Skocz do zawartości
Enceladus

Domeny IDN i problemy z nimi

Polecane posty

Witam.

Czy ktoś miał jakiś problem przy konfiguracji różnych serwerów czy w innych sytuacjach używając domen z polskimi znakami?

 

Próbowałem sprawdzić traceroute i ping przez różne domeny z polskimi znakami i w każdej z nich nie mogło znaleźć hosta pomimo tego że strony normalnie się wczytywały przez przeglądarki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Tak,

 

Dla jednego klienta nie mogliśmy dobrać fajnego darmowego panelu WWW (spodobała się VestaCP, ale nie mogliśmy dodać domeny).

Klient zgodził się na rejestrację nowej domeny bez polskich znaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak,

 

Dla jednego klienta nie mogliśmy dobrać fajnego darmowego panelu WWW (spodobała się VestaCP, ale nie mogliśmy dodać domeny).

Klient zgodził się na rejestrację nowej domeny bez polskich znaków.

 

Tu akurat się zgodzę jednak vesta jest na tyle dziwna bo jedne domeny dodaje idn a inne nie. Jakaś loteria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie tak działa. Załóżmy, że pożądaną przez Ciebie domeną jest "mąka.pl" - wprowadzasz ją do przeglądarki, która przekształca nazwę na postać ASCII (w tym przypadku: xn--mka-ipa.pl). Najwyraźniej narzędzie, którym wykonujesz test nie obsługuje nazwy w postaci unikodowej, gdzie występują polskie znaki (ą, ć, etc.). Możesz użyć konwertera od NASKu (http://www.dns.pl/cgi-bin/idntranslator.pl), aby uzyskać pożądaną nazwę w postaci ASCII i wtedy z jej użyciem wykonać takowy test. Dla przykładu CloudFlare wspiera normalnie unikodową postać nazwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O tym ascii nawet nie pomyślałem... sprawdziłem w cmd i działa

 

Kamikadze o tym mógłby pomyśleć na serwerstatus :P

 

Nie tyle, co wspominać a również prewencyjnie konwertować w trybie automatycznym nazwę z postaci UC na ASCII. Taki mały fun fact - mi się zdarza być na tyle leniwym, by nie wpisywać w przeglądarkę dokładną nazwę, więc od siebie sugeruję też zarejestrować domenę o tej samej nazwie, lecz bez znaków IDN. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W formie ASCII powinien według mnie każdy serwer/panel domenę przyjąć, choć może istnieją takie "wybredne".

Przyjmuję do wiadomości, że nie wszystkie programy/panele/aplikacje/itp. przyjmują wersję wpisywaną z ogonkami, rozumiem i akceptuję, mam to na uwadze cokolwiek z domenami takimi robiąc.

 

Dla tworzących oprogramowanie... są dostępne w sieci gotowe do wykorzystania darmowe implementacje konwerterów IDN -> ASCII.

Gdy potrzebowałem w PHP - znalazłem. A od wersji PHP 5.3.0 istnieje już wbudowana funkcja.

 

Co do rejestracji takich domen - zgadzam się z OneDistrict, raczej należy mieć wersje z i bez polskich znaków. Nawet w zwykłych komentarzach, dyskusji na forach internetowych itp. jest (niestety!) dużo osób nie używających "prawego Alt", zapewne nie użyją tego klawisza również wpisując URL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do wypowiedzi...

 

Tu akurat się zgodzę jednak vesta jest na tyle dziwna bo jedne domeny dodaje idn a inne nie. Jakaś loteria.

 

Jest jakaś instrukcja podpinania domeny do Vesty
Męczę się już tydzień - efektów brak!

domena .pl

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do .pl nie powinno być problemów. Dodajesz w panelu tworzy się strefa dns w panelu przekierowujesz dns i tyle.

 

Od 2015 kiedy to pisałem vesta się sporo rozwineła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że jest to kwestia ustawień routera? (np blokuje jakieś porty)
W Vesta mam takie ustawienia (chyba są poprawne) zgodnie z informacją na stronie vesty ustawiony szablon child-ns

dnsvesta.jpg

 

Oczywiście domena ma podpięte ns1.gminaxxxxx.pl i ns2.gminaxxxx.pl i zgłozone do rejestru .pl

rejestr.jpg

 

pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×