Skocz do zawartości
bybunny

Tanie serwery dedykowane

Polecane posty

Ostatnio składamy ofertę serwerów dedykowanych co spowodowało że przeglądałem witryny innych firm. Brałem wiele elementów pod uwagę jak lokalizacja, przeznaczenie - sposób zastosowania i oczywiście cena.

 

Zastanawiał mnie fakt na ile osoby szukające własnego małego środowiska gdy cena prostego VPS-a oscyluje w granicach 35zł (prosty ale stabilny i stosunkowo wydajny) są wstanie wydać powiedzmy 80 czy 90 złotych by mieć własny serwer dedykowany o parametrach np: CPU i3 , 4GB RAM , HDD 2 x 1TB z połączeniem 200Mbps.

 

Ktoś może powiedzieć po co mu 2 x 1TB HDD, ok więc czy wybór między VPSem za 35zł a małym serwerem w cenie powiedzmy 45zł o parametrach np: Atom 2 rdzenie (lub podobny) 4GB RAM i HDD 2 x 250GB stanowił by ofertę warta zastanowienia?

 

Rynek wirtualnych środowisk leci na łeb na szyję co przekłada się na cenę nawet około 20zł (czasem mniej) co nie idzie łeb w łeb z jakością niestety ale jest idealnym rozwiązaniem dla dzieciaków. Cena równa się oczywiście wirtualizacji OpenVZ.

 

Więc czy warto uderzyć również w linię tanich małych serwerów?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprzęt byłby dość dobry to sam bym chętnie skorzystał. Obecnie trzymam KSa swojego już dobrych kilka miesięcy, ale gdybym miał lepszą ofertę to chętnie bym wziął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

co nie idzie łeb w łeb z jakością niestety ale jest idealnym rozwiązaniem dla dzieciaków

 

W pierwszej kolejności określiłbym grupę docelowa produktu. Jeśli celujesz w "dzieciaki" to i 10zł / m-c może być wyzwaniem :) Ale jeśli celujesz w firmy, to wydatek 30zł czy nawet tych 90zł / m-c jest wręcz śmieszny, zakładając że firma ma też powiedzmy express do kawy, do którego mleko + kawa tygodniowo wynieść może dużo więcej :)

 

Tak więc może warto zacząć dyskusję od tego kto realnie kupuje serwery VPS czy dedykowane, a potem zastanawiać się co im jest realnie potrzebne, czy przypadkiem nie kupują czegoś czego i tak nie wykorzystają, jak ten 1TB HDD (chodź to akurat zapełnić nie problem).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grupa docelowa jest ważna i raczej nie będziemy celowali w "dzieciaki" co zabezpieczymy w odpowiedni sposób. Natomiast nie jestem osobiście przekonany do końca czy warto iść w tym kierunku pomimo możliwości by utrzymać niską cenę.

 

Dobrym pytaniem jest kto realnie kupuje tego typu tanie usługi. Patrząc z boku niby dzieciaki ale patrząc pod kontem rozszerzonej oferty może ona być elementem zamiennym dla osób/klientów którzy obecnie korzystają np z VPS-a a potrzebują więcej miejsca.

 

Miałem ten temat poruszyć wcześniej ale z powodu usterki na naszych systemach wszystko się przyblokowało więc nie będzie niespodzianki na nasze 3 urodziny pewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

40-50 zł za dedyka i "nie będziemy celowali w dzieciaki" raczej się wyklucza ;)

Jaka lokalizacja?

Jesli faktycznie za tyle dacie sprzęt z 2 dyskami to sam chętnie przerzucę do was backupy - obecnie mam storage gdzies w usa za grosze, ale lepiej wspierać swoich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wyklucza się w chwili kiedy cena za "dedyka" będzie uzależniona od dwóch elementów , opłata instalacyjna (skutecznie odbija dzieciaki) i zwolnienie z opłaty gdy klient korzysta z naszych usług dłużej jak rok.

 

Co do lokalizacji nie chce obecnie pisać na ten temat. Bardziej natomiast interesuje mnie czym klienci się sugerują patrząc na zestawienie VPS kontra serwer w podobnej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego już czasu szukam idealnej oferty w przedziale cenowym 80 - 100zł, nie znalazłem godnej konkurencji dla online. Mam stabilne zasoby zawsze pod ręką w niskiej cenie. Największa wadą jest brak antyddosa i jeden dysk, to powoduje że cały czas próbuje znaleźć godną alternatywę w podobnej cenie, ale niestety nic z tego. Byłem już na VPSach, to nie to. Za ~90zł nie znajdzie się VPSa KVM z podobnymi parametrami. Co prawa na online jest to 8 rdzeniowy Atom, ale w benchmarku wyciągnął prawie 4k i w coś takiego bym celował.
Jak dla mnie jest to kompletna nisza w tym przedziale cenowym. Nie ma nigdzie dedyka w tej cenie o w miarę rozsądnych parametrach z odpowiednim zabezpieczeniem. Wszędzie brakuje jednego dysku i jest się zdanym na łaskę losu. Nie mogę pozwolić sobie na droższego dedyka bo byłoby to dla mnie zupełnie nieopłacalne, dlatego jestem zmuszony korzystać z oferty online i mam nadzieję że sami coś rozsądnego wkrótce zaproponujecie.

Zainteresowanie słabszymi dedykami na pewno będzie, ponieważ niektórzy na takich trzymają backupy, inni swoje prywatne projekty, dane, a jeszcze inni kilka mniejszych lub nieco większych stronek. Taki dedyk za 40zł raczej spokojnie uciągnie dziennny ruch ~5k uu

Edytowano przez protoplasta (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wyklucza się w chwili kiedy cena za "dedyka" będzie uzależniona od dwóch elementów , opłata instalacyjna (skutecznie odbija dzieciaki) i zwolnienie z opłaty gdy klient korzysta z naszych usług dłużej jak rok.

 

 

moim zdaniem tanie usługi mają sens przy efekcie skali - opłata instalacyjna skutecznie do niej nie dopuści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

moim zdaniem tanie usługi mają sens przy efekcie skali - opłata instalacyjna skutecznie do niej nie dopuści

 

Skala sprzedaży automatycznie zwiększa obroty co przekłada się na zysk. To jest poniekąd plus, ale ten plus ma się nijak w chwili kiedy masz zasypane biletami wsparcie techniczne w tematach z serii tych dziwnych. Dodatkowo dochodzi odpowiednia ilość zwrotów usługi np. po 30 dniach dokładając kolejnej pracy dla wsparcia , działu rozliczeń itp Niestety czas jest droższy porównując usługi oparte o niski pułap cenowy a usługi gdzie klienci zostają na dłużej bez względu na cenę ponieważ interesuje ich elastyczność rozwiązań. A cena za wdrożenie/przygotowanie usługi nie ma dla nich znaczenia.

 

Dlatego tylko chcemy to w jakiś rozsądny sposób przyblokować by nie dochodziło do takich sytuacji gdzie jest że tak to ujmę tylko "przemiał". Jeżeli się mylę to mnie popraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Więc czy warto uderzyć również w linię tanich małych serwerów?

 

Popatrz na graczy takich jak OVH, online.net i tym podobnych. Dorobili sie na tanich serwerach i ciągle budują nowe DC, rozwijają się.

 

Zaraz zaczną się głosy, że tanie serwery to bierze dzieciarnia - każda firma w której uptime nie jest krytyczny poważnie zastanowi się nad przycięciem kosztów i przerzuceniem się na tanie serwery. Poza tym na takiej "dzieciarni" najwiekszej firmy na rynku się dorobiły.

 

Sam korzystam z bardzo taniej serwerowni w USA, tanszej od ovh pod względem mocy cpu którą sie dostaje za dolara. Niby budzetowe rozwiązanie ale po roku korzystania widzę że uptime mają na poziomie 99.3-5%. Za 5 dedyków, każdy 12 rdzeni, 24 wątki i 32 gig ramu płacę 300 dolarów, więc jak za darmo. Za podobne serwery w europie zapłaciłbym 2-3 razy więcej.

 

@OP

Na Twoim miejscu podziwliłbym ofertę serwerów na 2 grupy:

- Serwery premiun - nówki, markowy sprzęt dell/hp z premium supportem dla wymagających klientów

- Serwery standard - szrot z ebaya, mocno używany, ale jeszcze podziała kilka lat. Brak premium supportu - serwer, prąd i rurka.

 

Pytanie gdzie byś chciał to kolokować, w PL transfer jest nieziemsko drogi z tego co widzę. W smartDC jest bardzo tanio z tego co mi się obiło o uszy, na WHT chodzą dedyki z 100tb po 39 euro z tej serwerowni.

 

Edit:

Gdybyś miał serwery przystępne cenowo pewnie chętnie bym przeniósł kilka dedyków.

Edytowano przez seomajster (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wyklucza się w chwili kiedy cena za "dedyka" będzie uzależniona od dwóch elementów , opłata instalacyjna (skutecznie odbija dzieciaki) i zwolnienie z opłaty gdy klient korzysta z naszych usług dłużej jak rok.

 

Co do lokalizacji nie chce obecnie pisać na ten temat. Bardziej natomiast interesuje mnie czym klienci się sugerują patrząc na zestawienie VPS kontra serwer w podobnej cenie.

 

Według mnie:

1) dlaczego vps:

- szybka instalacja / reinstalacja systemu

- backupy / snapshoty itp

- łatwiejsza konfiguracja / panele wgrywane automatem

- nie interesuje mnie sprzet tylko usługa

2) dlaczego dedyk:

- nikt mi tam nie zagląda

- większe możliwości co do systemów

- większa / gwarantowana wydajność

- możliwość doboru konkretnych rozwiązań sprzętowych

 

Mimo różnic cenowych z wielu względów wybieram dedyka, tym bardziej jeżeli cena jest przystępna tj w przypadku kimsufi..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

W smartDC jest bardzo tanio z tego co mi się obiło o uszy, na WHT chodzą dedyki z 100tb po 39 euro z tej serwerowni.

 

Pytanie ile w tym marketingu a ile realnych parametrów. 100tb transferu / m-c (bo zakładam że o to chodzi), to daje jakieś 340Mbps ciągłego ruchu 24/7 lub 1Gbps w ciągu dnia zakładając że usługi hostingowe mają swoją okresowość (poranki i wieczory). 1Gbps łącza za 39 euro? Jeszcze pewnie z serwerem w cenie? Śmierdzi marketingiem opartym na mega overbookingu (bo po co komu takie ilości) wpuszczanym i tak na końcu w rurę 10-20G. Ciekawe jakie jest tam gwarantowane pasmo w ramach takiej usługi.

 

Oddzieliłbym to co widzimy w reklamach, a to co realnie oferują dane firmy. Jeśli macie gdzieś serwery, może umówmy się na testy, aby sprawdzić czy to za co płacicie faktycznie jest takie super. Bo może płacicie za port 1G, ale nigdy tego nie używacie. Francuzi to wiedzą ze statystyk przy ich ilości klientów i sprzedają wam byle co wiedząc, że i tak się nie połapiecie, za to my lokalnie staramy się doścignąć ich ofertę marketingową ofertą realną, przez co nie spina nam się to finansowo i zastanawiamy się "ale jak to im się opłaca"?

 

No i nadal pytanie... Kto z was, ale tak realnie, potrzebuje 100tb transferu miesięcznie na 1 serwerze? Zapominając o tym parametrze może okazać się, że za te 39 euro w PL możesz mieć także bardzo dobrą ofertą o ile nie lepszą, ale bez obiecywania gruszek na wierzbie.

 

 

"Cudze chwalicie, swojego nie znacie" w pewnym sensie tutaj pasuje :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up ale co znaczy "mam takie maszyny"? zużywasz transfer 100TB miesięcznie? ktoś ci w ofercie napisał 100TB a zużywasz realnie 0,5TB? masz "maszyny" czy "maszynę" która zużywa 100TB? możesz napisać coś więcej, aby się jakoś do tego odnieść?

 

Cały czas mam wrażenie, że SiXwishlist (i nie tylko) pyta was o realne zapotrzebowanie, a wy chwalicie się parametrami usług z ofert handlowych innych firm. Przecież takie przechwałki nie mają sensu, co w materiałach marketingowych mają inni na stronach widzimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytanie ile w tym marketingu a ile realnych parametrów.

 

100% realnych parametrów. 0 marketingu. To zbyt poważne DC żeby się bawić w obiecywanie gruszek na wierzbie. Poza tym jeżeli sie orientujesz conieco w branży, to wiesz że poza PL transfer jest bardzo tani.

 

Przykładowo serwery w online.net - masz gwarantowane 200mbps za 15 euro i faktycznie tyle wyciagniesz, czyli za 30 euro netto masz 120TB - jeszcze taniej a do tego 2 dedyki ;)

 

Kto z was, ale tak realnie, potrzebuje 100tb transferu miesięcznie na 1 serwerze?

 

Z chęcia przygarnąłbym dedyka ze 150tb transferu. Problem polega na tym, że w PL za coś takiego zapłace niecały 1k pln, w odpowiednich serwerowniach koszty zamkną się w 150zł-200zł brutto.

 

Edit: temat zmierza w trochę inną stronę niż powinien.

Konkurować z firmami z Francji czy Holandii pod względem transferu będzie ciężko, ale pod względem sprzętu sądzę że to może być wykonalne i szczerze trzymam kciuki.

Edytowano przez seomajster (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up ale co znaczy "mam takie maszyny"? zużywasz transfer 100TB miesięcznie? ktoś ci w ofercie napisał 100TB a zużywasz realnie 0,5TB? masz "maszyny" czy "maszynę" która zużywa 100TB? możesz napisać coś więcej, aby się jakoś do tego odnieść?

 

Cały czas mam wrażenie, że SiXwishlist (i nie tylko) pyta was o realne zapotrzebowanie, a wy chwalicie się parametrami usług z ofert handlowych innych firm. Przecież takie przechwałki nie mają sensu, co w materiałach marketingowych mają inni na stronach widzimy.

To znaczy, że mam 2 serwery gdzie każdy z nich zużywa około 100 tb miesięcznie, a w ofercie standardowej mam 5 i 10 tb, za reszte dopłacam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może powiedzieć po co mu 2 x 1TB HDD

Fajnie mieć duży dysk przy serwerze. Ja na kebabie (to Kimsufi za 180 rocznie sprzed dwóch lat) torrentuję, ściągam filmiki z Youtube do obejrzenia później, jak jestem na słabszym łączu, większe datasety/dumpy tam wstępnie przeglądam. I jakoś tak przyjemniej na własnym kawałku żelaza niż wirtualnym.

 

Natomiast pod poważniejsze zastosowania pewnie wygodnie i bezpieczniej (z punktu widzenia odpowiedzialności za wtopy bardziej niż bezpieczeństwa danych) lepiej oprzeć się o jakąś chmurę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na graczy takich jak OVH, online.net i tym podobnych. Dorobili sie na tanich serwerach i ciągle budują nowe DC, rozwijają się.

 

Z tym dorabianiem się nie jest tak kolorowo, firmy nie budują/tworzą nowych DC bo się dorobiły tylko rozwijają skrzydła na bazie dofinansowania ze środków firm zewnętrznych które to inwestują w rozwojowe projekty. Takie działania są oparte na bazie czystej kalkulacji w odniesieniu do stopy procentowej jaką np daje bank. Inwestycja tego typu niekoniecznie nawet jest bezpośrednim zyskiem dla firmy w formie gotówki ale daje szansę na rozwój w oparciu o uzyskane środki.

Według mnie:

1) dlaczego vps:

- szybka instalacja / reinstalacja systemu

- backupy / snapshoty itp

- łatwiejsza konfiguracja / panele wgrywane automatem

- nie interesuje mnie sprzet tylko usługa

2) dlaczego dedyk:

- nikt mi tam nie zagląda

- większe możliwości co do systemów

- większa / gwarantowana wydajność

- możliwość doboru konkretnych rozwiązań sprzętowych

 

Mimo różnic cenowych z wielu względów wybieram dedyka, tym bardziej jeżeli cena jest przystępna tj w przypadku kimsufi..

 

Uwagi warte zastanowienia.

 

"Cudze chwalicie, swojego nie znacie" w pewnym sensie tutaj pasuje :)

Jest w tym wiele racji ale to klient wybiera na podstawie czego oczekuje i ile jest wstanie wydać.

 

Cały czas mam wrażenie, że SiXwishlist (i nie tylko) pyta was o realne zapotrzebowanie, a wy chwalicie się parametrami usług z ofert handlowych innych firm. Przecież takie przechwałki nie mają sensu, co w materiałach marketingowych mają inni na stronach widzimy.

Dziękuję za podtrzymanie celu tego tematu.

 

Fajnie mieć duży dysk przy serwerze. Ja na kebabie (to Kimsufi za 180 rocznie sprzed dwóch lat) torrentuję, ściągam filmiki z Youtube do obejrzenia później, jak jestem na słabszym łączu, większe datasety/dumpy tam wstępnie przeglądam. I jakoś tak przyjemniej na własnym kawałku żelaza niż wirtualnym.

 

Natomiast pod poważniejsze zastosowania pewnie wygodnie i bezpieczniej (z punktu widzenia odpowiedzialności za wtopy bardziej niż bezpieczeństwa danych) lepiej oprzeć się o jakąś chmurę.

Duży dysk to dodatkowy koszt dlatego rozważamy jeszcze opcje montowania odpowiedniej powierzchni do istniejących zasobów. Wszystko zależy od zainteresowania ponieważ jest to duży koszt utrzymania takiego storage. Podobnie mamy z naszą usługą FTP Storage gdzie suma danych to obecnie ponad 140TB z rezerwacją powierzchni od 10GB do 200GB ,a przy tanich serwerach rezerwowanie powierzchni odbywa się w oparciu o inną wielkość. W granicach 250GB do 3TB czy 4TB.

 

Usługa sprzedaży serwerów na pewno będzie oparta o czyjeś DC w ramach ofert które mamy od dawna i z nich czynnie korzystamy. Tyle że nie ma tych usług oficjalnie dostępnych na naszych stronach. Oferty są doskonałe ponieważ nawet utrzymując naszą cenę jest ona lepsza jak oficjalna. W grę wchodzą tylko cztery lokalizacje: UK, Francja, USA i Netherlands

 

Dlaczego nie własne DC? Mamy własne małe DC i sa to utopione pieniądze i temat jest już raczej typowym historycznym błędem którego kolejny raz nie popełnię. Kolokacja jak najbardziej na TAK w odniesieniu do wyżej wspomnianych lokalizacji jako urozmaicenie oferty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×