem części ? :)

Nie. Dajemy klientowi wybór ,nowy serwer + oprogramowanie lub używany serwer + oprogramowanie. Jest bez znaczenia czy jest montowany bezpośrednio w biurowcu czy w typowym DC ze względu na części. Jeszcze się nam nie zdarzyło by DC padł jakiś serwer używany. Częściej pada w typowym biurowcu przez fakt złego chłodzenia ale to już nie nasz problem.

Edytowano przez SiXwishlist (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Rozglądam się ostatnio mocno za maszynami, kupno maszyn po 20-30 tysięcy raczej nie wchodzi w grę. Mieliście doczynienia z firmami typu http://allegro.pl/dell-poweredge-r610-2x-2-83ghz-qc-32gb-2x73gb-sas-i5757372931.html ?

 

Nie, to nie jest reklama. Po prostu myślę nad zakupem używanego serwera z 3 letnią gwarancją. Oczywiście dyski od razu lądują w koszu. Ceny takich rozwiązań są niezłe, i to na pewno za nimi przemawia. Ale co dalej ? Aktualnie mam same nowe serwery i problemów z nimi zero, a co z takimi zabawkami?

 

W poprzednim wątku pisałeś o tym, że szukasz czegos b. mocnego. Ta maszyna, którą wkleiłeś do najnowszych nie należy ale to serwery - działając w DC pochodzą i 15 lat. Serio - u mnie do dzisiaj działają dwie maszyny HP Compaq-Proliant - pierwsza generacja (!) z Pentium III 1Ghz na pokładzie i 2GB RAM :-) Mieliśmy ich ~50 sztuk i zdecydowana większość poszła na złom całkowicie sprawna, padały pojedyncze egzemplarze bardzo rzadko.

 

Jeżeli nie masz kasy, a szukasz czegoś mocnego, co podziała jeszcze parę lat (i jest dostęp do tanich części) i widzę, że interesuje Cię Dell to bierz R900. Coprawda 4U ale w tym samym budżecie co w/w maszyna z allegro (a nawet trochę taniej) dostaniesz maszynę z 4 x six core (24 rdzenie) i 128GB ECC RAM. W tej cenie nie kupisz absolutnie nic nowego, co do dorówna mocy temu potworkowi :) Ogólnie stosunek mocy do ceny jest tam ultra wysoki. Tylko licz na zjadanie 1kW w piku :-)

Edytowano przez Adam Szendzielorz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

Nie mam licencji na tyle procesorów :(

 

To polecam IBM x3650m3 z 2 x six core, nowsza architektura od tego z Allegro, którego wkleiłeś, a bardzo solidny sprzęt (mamy ich sporo, ogólnie wszystko opieramy na x3650 właśnie). Cenowo bardzo podobnie powinien wyjść :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

co do tej maszyny z allegro, wyliczyłeś że opłaci ci się kupić taką maszynę i wrzucić ja do jakiegoś DC ?

 

 

Moim zdaniem tylko dla jakiejś nauki, chyba, że kupicie dwie takie maszyny i postawicie klaster, choć klaster wymagałby trzech maszyn :-) Stawianie jakiegoś poważnego projektu na tym mija się z celem - dedyk choćby w ATMAN (ECO) będzie mocniejszy i tańszy w perspektywie dłuższego czasu (sama kolokacja + łącze dla tej maszyny z Allegro wyjdzie więcej niż gotowy dedyk :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też jestem tego zdania dlatego moje pytanie było do autora tematu właściwie. W nie wielu przypadkach takie rozwiązania są lepiej opłacalne a na pewno bardziej ryzykowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem tylko dla jakiejś nauki, chyba, że kupicie dwie takie maszyny i postawicie klaster, choć klaster wymagałby trzech maszyn :-) Stawianie jakiegoś poważnego projektu na tym mija się z celem - dedyk choćby w ATMAN (ECO) będzie mocniejszy i tańszy w perspektywie dłuższego czasu (sama kolokacja + łącze dla tej maszyny z Allegro wyjdzie więcej niż gotowy dedyk :-)

 

Zalezy jaki klaster, ale jak do nauki to kupowanie takiego serwera jest zupelnie chybione w dobie komputerkow jak np. Raspberry Pi 2. Sam sobie zrobilem klaster Cassandry na 5 podobnych komputerkow. Fajna zabawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

 

Zalezy jaki klaster

 

Generalnie z dwóch urządzeń trudno zrobić klaster - nie ma kworum, w razie padu jednej z maszyn nie ma większości do podjęcia decyzji, która maszyna przejmuje rolę drugiej :)

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Generalnie z dwóch urządzeń trudno zrobić klaster - nie ma kworum, w razie padu jednej z maszyn nie ma większości do podjęcia decyzji, która maszyna przejmuje rolę drugiej :)

Pozdrawiam!

 

No mozna sie pobawic w wirtualizacje, ale z drugiej strony nie ma to jak wypiac kabel sieciowy i zobaczyc co sie stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Adam Szendzielorz

 

No mozna sie pobawic w wirtualizacje, ale z drugiej strony nie ma to jak wypiac kabel sieciowy i zobaczyc co sie stanie

 

Tak czy inaczej - potrzeba trzech maszyn! W klastrze złożonym z dwóch maszyn - jeżeli padnie komunikacja między nimi - żaden nie jest w stanie stwierdzić który padł i który powinien właśnie przejąć "mastera". Ba - nowy master powinien po IPMI wyłączyć padniętą maszynę, więc może nawet dojść do sytuacji, kiedy po padzie komunikacji między maszynami - jedna wyłącza drugą... ;)

 

W uproszczeniu można przyjąć, że jak slave stwierdzi brak mastera, to znaczy, że ten padł ale uproszczenia lubią się później mścić w różny sposób!

 

W przypadku trzech maszyn jest kworum - dwie maszyny podejmują większościową decyzję - wyłączamy trzecią i wszystko wiadomo. Im więcej maszyn w klastrze tym zawsze lepiej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO to zależy, sam mam takie maszyny (inny vendor i inny model), ale chodzi o to, że sprzęt poleasingowy z allegro.

 

Zanim zdecydowałem się na zakup sprawdziłem oferty wszystkich DC (łacznie z ovh) w temacie dedyków. I żadna oferta nie była lepsza pod względem zasobów jakie dostawałem za wydane $$$. Dedyk o podobnych parametrach wychodził zawsze o kilkaset PLN drożej.

Wybór był prosty.

 

A co do furmanki cześci zamiennych. Jeśli DC, w którym się kolokuje sprzęt używa serwerów tego samego vendora, to nie będzie problemów z cześciami zamiennymi. Mi raz padł RAM i w ciągu 2h miałem już działający serwer z "nową" kostką pamięci.

 

Przerobiłem w życiu dużo serwerów (IBM, Dell, HP, Fujitsu, noname) i wiem jakich konkretnych modeli unikać. Zawsze może się zdażyć pad, ale jest to tak samo prawdopodobne jak w nówce (nie mówiąc już o noname). Z doświadczenie wiem, że najcześciej pada zasilacz (jak ktoś już napisał) lub RAM. Dyski też, ale w serwerze są RAIDy, więc to nie jest jakiś problem (nie polecam jednak kupować serwerów z dyskami używanymi, dużo lepiej dobrać coś nowego, bo różnica w cenie mała).

 

A co do clustra 2 nodowego. Zapewniam, że takie clustry działają i mają się dobrze. Trzeba tylko stosować sensowny fencing (najlepiej na poziomie listwy zasilającej) i dowiedzieć się co to jest quorum disk :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maszyna nie będzie w DC, będzie w klimatyzowanej szafie u mnie w firmie. Stoją teraz w niej 3 maszyny Della, potrzebuje rozbić wirtualizacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Policz lepiej jakiej wydajności potrzebujesz inaczej niż tylko przez pryzmat ilosci corów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

 

Rozglądam się ostatnio mocno za maszynami, kupno maszyn po 20-30 tysięcy raczej nie wchodzi w grę. Mieliście doczynienia z firmami typu http://allegro.pl/dell-poweredge-r610-2x-2-83ghz-qc-32gb-2x73gb-sas-i5757372931.html ?

 

Nie, to nie jest reklama. Po prostu myślę nad zakupem używanego serwera z 3 letnią gwarancją. Oczywiście dyski od razu lądują w koszu. Ceny takich rozwiązań są niezłe, i to na pewno za nimi przemawia. Ale co dalej ? Aktualnie mam same nowe serwery i problemów z nimi zero, a co z takimi zabawkami?

 

W tej cenie parę miesięcy temu kupiłem nowa Actine 32GB ram procek seria E3-1200 v3 i 5 lat gwarancji do tego swoje dyski SSD i śmiga w szafie obok hp i delli a kosztowała mnie w porównaniu nowych "firmowych" 2x mniej kasa robi swoje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×