Skocz do zawartości
northwest

Jak wygląda wydajność Kimsufi i OVH VPS?

Polecane posty

Już któryś raz się pojawia ten temat, odpowiem rzeczowo i konkretnie:

 

W kebabie dostajesz swoje blachy, swoją wydajność i swoją piaskownicę, która zakładając, że nie padnie (dysk) to ma przez całe swoje życie tą samą wydajność, te same ustawienia i to samo miejsce. Wiesz czego się możesz spodziewać, możesz sobie to kalkulować i być pewnym, że w okresie szczytu będziesz miał zawsze tyle samo mocy.

 

W VPSie teoretycznie dostajesz więcej mocy, ale nigdy nie możesz być na 100% pewny, że tej mocy nie zabraknie wtedy, gdy jej będziesz najbardziej potrzebował. Każdy VPS jest przyjemny gdy jest właśnie "nowy", z czasem okazuje się, że zostaje zapchany przez innych klientów i wtedy jest różnie, w zależności od polityki firmy. Tu jest loteria, możesz trafić na pustą matkę albo przyjemnych klientów, albo na zajechany serwer z minecraftami obok.

 

To co wybierzesz należy do ciebie. Ja nie zamieniłbym mojego kebabika z N2800 na żadnego VPSa bo nigdy nie wiem co się dzieje obok, a tak jestem pewny że pomimo że potencjalnie wolniejszy CPU, to zawsze z tą samą 100% wydajnością. Dodatkowo mam większe pole do popisu, mogę sobie kompilować własne jajka i dowolne rozwiązania jakie sobie wymyślę bez obawy, że czegoś się zrobić nie da czy tego, że jestem uzależniony od tego czy pan Zbigniew obok przypadkiem teraz nie kopie diamentów.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha, tak to działa.... myślałem że VPSy "rezerwują" mi tą moc i mam ją jakby tylko "dla siebie" - to za co płacę ;)

 

 

W tym kimsufi jak masz rozwiązane kopie danych? Nie boisz się tego 1 dysku twardego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafiki

Przy wirtualizacji OpenVZ to tak naprawde nie masz nic "dla siebie" po za pojemnością wolnego miejsca na Twoim kontenerze.

Jeśli VPS to tylko wirtualizacja typu KVM albo Xen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy wirtualizacji OpenVZ to tak naprawde nie masz nic "dla siebie" po za pojemnością wolnego miejsca na Twoim kontenerze.

Jeśli VPS to tylko wirtualizacja typu KVM albo Xen.

 

Mądrze ułożone OpenVZ (czy LXC) zrobi lepszą robotę niż KVM, Xen czy VMWare.

 

 

Aha, tak to działa.... myślałem że VPSy "rezerwują" mi tą moc i mam ją jakby tylko "dla siebie" - to za co płacę ;)

 

Ogromne hotele przyjmują więcej rezerwacji niż są w stanie wynająć pokoi. Tak samo z VPS - usługodawcy założą, że nie każdy zużyje swoją "rezerwację" (przydzielone zasoby sprzętowe), więc sprzedają więcej zasobów niż faktycznie posiadają. Rozsądny overbooking/overselling jest dobry pod względem ekonomicznym i nie przynosi problemów klientom.

Dlatego dostawcy wirtualizacji boją się podawać w ofercie benchmarków CPU i HDD, bo wiedzą, że po jakimś czasie te wyniki "siądą" i zacznie się narzekanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym kimsufi jak masz rozwiązane kopie danych? Nie boisz się tego 1 dysku twardego?

Backupy się robi. Jak są dwa dyski czy pięć dysków, to też się robi. Tyle, że na Kimsufi będzie większy przestój, jak coś padnie. Na lepszym sprzęcie mogłoby się nawet udać bez żadnej przerwy dysk podmienić.

 

https://www.ovh.pl/vps/vps-cloud.xml - tutaj napisali że jest to wirtualizacja KVM OpenStack.

 

Czyli to nie jest ta "dobra"?

Bardzo dobra.

 

Mądrze ułożone OpenVZ (czy LXC) zrobi lepszą robotę niż KVM, Xen czy VMWare.

Ale realistycznie OpenVZ używają dostawcy, którzy sprzedają w opór. A nawet u dobrego dostawcy jesteś przywiązany do ich kernela.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak robicie kopie w kimsufi?

Jest jakieś bezpieczne rozwiązanie?


w momencie gdy sa 2 dyski na raidzie - to można skopiować zawartość sprawnego dysku na nowy, wymieniony…prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Mądrze ułożone OpenVZ (czy LXC) zrobi lepszą robotę niż KVM, Xen czy VMWare.

 

 

 

Ogromne hotele przyjmują więcej rezerwacji niż są w stanie wynająć pokoi. Tak samo z VPS - usługodawcy założą, że nie każdy zużyje swoją "rezerwację" (przydzielone zasoby sprzętowe), więc sprzedają więcej zasobów niż faktycznie posiadają. Rozsądny overbooking/overselling jest dobry pod względem ekonomicznym i nie przynosi problemów klientom.

Dlatego dostawcy wirtualizacji boją się podawać w ofercie benchmarków CPU i HDD, bo wiedzą, że po jakimś czasie te wyniki "siądą" i zacznie się narzekanie ;)

 

Czyli tak naprawdę nawet nawet ta KVM nie jest "gwarantem" pełnej wydajności serwera który się kupuje?

Trif, RAID 1 działa na takiej zasadzie, że te same dane znajdują się na obu dyskach jednocześnie, więc nie ma potrzeby kopiowania niczego. Jednak RAID to nie backup.

To może Cię zainteresować pod backupy Kimsufi: https://www.runabove.com/instances/vps-hdd.xml

 

 

Kurczę, zawsze myślałem że RAID1 to właśnie taki "backup" - jak coś siądzie, to jest kopia na 2 dysku :/

 

Czyli jeśli załóżmy jest portal na którym użytkownicy piszą wiadomości, wgrywają zdjęcia itp przez cały dzień. Bazę danych można zrzucać do pliku często/kopiować ją na 2 serwer… A co w przypadku dużej ilości zdjęć się robi? Myślałem właśnie że wystarczy RAID 1… Będzie kopia fotek, emaili na serwerze itp….

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Skąd wiesz ile "mocy" dostaniesz na VPS z 2x 2,5 GHz i 2 GB RAM? ServerBear może być jakimś punktem odniesienia, ale warto brać okresy testowe i sprawdzać jak sobie radzą VPS'y w praktyce. Z niecierpliwością czekam na umieszczanie przez dostawców VPS benchmarków sprzedawanych przez nich usług, zamiast suchych gigaherców ;)

 

RAID to nie backup. RAID zapewni Ci 100% dostępność usług w trakcie padu jednego z dysków, jednak nie pełni roli kopii zapasowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak robicie kopie w kimsufi?

Jest jakieś bezpieczne rozwiązanie?

Ja rsyncuję do domu, a dodatkowo używam Tarsnapa.

 

Czyli tak naprawdę nawet nawet ta KVM nie jest "gwarantem" pełnej wydajności serwera który się kupuje?

Nie jest. Nie ma gwarancji przy VPS-ach.

 

Czyli jeśli załóżmy jest portal na którym użytkownicy piszą wiadomości, wgrywają zdjęcia itp przez cały dzień. Bazę danych można zrzucać do pliku często/kopiować ją na 2 serwer… A co w przypadku dużej ilości zdjęć się robi? Myślałem właśnie że wystarczy RAID 1… Będzie kopia fotek, emaili na serwerze itp….

A jak je przez przypadek nadpiszesz, to co zrobisz? A jak ktoś się włamie i skasuje? A jak... RAID to nie backup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tzn masz kopię danych z serwera w domu, tak?

A w tym przypadku który opisałem: "jeśli załóżmy jest portal na którym użytkownicy piszą wiadomości, wgrywają zdjęcia itp przez cały dzień. "

 

Co robić żeby mieć aktualną kopię tych wszystkich zdjęć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tzn masz kopię danych z serwera w domu, tak?

Tak.

 

 

A w tym przypadku który opisałem: "jeśli załóżmy jest portal na którym użytkownicy piszą wiadomości, wgrywają zdjęcia itp przez cały dzień. "

Zależy od budżetu. Skoro patrzysz na Kimsufi to kup dysk zewnętrzny albo zrecykluj coś w tym celu, podłącz do routera i kopiuj co noc na przykład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rsync jest dobry do backupów, nawet bardzo. Do tego dochodzi tylko backup MySQL, który można łatwo zaautomatyzować z poziomu basha.

 

Jeśli danych jest "mało", rozsądnie będzie zakupić coś w stylu raspberry pi, postawić w domu z kartą ~64 GB i masz domowy serwer backupowy, który będziesz robił jeszcze multum innych rzeczy. Jeśli nie chcesz inwestować nawet w to, to może się okazać że kupienie drugiego kebaba pod "backup" wyjdzie najtaniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Noo właśnie na takim "on-linowym" backupie zdjęć mi zależy…. Czyli najlepszy wariant to 2 maszyna "kopiująca" fotki?

Myślałem czy nie podłączyć np. w momencie dodania zdjęcia na portalu - funkcji która równocześnie będzie poprzez ftp/sftp kopiowała fotki na 2 serwer…. na jakiś hosting…. co o tym myślicie?

 

 

Jaki dysk zewnętrzny by się do tego nadawał? Mam takie coś: http://www.wdc.com/pl/products/products.aspx?id=1200

O czymś takim mówisz?

 

Najgorsze będzie kopiowanie np. 100GB na nowy dysk, przez internet…. Wydaje mi się to dużym problemem w przypadku awarii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trif, równie dobrze możesz zrobić skrypt, który co 5 minut zsynchronizuje zdjęcia na obu serwerach :)

 

Przerzucenie kopii na serwer faktycznie może być problematyczne. Tutaj masz ciekawą ofertę VPS z dużymi dyskami. Dodatkowo behemoth i jego ekipa wprowadzili ofertę z BananaPi i dyskami HDD, więc uderz do niego na prywatną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×