Skocz do zawartości
RafoX

Składanie komputera

Polecane posty

Hej

Mam zamiar złożyć sobie PC no i liczę na waszą pomoc w dobraniu podzespołów.

Co wy na ten komplet na początek?

http://allegro.pl/asrock-h81m-vg4-intel-i5-4460-sata3-usb3-0-i5146235529.html

 

Do tego oczywiście 8 lub 16GB ram

Całość mam zamiar składać kilka miesięcy do roku max chodzi mi głownie o zebranie informacji na temat podzespołów.

Edytowano przez RafoX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesor ok, tylko nie wiem czy nie lepiej dołożyć 100zl i mieć 2500k, który się nieźle kręci, ale wydajnościowo jest podobny do tego podanego powyżej (nawet trochę gorszy). No i płyta główna, niby wszystko będzie działać, ale czy warto się aż tak ograniczać? Zwłaszcza że chcesz tam wpakować 16gb ramu.

Edytowano przez protoplasta (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co miałeś na myśli ograniczać? to tylko przykładowa propozycja po przeglądnięciu interetów i chętnie poznam inne :)


Ten komputer nie będzie do gier prace biurowe i inne cuda gry on na dysku nie zobaczy myslałem coś jeszcze tanszym kosztem tego typu z AMD

http://allegro.pl/amd-fx-6300-6x4-1t-4gb-ddr3-gigabyte-usb-3-0-hdmi-i5142880609.html

 

Lub trochę mocniejszy:

http://allegro.pl/amd-fx-8320-8x4ghz-8gb-ddr3-gigabyte-dvi-ata-fv-i5145721759.html

Edytowano przez RafoX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć komputer na lata, to wsadził bym większą płyte główną, bo będziesz miał możliwość rozbudowy, przy 4 slotach na ram całość powinna działać znacznie wydajniej, mając więcej wejść pci zawsze możesz sobie coś podpiąć, a kto go wie co ci się przyda za kilka lat, tak samo trochę mało wejść ma z tylu no i konfiguracja zależy od twojego budżetu oczywiście, czyli ile byłbyś wstanie wydać na procka z płytą główną.

Edytowano przez protoplasta (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć komputer na lata, to wsadził bym większą płyte główną, bo będziesz miał możliwość rozbudowy, przy 4 slotach na ram całość powinna działać znacznie wydajniej, mając więcej wejść pci zawsze możesz sobie coś podpiąć, a kto go wie co ci się przyda za kilka lat, tak samo trochę mało wejść ma z tylu no i konfiguracja zależy od twojego budżetu oczywiście, czyli ile byłbyś wstanie wydać na procka z płytą główną.

 

Dzięki za odpowiedź nie ograniczam budżetu ponieważ nie będę go składał na szybko.

Przykładowo to co uda mi się przed kobitą urwać odłożę na dysk ssd druga kasa wpadnie kupię ram itp itp

 

Nie jest to na zaraz i nie ma pośpiechu. Trochę programów graficznych i innych wynalazków potrafią ładnie zamulić komputer a ja chce akurat mieć to z głowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, ja z samymi otwartymi dwoma przeglądarkami mam prawie ciągle 90% zużycia ramu (8GB), więc nie ma co oszczędzać, ssd też znacznie umila pracę, ja tyle ich nakupowałem, że z niektórymi nie mam co robić (a raczej czasu ich zamontować) :P

Komputer taki w miarę normalny (o ile nie grasz w gry) da się złożyć w miarę tanio bez grafiki i można jechać na samej zintegrowanej (ale do niej trzeba szybkich ramów).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej programów graficznych zaczyna bazować na GPU przy renderowaniu. Więc albo i7 4/8, który trochę pożyje, albo dokładasz jakaś kartę graficzną, może być od amd by przyciąć koszty i nie płakać że muli. Osobiście skłaniałbym się do karty graficznej bo taniej i popracujesz trochę dużej na tym sprzęcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, i5 samo w sobie jest bardzo wydajne, no chyba że do zastosowań profesjonalnych to wtedy i7, bo i5 do wszystkiego wystarcza, wiec nie ma co przepłacać. I do renderowania 3d znacznie lepiej sprawdza się Nvidia niż AMD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, i5 samo w sobie jest bardzo wydajne,

Nigdy nie było nie jest i nigdy nie będzie, to półprodukt.

 

I do renderowania 3d znacznie lepiej sprawdza się Nvidia niż AMD.

Do gier owszem Nvidia lepsza, do renderowania 3D nie ma takiej wielkiej różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i5 starcza do zwykłych nieprofesjonalnych zastosowań, obróbki filmów, renderowania etc. (oczywiście mówię tu o topowych modelach jak np. i5-4690K, chociaż wydajnością się dużo nie różnią bo 2500k jest dobra i dziś), i7 się kupuje gdy nie ma co się robić z kasą, jest się debilem (bo nie wie się jaką to na prawdę ma moc i nawet się jej nie wykorzysta, a fajnie się będzie tym pochwalić) lub też zajmuje się czymś profesjonalnie jak np. renderowanie, nagrywanie, obrabianie, i take tam inne rzeczy.

 

Jest różnica, kiedyś AMD nie było nawet wspierane, przez takie programy jak premiere czy after effects (wiem bo mam z nimi styczność dawna), w bodajże pierwszej wersji cc zostało wprowadzone wsparcie kart AMD, w vegasie chyba w wersji 11 i na dobrą sprawę wszystkie programy do renderowania są robione własnie pod CUDA od Nvidii (sic!), a żeby dany program wspierał kartę od AMD musi korzystać z OpenGLa, co chyba w niektórych programach nadal nie jest robione efektywnie.
Dodatkowo karty od AMD są zawodne, sam się o tym przekonałem jak i kilku moich znajomych, są tanie ale wole więcej zapłacić i mieć wsparcie dla wszystkiego niż bawić się z Radeonem który w niektórych grach nie zachowuje się stabilnie i część programów do renderowania nawet go nie wspiera.

Edytowano przez protoplasta (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i7 się kupuje gdy nie ma co się robić z kasą, jest się debilem (bo nie wie się jaką to na prawdę ma moc i nawet się jej nie wykorzysta, a fajnie się będzie tym pochwalić)

 

Najgorzej jest wtedy kiedy nie ma się pojęcia w temacie i wypisuje obraźliwe treści na publicznych forach. Tłumacząc braki swojej wiedzy różnicą w cenie.

 

Jest różnica, kiedyś AMD nie było nawet wspierane, przez takie programy jak premiere czy after effects (wiem bo mam z nimi styczność dawna), w bodajże pierwszej wersji cc zostało wprowadzone wsparcie kart AMD, w vegasie chyba w wersji 11 i na dobrą sprawę wszystkie programy do renderowania są robione własnie pod CUDA od Nvidii (sic!), a żeby dany program wspierał kartę od AMD musi korzystać z OpenGLa, co chyba w niektórych programach nadal nie jest robione efektywnie.

Dodatkowo karty od AMD są zawodne, sam się o tym przekonałem jak i kilku moich znajomych, są tanie ale wole więcej zapłacić i mieć wsparcie dla wszystkiego niż bawić się z Radeonem który w niektórych grach nie zachowuje się stabilnie i część programów do renderowania nawet go nie wspiera.

 

Heh...przeczytaj dokładnie 3 i 5,post RafoX-a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na dobrą sprawę to najbardziej przyszłościowe zestawy składa PurePC i nie ma sensu się zbytnio zastanawiać nad tym co się opłaca a co nie, tylko wybrać przedział cenowy i kupić.

 

I mówię to z własnego doświadczenia, jak ktoś jest mistrzem hardware'u to pewno poprawi jeden podzespół czy dwa, ale na ogół te zestawy są tak super dobrane, że w danej kategorii cenowej lepiej wybrać po prostu się nie da.

 

AMDki zawsze wydawały mi się, wydają mi się, i nadal będą mi się prawdopodobnie wydawać o wiele wolniejsze niż nvidie, miałem nieprzyjemność kilka posiadać, a niektóre nawet jeszcze mi się szwendają i w zasadzie jeśli nie celujesz w mocny budżet GPU za dwie stówki, to warto brać nvidie. Tylko też nie należy się pakować w antyki 4 generacje do tyłu, tylko wybrać sobie budżetowego 960 chociażby, a najlepiej aktualnie najlepszego potwora cena/wydajność - 970.

 

Tak samo jest z CPU, nie pakujemy się w drugą generację inteli, tylko w najnowszą - czyli czwartą, a lada chwila pewnie i piątą. Ogromnej różnicy wydajnościowej nie ma, między 2, a 4 generacją jest max 15% wydajnościowej różnicy, ale ceny są podobne, a czasem nawet i identyczne. Nie kupować trupów.

 

TL;DR, jak nie znasz się w stopniu "pan ekspert" na hardwarze, to patrzysz na PurePC i bierzesz w ciemno. Nie zawiedziesz się.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany do PurePC. Bardzo mało pamięci wkładają do tych zestawów.

 

Dołożenie ramu uważam za najłatwiejszą modernizację PCta jaka jest aktualnie możliwa, poza tym jeśli potrzebujesz więcej RAMu niż to co jest w zestawie, to o tym wiesz i bierzesz tyle, ile Ci potrzeba. Jeśli o tym nie wiesz, to w 99.9% przypadków Ci więcej po prostu nie potrzeba.

 

Osobiście mam 8 GB i komputer dostaje lekkiej zadyszki jak wirtualka na linuxie ma przydzielone 4 GB pod kompilację AOSPa, ale mało kto ma potrzeby odpalać takie środowiska - 8 GB powinno w pełni wystarczyć na wszelkie aktualne taski graficzne/filmowe + gry. Jeśli komuś to za mało to bierze 16 GB i ma już pełną gwarancję. RAM jest tani, a jego dołożenie proste i przyjemne.

 

Za to wydajne GPU, to są komputery do innych zastosowań z tego co przejrzałem.

 

Są to zestawy składane pod gry. Jeśli nie potrzebujesz zestawu pod gry to zadowolisz się budżetowymi modelami już od tysiąca złoty wzwyż, bo są odpowiednio dobrane i zbalansowane. Komputery składane pod kątem gier również sprawdzają się pod kątem modelowania, renderowania filmów czy grafiki. A z racji, że wszystkie te zadania są określane jako te "najbardziej wymagające", to wszystkie mniej wymagające będą jeszcze łatwiejsze do wykonania.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nie potrzebujesz świetnej karty graficznej, to możesz te pieniądze oszczędzić albo przeznaczyć na jakieś inne komponenty. Dodanie pamięci to nie problem, ale budzi moje wątpliwości wkładanie tylko 8GB nawet do topowych modeli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nie potrzebujesz świetnej karty graficznej, to możesz te pieniądze oszczędzić albo przeznaczyć na jakieś inne komponenty. Dodanie pamięci to nie problem, ale budzi moje wątpliwości wkładanie tylko 8GB nawet do topowych modeli.

 

Jak nie potrzebujesz świetnej karty graficznej, to nie potrzebujesz również i5, i bierzesz sobie zestawik tysiąc niżej. Powtarzam, jak ktoś wie konkretnie co chce, to sobie polecane modele GPU/CPU/MB/Inne balansuje wedle uznania i jest szczęśliwy. Jeśli ktoś nie jest pewny, to bierze w ciemno i również ma pewność, że nie pożałuje. Próbujesz na siłę szukać dziury w całym.

 

Nie wiem jakie jest twoje zastosowanie PCta, ale 6-7 GB ramu które zostaje nawet po odpaleniu winzgrozy jest wystarczające na wszystkie najbardziej popularne zadania, wraz z renderowaniem zaawansowanych scen czy animacji. Jak się uprzesz i powiesz, że twoje 130 kart w Chrome jest Ci potrzebne, to owszem, polecę się zastanowić nad tym co robisz, albo dokupić RAMu.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×