Skocz do zawartości
outmc

wyjazd na wakacje, co z pieniędzmi ?

Polecane posty

Witam

Pierwszy raz wyjeżdzam na wakację za granicę, akurat do Chorwacji jedziemy.

Nie wiem co robić z pieniędzmi czy zabierać euro , czy kartę mbanku i płacić kartą ...

 

Co możecie mi poradzić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę gotówki i dwie karty, najlepiej embosowane (wypukłe). Dobrze, żeby bez prowizji od wypłat. Mniejszą część kasy i jedną kartę nosisz normalnie w portfelu, resztę gotówki gdzieś schowaj, a drugą kartę zakop w bagażu.

 

Na tej samej zasadzie, warto wziąć dwa dokumenty tożsamości. Dowód osobisty nosisz ze sobą, a paszport trzymasz w bagażu.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pierwszy raz wyjeżdzam na wakację za granicę, akurat do Chorwacji jedziemy.

Nie wiem co robić z pieniędzmi czy zabierać euro , czy kartę mbanku i płacić kartą ...

 

Co możecie mi poradzić ?

 

Ogólnie mBank ma wg mnie duże prowizje bo prawie 6% za płatność kartą VISA (podwójne przewalutowanie) i dodatkowe 3% + ~10zł za wypłatę z bankomatu. Ja to wliczam w koszty urlopu, bo nie mam czasu się bujać po bankach i szukać gdzie zaoszczędze 100zł a stracę pół dnia. Podobno najtaniej wychodzi karta walutowa Alior Banku ale to musiałbyć mieć trochę czasu na ogarnięcie konta i karty. Ja biorę na dwie osoby 700EUR w gotówce i wymieniam na kuny (to jest jakieś 60% budżetu). Pozostałe 40% płacę kartą. Ważne - przed Zagrzebiem jak wracam z urlopu (południa Chorwacji) w wakacje prawie zawsze są korki przed bramkami nawet kilka km dla płacących gotówką, więc warto w pewnym momencie w prawo odbić gdzie są odseparowane 3 bramki dla płacących kartą/abonament bo tam zawsze jest pusto a oszczędzasz czasem 1-2h stania.

 

--

edit:

Właśnie doczytałem, że VISA zlikwidowała początkiem tego roku podwójne przewalutowanie, więc będzie taniej niż pisałem

Edytowano przez przemon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czyli najlepiej kartą płacić ?:)

mam konto w mbanku w zł więc powinno być ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale później i tak trzeba to na kuny zamieniać z euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za nocleg na pewno w EUR zapłacisz. Resztę wymienisz na kuny. Po prostu bardziej Ci się to opłaca niż wyciąganie z bankomatu kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie płacę ani za przejazd ani za nocleg, to już mam zapłacone .

kasę biorę jedynie na własne wydatki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tej samej zasadzie, warto wziąć dwa dokumenty tożsamości. Dowód osobisty nosisz ze sobą, a paszport trzymasz w bagażu.

 

Lepiej sam paszport miec, schowany w hotelowym sejfie (czy w innym bezpiecznym miejscu) a ze soba nosic ksero paszportu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie zabieram paszportu.

pytałem tylko o pieniądze jak z nimi zrobić by było dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sam paszport miec, schowany w hotelowym sejfie (czy w innym bezpiecznym miejscu) a ze soba nosic ksero paszportu.

W UE dowód osobisty jest ważny jak paszport, więc nie musisz nosić jakiejś karteluszki z kserokopią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiem , dlatego nie zabieram :)

 

Interesuje mnie wyłącznie gotówka, jak z nią zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W UE dowód osobisty jest ważny jak paszport, więc nie musisz nosić jakiejś karteluszki z kserokopią.

 

No tak, przeciez lepiej zgubic dowod niz kserokopie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dzięki za informacje na temat dowodu osobistego :)

 

Pytanie moje jest takie : co z gotówką, płacić kartą VISA z mbanku w zł czy zamienić na euro i zabrać ze sobą euro ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nosisz w Polsce dowód czy prawo jazdy, to je gubisz regularnie?

 

Nie, ale jak już zgubi to będzie się cieszył zerową stratą podczas gdy ty będziesz biegał do urzędów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie !!

 

Na temat proszę !

 

Nie wiem czego ty oczekujesz od nas, że pojedziemy z tobą i będziemy Ci EUR na KUNy zamieniać?

Napisali Ci i ja i ludzie żebyś sobie policzył ile kasy w gotówce wydasz i zabrał ~60-70% równowartości w EUR abyś nie musiał z bankomatu wypłacać a resztę płać kartą. To najprostszy sposób na dywersyfikację kasy i oszczędność paru zł na prowizję (pomijając możliwość rachunku i karty EUR). Dla mnie EOT bo męczysz o to samo i nic z tego nie wynika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie ludzie , tylko TY napisałeś jakbyś to zrobił. Nie mówię żebyś jechał ze mną i wymieniał mi euro na kuny - czytaj wreszcie ze zrozumieniem. Mam sobie policzyć ile kasy wydam ? .. bez komentarza

 

Mnie interesuje opinia kilku osób jak robili wyjeżdzając za granicę.

 

Jeśli temat Cie męczy , nie pisz.

Edytowano przez outmc (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie ludzie , tylko TY napisałeś jakbyś to zrobił. Nie mówię żebyś jechał ze mną i wymieniał mi euro na kuny - czytaj wreszcie ze zrozumieniem. Mam sobie policzyć ile kasy wydam ? .. bez komentarza

 

Mnie interesuje opinia kilku osób jak robili wyjeżdzając za granicę.

 

Jeśli temat Cie męczy , nie pisz.

 

A co wyciągniesz średnią z kilku odpowiedzi? Ja Ci nie napisałem jak ja bym to zrobił, tylko jak robiłem bo tam jeżdzę 2x do roku i potraktuj to jako dobrą radę nie tylko przeze mnie napisaną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

średnią ? człowieku ... interesuje mnie opinia innych a nie jednej osoby.. nie musisz już pisać , dzięki za "cenną" radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze na wyjazd mam takie proporcje - 30% gotówka a reszta płacę karta. Karty mam min. 3 - debetowa, kredytowa i prepaid. Zasilam sobie prepaid i ta staram sie wszedzie placic to ja cos sie stanie to zalu nie bedzie bo zasilam max 100 euro i jak to wydam znowu zasilam. Wyplata z bankomatu to ostatecznosc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dziekuje Panowie za sugestie ;) biorę troszkę euro a reszte zapłacę kartą visa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Właśnie wróciłem z wakacji z Chorwacji , mogę polecić tym którzy planują tam wypad to by złotówki rozmieniały na miejscu na kuny.

Nie ma sensu brać euro :)

 

Co do karty to nie ma problemów w większych sklepach bo jest przewalutowanie , ja zaraz sprawdzałem mniej więcej ile mnie to kosztowało w bankowości elektronicznej banku i bez prowizji . :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×