Skocz do zawartości
limes

Pytanie o testy wydajnościowe stron/serwerów www

Polecane posty

Hej mam kilka pytań związanych z testem wydajnościowym stron/serwerów www, nie byłem pewny w którym dziale napisać dlatego wybrałem piaskownice.

 

1) Jak wygląda protokół z przeprowadzenia takich testów ?

2) Jakich aplikacji się używa ? ( czy ab czy również innych )

3) Na co szczególnie zwrócić uwagę ?

 

Byłbym wdzięczny za pomoc ;-)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Poczytaj o programie JMeter, za pomocą niego można sprawdzić strone/serwer na wydajność i nie tylko, przy przeróżnych ustawieniach. Tylko musisz znaleść jakiś tutorial na YouTubie, bo program jest bardzo rozbudowany.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można użyć ab, można komuś zapłacić, kto się tym zajmuje (Load Impact, Blitz), można napisać swoje testy na przykład w Locuście, ale, o ile nie uruchamiasz długo wyczekiwanego serwisu, to obciążenie powoli wygeneruje zwiększająca się liczba użytkowników. I tak najczęściej się "testuje" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej musisz wygenerować też dane przy takich testach, chyba że robisz to na zlecenie, to wtedy ustalasz kilka ścieżek, którymi chodzą użytkownicy i tak testujesz. (jako ścieżkę rozumiem tutaj nie tylko jako wchodzenie w 1 konkretny temat na forum, a np. login, buszowanie po losowych działach, otwarcie z nich różnych tematów, może nawet odpowiedzi i wyjście).

 

Testowanie np. pustej bazy filmów to bezsens, bo z czasem dochodzą dane takie jak "inne filmy w których grał(a)" i serwis zaczyna pracować zupełnie inaczej.

 

 

1) testowałem na zlecenie tylko 2 razy i każdy był inny, bo raz dostałem informację, że mam sprawdzić czasy odpowiedzi dla x,y,z liczby użytkowników, a za drugim razem miało być znalezienie wolniejszych części pod ogólnym obciążeniem różnych liczb użytkowników.

2) Wyżej dostałeś usługi

3) Na to żeby nie testować /home przez cały czas, bo dobrze skonfigurowany serwer to wrzuci w cache i testujesz tylko sieć zamiast całego ekosystemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem może być stworzenie dozwolonej puli zapytań wszelkiej maści (np. jak już wyżej wspomniano statyka, różne działy, odpowiedzi, szukajka, inne zakątki skryptów php), a następnie puszczenie benchmarka, który losowo wybiera sobie zapytanie do zrealizowania.

 

Definiujesz np. 8 URLi i odpalasz np. 12 niezależnych benchmarków z sumaryczną ilością userów, która cię satysfakcjonuje. Test możesz wielokrotnie powtarzać, również zmieniając/ograniczając pulę, aby przetestować wąskie gardła.

 

To generalnie jeden z lepszych pomysłów jakie możesz wykonać "z domu" bo puszczenie 12 losowych AB w bashu to kwestia kilku linijek, a efekty są zaskakująco dobre i realistyczne jak na zaangażowanie.

 

A jak jesteś bardziej ogarnięty to możesz nawet CURLem POSTy wysyłać i testować każdą możliwą funkcjonalność, tyle że to już są raczej specjalistyczne testy, które nie są większości potrzebne.

 

Do wykonania benchmarka potrzebujesz coś co wyśle requesta i poczeka na odpowiedź. AB sprawdza się świetnie, CURL trochę gorzej, a od biedy i wget do nulla da radę.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×