Skocz do zawartości
mrtea

Poprawianie dostarczalności e-maili

Polecane posty

Witam,

 

Co można zrobić oprócz ustawienia SPF i DKIM dla domeny?

 

Jak najlepiej sprawdzić dlaczego e-maile trafią do spamu. Dlaczego niektórym na portalach typu o2.pl wpadają do ofert, a niektórym do skrzynki głównej?

 

Jest jakieś narzędzie, którym można się oczyścić z rejestrów SPAMu?

 

Co zrobić, aby sklep internetowy miał jak najlepsze wskaźniki dostarczalności e-maili przy założeniu, że sklep wysyła e-maile tylko do tych, którzy się zapisali do newslettera oraz w każdym e-mailu jest link do wypisania się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, najlepiej skorzystać z wyspecjalizowanego dostawcy (MailChimp, MailGun, FreshMail, etc).

 

SPF, DKIM i poprawny rDNS to podstawa. Do tego istotna jest reputacja Twojego adresu IP, którego najlepiej nie dzielić ze współużytkownikami zwykłego hostingu, ale z kolei dobrze jest, żeby był używany do wysyłania wartościowej poczty. Oczywiście, nie powinieneś być na żadnej czarnej liście i możesz się dopisać do dnswl. Warto też "rozgrzać" adres, czyli stopniowo zwiększać ilość wysłanej poczty do danego operatora oraz rozdzielić newslettery od maili transakcyjnych.

 

Wreszcie istotna jest zawartość. Wiadomość powinna być odpowiednio sformatowana, z wersją tekstową, w szczególności nie składać się z pojedynczego obrazka i nie ukrywać dokąd prowadzą linki (przez bit.ly czy podobne serwisy). Dalej to już kwestia szczęścia i testowania.

 

sklep wysyła e-maile tylko do tych, którzy się zapisali do newslettera oraz w każdym e-mailu jest link do wypisania się.

Double opt-in? Sprawdzasz, czy właściciel podanej skrzynki rzeczywiście chce otrzymywać wiadomości przez wysłanie linka potwierdzającego? Powinieneś też usuwać regularnie martwe adresy. Może nawet te, z których nie widzisz żadnej reakcji.

 

Co mówi Mail Tester?

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystamy z mandrilla. Także ta kwestia jest ok. Faktycznie mogłem wspomnieć. Mimo wszystko i tak chciałbym zrobić coś więcej.

 

https://www.dnswl.org/- "Access for non-commercial users doing fewer than 100’000 queries per day is free. See the license page for details." Ile to kosztuje dla komercyjnego użytkownika, bo nigdzie nie widzę? Ma to sens, bo pierwszy raz się z tym spotykam i nie wiem jak to się przekłada na realia?

 

User musi potwierdzić chęć otrzymywania newslettera przez link aktywacyjny. Adresów nie usuwamy - ciężko stwierdzić, które. Programy do mailngów powinny mieć opcje potwierdź ponownie chęć otrzymywanie newslettera dla takich niepewnych adresów e-mail.

 

Hmm mam mały problem ze sprawdzaniem e-maila przez https://www.mail-tester.com/bo musiałbym najpierw kliknąć w link aktywacyjny i jakiś newsletter rozesłać. Pewnie pojutrze to obejdę :)

Edytowano przez mrtea (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DNSwl jest darmowy, płatny jest tylko dostęp do bazy powyżej iluś tam tysięcy zapytań. Wyślij wniosek i podaj mi na PW id zgłoszenia to przepuszczę go szybciej jak dane będą zgodne z naszą polityką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@HaPe Dziękuję.

 

Mam pytanie:

"We strongly prefer to list individual IP addresses (IPv4 or IPv6) instead of network ranges whenever feasible. If you have mulitple IP addresses, just add all of them to the "IP address" field below (and/or use the comments field if necessary)."

 

Rozumiem, że chodzi o IP serwera z którego są wysyłane e-maile. Czyli w mandrill musiałbym kupić dedykowany adres IP. Po przeczytanie tego artykułu https://blog.mailchimp.com/should-you-send-from-a-dedicated-ip-address/zastanawiam się czy to na pewno dobrze mieć dedykowany adres IP? Do tego dochodzą jeszcze e-maile wysyłane z google apps i w sumie nie bardzo wiem jakich IP używa google.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Korzystamy z mandrilla. Także ta kwestia jest ok. Faktycznie mogłem wspomnieć. Mimo wszystko i tak chciałbym zrobić coś więcej.

I dużo tej poczty wysyłasz? Może warto wziąć dedykowany IP albo skorzystać z polskiego dostawcy, jeśli celujesz w o2.

 

Klasyfikacja w skrzynce pocztowej będzie też zależała od zachowań danego użytkownika, który mógł ręcznie wrzucić Twojego maila do ofert, albo ręcznie go wyciągnąć. No i... to jest oferta, tak? Czyli klasyfikacja jest poprawna :) Jeśli nie, to rozdziel maile transakcyjne od newslettera.

 

https://www.dnswl.org/- "Access for non-commercial users doing fewer than 100’000 queries per day is free. See the license page for details." Ile to kosztuje dla komercyjnego użytkownika

Dla wysyłających jest darmowy. Płacić muszą tylko operatorzy serwerów odbierających pocztę, którzy generują więcej niż 100k zapytań.

 

Ale to powinien za Ciebie zrobić Mandrill. Szczególnie, jeśli nie masz dedykowanego IP.

 

Przetestuj na tym mail-testerze, ale ogólnie, korzystając z ESP-a, powinieneś móc się skupić na zawartości, czyli właśnie formatowaniu, linkach, a techniczną stronę SMTP zostawić im.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz zerknąć również na http://emaillabs.pl

Co to jest "nazwa panelu"? Jakiś test antyspamowy? Czy nazwa użytkownika w panelu? Czy adres panelu we własnej domenie?

 

KTVwT5x.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mandrill jest spoko. Raczej nie planuje zmieniać.

 

Mam tylko bardzo mieszane uczucia do dedykowanego IP po przeczytaniu https://blog.mailchimp.com/should-you-send-from-a-dedicated-ip-address/. Tak w sumie nie wiem czy to nawet gorzej nie będzie w sytuacji kiedy korzystam z mandrilla? Ktoś ma coś mądrego do dodania w tej kwestii? :)

 

https://www.dnswl.org/- chętnie się tam zapisze, ale odpadam z IP. Nie jestem w stanie podać IP googla :) Chyba, że można zrobić tak, że dla googla nie podam, ale podam tylko dla mandrilla. Zakładam, że można i wpłynie to tylko pozytywnie bez negatywnego wpływu dla e-maili wysyłanych z googla?

 

PS Mandrill ma taką fajną rzecz, że jak jest bound na e-mailu to automatycznie wrzuca ten adres do filtru. To tak w temacie czyszczenia nieaktualnych e-maili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do DNSwl jest sens zgłaszać tylko serwery SMTP, pewien, że z gmail/google apps będziesz prowadził wysyłkę? Google i tak jest u nas na liście od pewnego czasu, ponieważ podjęliśmy decyzję, że mają dość ostre podejście do spamu i można im dać wyższy grade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest jakieś narzędzie, które pozwoli mi sprawdzić jak oceniana jest treść e-maili przez różne serwery? Nie mam tutaj na myśli https://www.mail-tester.com/- ten akurat pokazuje, że jest dobrze. Chodzi mi o sprawdzenie faktycznych wyników. Chciałbym popracować nad treścią. Słyszałem też, że należy unikać słów typu rabat, promocja, kup, jeśli nie widzisz e-maila kliknij w link itd. Chciałbym zrobić jakieś testy A/B na to co lepiej przechodzi przez SPAM albo w jakiś wiarygodny sposób chociaż to zweryfikować, bo nie wiem ile z tego jest prawdą, a ile tylko hipotezą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Nadal szukam takiego narzędzia i nie mogę znaleźć niczego dobrego.

 

Potrzebuje czegoś gdzie mogę wysłać e-maila i otrzymam raport odnośnie treści i wszystkich innych bajerów. Najlepiej jakbym jeszcze otrzymał faktyczne wyniki na najpopularniejsze skrzynki pocztowe. Tj. chociaż czy e-maile przeszły czy wpadły do SPAMu.

 

Już w ogóle byłoby genialnie, gdyby można było zobaczyć jakieś miesięcznie raporty czy coś w ten kształt.

 

Niestety większość narzędzi albo sprawdza czy jestem na spamliście, albo analizuje treść pod kątem struktury, albo słowa użyte w treści. A ja bym chciał coś co łączy te wszystkie rzeczy w 1 + jakby jeszcze podawało faktyczne wyniki na najpopularniejsze serwery to byłoby super. Nie mogę czegoś takiego znaleźć.

 

No i tutaj też pytanie: czy warto zwracać uwagę na treść użytą w e-mailu? Np. "Jeśli nie widzisz wiadomości" i podobne treści. Słyszałem, że to ma wpływ, ale czy faktycznie i czy warty zajmowania się tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś poszukuje rozwiązania do wysyłki wiadomości po API albo po SMTP to warto wziąść pod uwagę https://sendlab.pl 

Jeśli masz legalnie zebraną bazę to możesz liczyć na dostarczalność lepszą niż u konkurencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jesczez można podnieść poziom dostarczalności?

Oprócz SPF i DKIM warto dołożyć autoryzacje DMARC. Gmail zwraca na to uwagę a ma już udział w polskich skrzynkach na poziomie 35% i ciągle rośnie.

W przypadku sklepów internetowych obsługujących większą ilość zamówień warto zainwestować w platformę do wysyłki maili transakcyjnych jak FreshMai czy EmailLabs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie wydaje się że  Freshmail https://freshmail.pl/maile-transakcyjne jest świetny ,  jako program do hurtowej wysyłki maili sprawdza się bardzo dobrze . Twórcy  stworzyli interfejs bardzo dobry  dla nawet mało zorientowanej w temacie osoby, a dodatkowo jak za rączkę przeprowadzają przez proces tworzenia własnego reklamowego maila.. Jak najbardziej polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najgorzej jak się komus coś wydaje. Niestety jeśli chodzi o emaile czy transakcyjne czy marketingowe i ich dostarczalnośc to tutaj znaczenie ma wiele rzeczy, nie tylko baza. Dobre narzędzie powinno odsiewać nieistniejące adresy i nie ponawiać wysyłki , ale to pierdoła. ważna jest odpowiednio przygotowana infrastruktura, własny IP bo sam pracujesz na dostarczalnośc, najlepiej i własny DKIM, i na tym bym poprzestał na start; najlepiej podepnij jakąs analitykę, aby wiedzieć, co się dokładnie dzieje z emailami, tj. dokładnie komunikaty od nie wiem, wp, onetu itd. a nie OR czy CRT jak własnie w takim systemie do email marketingu czy MA jak wyżej wspomniano, bo tam masz raporty dla szefa :) Polecam EmailLabsa . oni są od początku w tym siedzą i support zaj... sty.  jak trzeba skonfigurują DMARC czy smime ale proponuję zacząć od DKIMA. ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×