Skocz do zawartości
Gość heq

Materiały z administracji Linux

Polecane posty

Gość heq

Zainteresowałem się ostatnio kwestią serwerową (mniej w znaczeniu czysto hostingowe, bardziej typowo firmowe przeznaczenie) przy wykorzystaniu Linuksa.

 

Jaką dystrybucją powinienem się zainteresować? Myślę o CentOS-ie.

 

Czy ktoś z was poleci jakąś przestępną wiedzę, którą sam używał i może ją polecić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podłączając sie do tematu..

Czy są jakieś książki opisujące linucha dla początkujących? Jak jest zbudowany, system plików, itp itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Podłączając sie do tematu..

Czy są jakieś książki opisujące linucha dla początkujących? Jak jest zbudowany, system plików, itp itd.

 

Podręczniki dla technikum informatycznego :)

 

Trochę szkoda pieniędzy, ale jak potrzebujesz to możesz w księgarniach przejrzeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie potrzebowałbym coś w deseń serii "dla bystrzaków" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem początkujący i ze swojej strony doradzałbym coś innego.

 

Pewnie się niektórzy oburzą, ale dużo bardziej efektywne dla mnie stało się oglądanie zamiast czytania. Niestety, ale w kwestii tematów komputerowych jest to szczególnie przydatne. Nie musisz główkować co i skąd to się wzięło i dlaczego ta linijka odpowiedzi serwera wygląda inaczej u ciebie a inaczej w książce. Wszystkie kursy książkowe które przerabiałem kończyły się tym, że utknięciem w pewnym momencie i totalnym zniechęceniem.

 

Z kursami filmowymi jest zupełnie inaczej - bo w razie czego robisz stop klatkę i sprawdzasz wszystko od początku. Książka, nie może podawać pełnych listingów, z racji ograniczeń objętościowych, podczas gdy na filmie widzisz wszystko, każdy detal.

 

Dlatego dla mnie tylko oglądać, i jeszcze raz oglądać. A co oglądać? Na przykład

https://linuxacademy.com/ albo

 

http://www.cbtnuggets.com/it-training (genialna seria z Shawnem Powersem przygotowanie do LPIC)

 

czy też dostępne na vtc.com seria z Michaelem Yangiem o Red Hat (czyli CentOS).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

możesz tez zobaczyc sobie ten kurs, myślę, że daje radę: http://strefakursow.pl/kursy/systemy_operacyjne/kurs_linux_-_administracja_serwerem.html

Czas jego trwania to 6 godzin, no i jest jednak dla zaawansowanych, ale uczy pracy z linuxem na serwerze.

Przejrzałem spis treści i według mnie to jest to raczej kurs dla mocno początkujących. Prawie każdy rozdział zaczyna się od słowa instalacja, a to było nie było najłatwiejsze. Gdzie SELinux albo kompilacja kernela? No ale nie wiem co jest w środku, być może się mylę.

 

Co do edx to kiedyś się nad nim zastanawiałem, ale zniechęciły mnie negatywne opinie, że nie jest wcale mocno rozbudowany. No i po co robić certyfikat którego nikt nie zna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×