Skocz do zawartości
Kszysiu

Ważne sieci dla operatora.

Polecane posty

Cześć

 

Staram się zrobić listę większych sieci, na które powinno się patrzeć przy wyborze dostawców do tranzytu IP. każdy ma jakąś inną politykę peeringu i warto sprawdzić, czy przypadkiem jakaś pokaźna sieć nie idzie na około. Zrobiłem narazie taką listę:

 

 

plus.pl
lg.netia.pl
proof.ovh.net
sprintdatacenter.pl
hawetelekom.pl
youtube.pl
leaseweb.com
mm.pl (multimedia)
gts.pl (tmobile)
vectra.pl

upc (trzeba znać czyjeś domowe ip najlepiej)
www.master.cz
lg.tpnet.pl
hetzner.de
online.net
Pierwszy akapit - wszystko idzie przez plixa.

 

hetznera i online dodałem bo to jest to co kojarzę z zachodu, master.cz znalazłem gdzieś w googlu (szukałem czegoś w czechach)

 

Co jeszcze można by dodać? jest sens patrzeć na coś "poza ocean"?

Co jeszcze można dodać z polskich ważnych operatorów?

Może jakieś ważniejsze DC w europie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UPC ma dziwną politykę peeringu ;)

 

Z ISP IMO najlepiej peerować się w ixach. Chyba, że idzie do któregoś naprawde dużo ruchu, to zestawiać bezpośrednie linki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Większość w samym plix złapiesz, z UPC też można się tam spotkać, a przy większym ruchu zestawić bezpośrednią rurkę.

Z zagranicy warto sprawdzić trasy do popularnych portali społecznościowych (choć np. Akamai jest w wspomnianym plix ), bo z tymi dość często łączone są serwery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UPC ma dziwną politykę peeringu ;)

Właśnie zauważyłem u jednego operatora, który z looking glass z Warszawy ma 200ms pingu do użytkownika końcowego zamiast kilku ms :)

 

Ogólnie widzę na stronie PLIX'a że niby w nim są - ale nie są w Open peeringu - pisałem do nich maila z pytaniem o wymianę ruchu przez plix, ale zlali mnie chyba... Ktoś ma z tym jakieś doświadczenie? :)

 

 

Z ISP IMO najlepiej peerować się w ixach. Chyba, że idzie do któregoś naprawde dużo ruchu, to zestawiać bezpośrednie linki.

IX'y to oczywista oczywistość - cena tu robi swoje.

 

Z zagranicy warto sprawdzić trasy do popularnych portali społecznościowych (choć np. Akamai jest w wspomnianym plix ), bo z tymi dość często łączone są serwery.

 

No właśnie... Jakieś fajne konkrety? :) facebook, tweeter? coś jeszcze? może jakieś bardziej znane DC jak OVH, hetzner, online.net? może coś bardziej na wschód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie widzę na stronie PLIX'a że niby w nim są - ale nie są w Open peeringu - pisałem do nich maila z pytaniem o wymianę ruchu przez plix, ale zlali mnie chyba... Ktoś ma z tym jakieś doświadczenie? :)

A czego sie spodziewałeś? :)

Są. Ale nie udostępniają zasobów swojej sieci. Jeśli robisz gigabity do ich zasobów w stosunku chyba 3:1 to zestawią z Tobą bezpośredni styk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czego sie spodziewałeś? :)

Mogli chociaż napisać, żebym się pocałował.... a nie nie odpisywać nic :)

 

Tutaj znajdziesz politykę wymiany ruchu z UPC: https://www.upc.ro/p...-Principles.pdf

Jak ty żeś się do tego dokopał :o

 

Co by nie było 3gbit ruchu do jednego operatora to już całkiem sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ty żeś się do tego dokopał :o

Zapewne wpisując w googlu hasło w stylu "upc peering policy" i klikając drugi link z góry ;)

 

Jest sporo. Ale to też spory operator. Hermetyzują swoje zasoby, co jest całkiem dobrą praktyką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wpisując w googlu hasło w stylu "upc peering policy" i klikając drugi link z góry ;)

Kurde rzeczywiście ;)

 

Dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×