Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
kori

pęd dostawców usług do dysków ssd

Polecane posty

SWHOSTING.PL jako pierwszy zadeklarował używanie do baz danych wyłącznie SSD

bardzo dobry krok, prosty do realizacji, aczkolwiek do moich ciężkich hybrydowych założeń nadal daleko


w zasadzie moja prośba/rozprawa to życzenie do hostingodawców

To że jest szybciej na ssd wiadomo, ale niestety drożej, ale nie wszystko musi być na SSD.

Slask Datacenter daje wybór dla VPS SSD lub 2x więcej HDD i to mi się podoba.

Ale to nadal wybór to lub to, a nie troche tego i trochę tego.

Niestety nigdy nie spotkałem się z alternatywą, hybrydą hostingową, bazy danych SSD pozostałe na hdd.

Zakładam że takie systemy już istnieją, ale nie zauważyłem konkretnych ofert.

Wszędzie są sztywne pakiety SSD lub HDD, a każdy klient jest przecież inny, i posiada różne elementy, niektóre wymagające, bardziej obciążające dysk. Zaczątkiem tego bywają hostingi dedykowany bazom danych, oczywiście można też wziąć dwa hostingi. Ale klient lubi wygodę, płynne/skalowalne rozwiązania

a nie: latanie po różnych panelach hostingowych, branie kilku usług, zmiany pakietów według sztywnych zasad, przenoszenie do innego dostawcy.

 

Co proponuję? Zamiast sztywnych pakietów, regulowane zasoby z pewnym minimum: HDD i SSD

(może też procesora, procesów, domen, subdomen... ale nie przesadzajmy ;p)

1. HDD na pocztę i stronę (html/php/css/js, download, załączniki, itp.)

2. SSD zasób np. na bazy danych, gdyż zazwyczaj one bardziej obciążają dysk:

3. system regulowany co 5 lub 10GB niezależnie obydwu zasobów
4. w pełni automatyczny system ostrzeżenia (powiedzmy 10% wolnego, niezależnie SSD i HDD)

5. wszystko w jednym panelu hostingowym

 

 

Jeżeli takie oferty już są to proszę o informacje

Edytowano przez kori (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla klientów hostingów jest wszystko jedno czy mają na SSD czy na HDD. Ważne żeby strona się ładowała.

 

Jeżeli chcesz większej wydajności to dedykowane hostingi czy VPS i tam sobie możesz wybrać czy chcesz ssd czy hdd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie HDD powinno byc tylko w pakietach na backup. Swiat nie bedzie szedl do przodu jesli nie bedzie sie inwestowac w nowe, lepsze technologie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dyski SSD są jeszcze dość drogie, alternatywą są dyski Hybrydowe SSHD, tańsze i z dość dobra wydajnością.

Serwery z tymi dyskami stosujemy dla naszych klientów angielskich, którzy w zasadzie nie rozróżniają płyty gramofonowej od dysku.

Dyski sprawują się wyśmienicie w porównaniu do zwykłych dysków SATA czy drogich SSD.

 

Review dysków można przeczytać pod tym linkiem: http://www.storagereview.com/seagate_desktop_sshd_review

 

 

I fajne obrazowe porównanie: https://www.youtube.com/watch?v=6iBhf8rpobo

 

naprawdę pchałbyś download na SSD?

 

Napisał pod backup, nie download. To dość stanowcza różnica. Tu się akurat zgadzam, dobry raid i SATA wystarczy pod backup, dobre i tanie stare rozwiązanie. Oczywiście trzeba inwestować w nowe technologie, ale bez szału, wszystko stanie się tańsze z czasem kiedy znajdzie się w powszechnym użyciu.

Edytowano przez www.mzone.uk (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

naprawdę pchałbyś download na SSD?

 

Jezeli "gorace" pliki zajmuja wiecej niz ram to bez zastanowienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To że jest szybciej na ssd wiadomo, ale niestety drożej, ale nie wszystko musi być na SSD.

 

 

Wszystko musi byc na SSD zwykłe hdd to relikt który ciągnie sie juz kilkadziesiąt lat i "nic" poza rozmiarem sie w nim nie zmienia wszystkie elementy PC zrobiły ogromny progres a talezowce to największa zamułą współczesnych PC im szybciej to zniknie to ssd zrobią sie tańsze i bardziej pojemne i nawet stary złom z SSD nabiera wigoru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Można na SSD osiągnąć lepszy wynik indeksu wydajności systemu niż 5.9? Cała reszta jest u mnie powyżej 7.5 (na 7.9 max) a tylko dysk najsłabsze ogniwo ma ledwo 5.9.

Filmik zapodany przez Irka utwierdził mnie w tym żeby kupić dobry dysk SSD pod system, programy i gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko musi byc na SSD zwykłe hdd to relikt który ciągnie sie juz kilkadziesiąt lat i "nic" poza rozmiarem sie w nim nie zmienia wszystkie elementy PC zrobiły ogromny progres a talezowce to największa zamułą współczesnych PC im szybciej to zniknie to ssd zrobią sie tańsze i bardziej pojemne i nawet stary złom z SSD nabiera wigoru

 

Poważnie wszystko musi być na SSD? Poza systemem, który stoi na SDD mam talerzowe dyski w komputerach i nie zamulają mi kompa, hmmm.... ciekawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Robson345
Mam dokładnie tak samo... dobry argument @cdcd: "...im szybciej to zniknie to ssd zrobią sie tańsze..."
faktem rożnica kosztowa nadal jest wielką przepaścią i za szybko się to nie stanie
no ale pamiętaj że jednak wątek dotyczył raczej hostingów, na domowym komputerku dysku używasz tylko ty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko musi byc na SSD zwykłe hdd to relikt który ciągnie sie juz kilkadziesiąt lat i "nic" poza rozmiarem sie w nim nie zmienia wszystkie elementy PC zrobiły ogromny progres a talezowce to największa zamułą współczesnych PC im szybciej to zniknie to ssd zrobią sie tańsze i bardziej pojemne i nawet stary złom z SSD nabiera wigoru

 

Nie wydaje mi się żeby ceny SSD tak od razu spadły. HDD to przede wszystkim wybór osób z mniejszym portfelem, a obecne ceny 1TB przyprawiają niektórych o zawrót głowy, a i taka pojemnośc to dla wielu za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wydaje mi się żeby ceny SSD tak od razu spadły. HDD to przede wszystkim wybór osób z mniejszym portfelem, a obecne ceny 1TB przyprawiają niektórych o zawrót głowy, a i taka pojemnośc to dla wielu za mało.

 

A co ma rozmiar portfela do wyboru dysku ? Standardowe dyski hdd to przedewszystkim pojemność, ssd to prędkość. Nie każde rozwiązanie wymaga ssd i nie każde da się uruchomić na talerzowcu. Spróbuj złorzyć na dyskach ssd storage > 10tb w raid..

 

Według mnie osoby z doświadczeniem umiejętnie dobierają parametry i rodzaje dysków do aktualnych potrzeb. W większości zastosowań jak to nazwaliście talerzowiec się sprawdzi..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Poważnie wszystko musi być na SSD? Poza systemem, który stoi na SDD mam talerzowe dyski w komputerach i nie zamulają mi kompa, hmmm.... ciekawe.

 

Poważnie wszystko i poważnie wszystko będzie na ssd dysk to już w zasadzie jedyny mechaniczny element w kompie który technologicznie odstaje od reszty dramatycznie i jest zwykłym zamulaczem i zlituj się z tym "a u mnie działa.." :)

 

 

 

Nie wydaje mi się żeby ceny SSD tak od razu spadły. HDD to przede wszystkim wybór osób z mniejszym portfelem, a obecne ceny 1TB przyprawiają niektórych o zawrót głowy, a i taka pojemnośc to dla wielu za mało.

 

juz ceny spadały ile kosztował 1TB parę lat temu? nie wiadomo bo ich nie było ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno Samsung pokazal 16TB SSD w formacie 2.5 cala. Takze dni talerzowcow sa policzone :)

 

Tak, już to widze jak wszyscy zamiast kupić dysk 1 tb sata za ~230 PLN pędzą kupić SSD za ~1400 PLN.

między ssd a hdd jest przepaść wydajnościowa, ale nie ma sensu składować dużej ilości danych na ssd jeśli nie ma to logicznego odzwierciedlenia ( czyli wszelkiego rodzaju storage).

 

Mam w domu około 450 G danych( kopie, filmy, fotki etc.) i już widze minę mojej drugiej połówki jak jej powiem ze potrzebuje 3k na ssd-ki zamiast 5 stówek ;)

Już lepiej podeprzeć się ssd-cache niż uparcie pakować all na ssd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, już to widze jak wszyscy zamiast kupić dysk 1 tb sata za ~230 PLN pędzą kupić SSD za ~1400 PLN.

między ssd a hdd jest przepaść wydajnościowa, ale nie ma sensu składować dużej ilości danych na ssd jeśli nie ma to logicznego odzwierciedlenia ( czyli wszelkiego rodzaju storage).

 

Mam w domu około 450 G danych( kopie, filmy, fotki etc.) i już widze minę mojej drugiej połówki jak jej powiem ze potrzebuje 3k na ssd-ki zamiast 5 stówek ;)

Już lepiej podeprzeć się ssd-cache niż uparcie pakować all na ssd.

 

Przeciez to kwestia czasu kiedy SSD beda tansze. Wedlug mnie to jest bardzo blisko.

 

Inna sprawa jak bardzo cenisz swoj czas - krotkofalowo rzeczywiscie 230 vs 1400 moze sie wydawac atrakcyjne, ale tracac mniej czasu na rozne operacje zwykle hdd niekoniecznie musi byc tansze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My trzymamy na SASach pliki a bazy siedzą na ssd. Pozwala to osiągnąć dobry stosunek ceny do pojemności przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć ;)

 

Swoją drogą, o ile mnie pamięć nie myli, to vipower.pl też miało bazę na SSD na oddzielnej maszynie w hostingu współdzielonym.

Edytowano przez behemoth (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oni mają konta powyżej 100zł, raczej chodziło mi (jak zawsze) o ekonomiczne rozwiązania (tu hybrydowe łączące hdd z ssd dla niższej ceny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oni mają konta powyżej 100zł, raczej chodziło mi (jak zawsze) o ekonomiczne rozwiązania (tu hybrydowe łączące hdd z ssd dla niższej ceny).

Heh, czyli chcesz mieć maksymalną wydajność przy najmniejszej cenie. Jakie to "normalne".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poważnie wszystko i poważnie wszystko będzie na ssd dysk to już w zasadzie jedyny mechaniczny element w kompie który technologicznie odstaje od reszty dramatycznie i jest zwykłym zamulaczem i zlituj się z tym "a u mnie działa.." :)

 

Nie mogę się zlitować bo piszesz posty typu mokry sen marketingowca, który by chciał wszędzie upchać zalegające na magazynie badziewne i przestarzałe dyski SSD na sata3. Dysk ssd faktycznie nadaje się pod system, bo nawet stary komputer potrafi odżyć na takim dysku ale pchanie cokolwiek innego na niego mija się całkowicie z celem. Co mi po prędkości odczytu czy też zapisu rzędu rzędu 500MB/s jak większość programów jest źle pisana i załadowanie ich do pamięci nawet na najszybszych maszynach zajmuje więcej czasu niż odczyt z dysku. Co mi po takiej prędkości jak obecnie najwęższym gardłem jest karta sieciowa, której prędkość to tylko 1gbps co daje raptem 125MB/s.

 

Dlatego dyski talerzowe mają się dobrze i to one póki co są najbardziej opłacalną opcją. Poza tym tak jak pisałem dyski SSD to efekt przejściowy bo obecnie lepiej sprawdzają się dyski na dużo szybszym porcie m.2, które są mniejsze od pudełka zapałek.

Edytowano przez robson345 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Malu, kori Cię wzywa do tablicy ;).

Robson ma rację, SSD jest teraz modne, ale trzeba jak najszybciej odchodzić od interface'u sata, bo to relikt przeszłości.

Ale tak długo, jak kilkuletniemu blaszakowi będzie można dać drugie życie dzięki ssdkowi na sata, tak długo będą współistniały z nowszymi dyskami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×