Skocz do zawartości
Ari93

Założenie małego sklepu internetowego; jak i gdzie?

Polecane posty

Witam, zlecono mi w rodzinie stworzenie sklepu internetowego na przedmioty dekoracyjne zrobione własnoręcznie. W tej chwili jest ich może kilkanaście ale jak biznes nabierze rozpędu i tego oczekiwanego rozgłosu w internecie to pewnie szybko zaczną się mnożyć. I teraz... jako jedyny informatyk akurat w tych sprawach jestem totalnie zielony. Jak tak tu googluje co nieco to ceny są totalnie różne; od 10zł do nawet 40zł miesięcznie (mówię oczywiście o najniższych pakietach) dlatego pomyślałem że może by lepiej wyszło wykupienie VPSa, domeny i na własnym serwerze uruchomić sklep. Co do VPS mam takowy na minthost.pl na którym stoi TeamSpeak i działa całkiem w porządku z kilkoma kilkuminutowymi przerwami przez ponad pół roku działania. Tylko jeszcze kwestia samego sklepu, instalacja zapewne nie będzie tak prosta i przede wszystkim darmowa jak np wordpressa? Jak byście polecili to ugryźć?

Pozostanie jeszcze reklama, poza różnymi forami których poszukam jak już będzie sklep gotowy gdzie jeszcze warto by się zareklamować?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Instalacja PrestaShop jest porównywalna z Wordpressem. Ale nie brałbym na siebie takiej odpowiedzialności, bo akurat masz VPS-a z TS3. Lepszy dobry, płatny SaaS niż jakaś chałupnicza Presta zrobiona przez rodzinnego "informatyka".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli jedno jest jasne ;)
To gdzie byście polecili założyć sklep? Na home.pl jest już od 10zł ale w zasadzie od zawsze słyszę raczej negatywne aniżeli pozytywne opinie, poza tym serwisów jest pełno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem sklep będzie stosunkowo malutki i koszty na razie miały by być niewiele większe... 99zł netto na selly to kwota za duża, tzn póki co możliwości kilkukrotnie przewyższają potrzeby więc po co przepłacać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakup jakikolwiek hosting z Installatron i nasz gotowy sklep w dwie minuty.

A kto będzie tym zarządzał, łatał, poprawiał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co to zmienia, bo nie rozumiem. Administracja serwera nie dotyczy administracji skryptu klienta. Za darmo chcesz mieć wszystko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co to zmienia, bo nie rozumiem. Administracja serwera nie dotyczy administracji skryptu klienta. Za darmo chcesz mieć wszystko?

Zmienia, bo jak weźmie SaaS (Selly, Redcart), to nie musi się o to martwić. A tak albo musi dopłacać, albo znów zostaje chałupnicza działalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale potem migrować na inny sklep, wyjdzie mu drożej chyba. No to już musi podjąć decyzję samodzielnie, na mały sklep może faktycznie lepiej gotowy sklep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@OP

 

Przymierzam się od jakiegoś czasu do otwarcia sklepu. Niektóre skrypty (np opencart) standardowo nie spełniają wymagań US w kwestii np wystawianych faktur. Trzeba kombinować, edytować itp. Generalnie najciekawszą opcją pod względem kosztów jest sklep w home.pl albo shoper.pl (ta sama platforma). W home masz sklep za ~250 zł przez pierwszy rok (czyli niewiele wiecej niż wydasz na hosting przez + masz z głowy wszelkie problemy administracyjne. Po roku możesz pomyśleć nad migracją na własny sklep (prestashop np).

 

Ciekawym rozwiązaniem jest też baselinker.com - bardzo ciekawe (i bardzo tanie) rozwiązanie, sam przymierzam się do używania.

 

jak biznes nabierze rozpędu i tego oczekiwanego rozgłosu w internecie to pewnie szybko zaczną się mnożyć

 

W internecie nic nie dzieje sie samo. Tak samo z Twoim sklepem, jeżeli go nie wypromujesz to nic w nim nie sprzedasz. Promocja to w sumie ważniejszy temat niż to jak ten sklep uruchomić. Bez planu marketingowego przed uruchomieniem sklepu całość nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Z serwisów wymienionych powyżej co byście polecali? Najbardziej chyba skłaniał bym się ku shoperowi

na ekomersy.pl w glosowaniu najwięcej głosów otrzymał http://www.iai-shop.com/ co o tym serwisie myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IAI ma bardzo dobry support. Jeśli cena i nieco korporacyjnej ociężałości Cię nie odstraszają, to będziesz zadowolony, ale to będzie trudny (i drogi) partner dla małego sklepu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie produkty będziesz tam sprzedawać ?

 

 

W pierwszym zdaniu pisze, że robiona własnoręcznie biżuteria. Tak jak powiedziała ARI ceny u takich firm mogą być zbyt duże dla małych sklepików, szczególnie jeśli w dłuższej perspektywie nie uda się osiągnąć wysokich obrotów.

Edytowano przez Mnichu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze sobię zobaczyć hosting firmy gbzl.pl. Cena hostingu zaczyna się od 12.30 zł na rok - myślę, że na sam początek dobra opcja (i dobre wsparcie techniczne), tym bardziej, że jesteś na samym początku swojej drogi biznesowej.

 

Może ogólnie warto popisać jakieś maile do różnych firm, zobaczysz co mają Ci do zaoferowania. Po takich mailach łatwo wyczuć jakie mają podejście do Klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie stworzenie sklepu to nie jest jakiś wielki problem, natomiast martwi mnie podejście autora, że o pewnych ( kluczowych ) sprawach, "pomyśli później". Mały sklepik internetowy? jakiś zwykły, w miarę dobry, współdzielony hosting, oraz skrypt. Ja brałbym wordpressa, bo jeśli go dobrze ogarniesz, to można cuda robić. Presta jakoś nie do końca mi podchodzi, chociaż to skrypt dla sklepów dedykowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

w sklepach typu home.pl, nazwa, shoper, iai - wynajmujesz tylko oprogramowanie, nie możesz wprowadzić w nim żadnych swoich zmian (najczęsciej nie masz nawet dostępu do plików), nie jesteś właścicielem skryptu a często nawet nie jesteś właścicielem ani bazy produktów/klientów ani nawet domeny (później są rózne cuda przy migracji z takich sklepów bo wiadomo ,że firma zrobi wszystko aby nie wypuścić klienta i utrudnić mu ucieczke).

 

Ktoś tutaj pisał o aktualizacjach aplikacji typu SaaS ... troche mnie to rozśmieszyło bo wiem jak przebiega aktualizacja u dużej części dostawców takich sklepów (wspólpracowałem z kilkoma markami jako grafik)... dokładniej rzecz ujmując to często nie ma jej wcale... natomiast przy rozwiązaniu open sourcowym masz szerokie grono (kilkanascie a może nawet kilka set tysięcy) developerów którzy na pewno lepiej przetestują i będą aktualniać soft niżeli kilku osobowy team który i tak w większości czasu zajmuje się wdrażaniem nowych projektów a nie doskonaleniem już istniejącego skryptu.

 

Wybierając system saas wkopiesz się w niezłe gówno jeśli nie masz dużo pieniędzy. Mógłbym pisać wiele o tym ,że nie warto ale nie mam aż tyle czasu.

 

Oczywiście ,że najlepszy ale czasem problematycznym jest rozwiązanie z open sourcowym skryptem (hosting musisz sam załatwić, jak niemasz pojęcia o kodowania i programowaniu to musisz pomysleć o programiście).

 

Najlepszym dla mnie wyjściem jest wybranie miedzy prestashop / opencart / wordpress, wybranie dobrego hostingu, kupienie skrórki za 200 / 300 zł (dużo z nich jest o wiele lepsza jakościowo niż wdrożenia co poniektórych firm oferujących wynajem swoich aplikacji), dostosowanie jej, wgranie potrzebnych modułów i brać się tylko za marketing :)

 

A jeśli chcesz mieć pro sklep i masz duży fundusz wybierz kompleksową Agencje Interaktywna który wykona wszystko za Ciebie i dla Ciebie ... a nie jakieś sklepiki na wynajem ;)

Edytowano przez Rafiki (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w sklepach typu home.pl, nazwa, shoper, iai - wynajmujesz tylko oprogramowanie, nie możesz wprowadzić w nim żadnych swoich zmian (najczęsciej nie masz nawet dostępu do plików), nie jesteś właścicielem skryptu a często nawet nie jesteś właścicielem ani bazy produktów/klientów ani nawet domeny

E tam. Możesz normalnie używać swojej domeny, często możesz wyeksportować dane do .csv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym WordPressem kusicie... Założyłem testowy sklep na shoperze i ilosc konfiguracji ogólnie miażdży ale fakt, ustawień samego wygladu nie ma prawie wcale.

Ja nie ogarniam sklepów internetowych ale właścicielka póki co ma nawet problemy z wpisywaniem znaków specjalnych... ;p dlatego potrzebował bym czegoś maksymalnie prostego w obsłudze. WP mam na vps postawionego, jak sobie haslo przypomne to juz w pracy zaczął bym te wtyczki przeglądać a wtedy sam wybór hostingu pod tego WP to juz by byl najmniejszy problem myślę, od biedy nawet na moim VPS na razie moze stac kwestia jeszcze kupna domeny.

 

Shoper czy wordpress, co by bylo lepszym wyborem? Wypisywanie faktur, wysylanie meili itp rozumiem ze na WP da się ustawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wordpress + sklep = problem , to tak w wielkim skrócie. Nie oszukujmy się wordpress to system blogowy przepchany z użyciem dodatkowych elementów by potrafił mieć formę sklepu. Ale! dalej jest to system blogowy, który po prostu nie jest dobrym rozwiązaniem jako narzędzie do prowadzenia handlu online.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak więc... chyba zostanę na pretashop. Jakoś mi przypadł do gustu i teraz kwestia hostingu. Wystarczy najtańszy VPS na minthost? Procek jakiś starszy xeon ok 2GHz, 1GB ram i 25GB SSD? Tak jak wspomniałem mam już tam vpsa i działa całkiem w porządku. Czy lepiej nie bawić się w VPSy i wybrać normalny hosting?

Przy zamawianiu VPSa są dostępne dodatkowe opcje m.in. "Umowa GIODO", jako że ma tam stać sklep który będzie trzymał dane osobowe to pewnie powinienem to zaznaczyć? I system; standardowo debian 7 64bit czy jakiś inny byłby lepszym wyborem?

Edytowano przez Ari93 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

odpuść sobie mintshost jesli chcesz stawiać sklep internetowy ... tutaj dostępnośc ma bardzo duże znaczenie a uptimy na minthoscie są różne. Ja mam bardzo nieciekawe historie z tą firmą, zostawiłem tam jedynie kilka vps'ów dla "zabawy" (developerskie ale i do tych celów czasem jest ciężko....). Na pewno żadna moja strona produkcyjna tam już więcej nie stanie :).
Przy sklepie internetwym nie warto oszczędzać na hostingu jeden pad sklepu na kilka minut może odstraszyć klientów już na zawsze....

 

Jeśli nie planujesz dużego sklepu (tzn. od kilku tysięcy produktów wzwyż) to na początek wystarczy Ci nawet hosting współdzielony, a gdy będziesz mial większą liczbe użytkowników możesz pomyśleć nad VPS'em lub dedykiem.

Z mojej strony polecam: www.mydevil.net jako hosting i www.vipower.pl z vps'ów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×