Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam

Jak uważacie co będzie sprawniej działało w serwerze HP DL360 G7, dysk SAS czy SSD ?

kontroler RAID w serwerze obsługuje:
dysk SAS z prędkością 6Gb/s
dysk SSD z prędkością 3Gb/s

 

Jakie realne prędkości odczytu/zapisu są możliwe do uzyskania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy pojedynczym dysku to takie na jakie dysk pozwoli, sata tutaj nie bedzie raczej gardlem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest przypadkiem tak, że SAS i SATA to standardy podłączeń dysków, a SSD to typ dysku?
Są dyski SSD na SATA i na SAS, tak samo jak klasyczne HDD.

Tutaj masz ciekawy materiał porównujący SAS i SATA: http://www.enterprisestorageforum.com/storage-technology/sas-vs.-sata-1.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Materiał ciekawy tylko z doświadczeń własnych na dużej próbce dysków sądzę że producenci zaniżają Hard error rate dla desktopów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam dostęp do dystrybutorów sprzętu IT i np. z HP nie widzę dysku SSD SAS. Tak czy inaczej kontroler RAID dla dysków SATA obsługuje połączenie 3Gb/s / 8 bit = 375MB/s (realnie będzie to pewnie koło 300MB/s)

 

Dyski SSD mają mniej więcej w parametrach technicznych ok 500MB/s zapis/odczyt więc ich pełna prędkość nie będzie wykorzystana. Tak się zastanawiam czy czasem dysk na SAS (np. HP 300GB 6G SAS 10K 2.5in) nie będzie realnie szybszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tylko o MB/s - pamiętaj o IO/s ;)
SSD są niedoścignione jeśli chodzi o ten parametr, to przez krótki czas dostępu do pamięci flash.

Poza tym wątpię, żeby HDD 10k zbliżył się nawet do tych 300 MB/s.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam dostęp do dystrybutorów sprzętu IT i np. z HP nie widzę dysku SSD SAS. Tak czy inaczej kontroler RAID dla dysków SATA obsługuje połączenie 3Gb/s / 8 bit = 375MB/s (realnie będzie to pewnie koło 300MB/s)

 

Dyski SSD mają mniej więcej w parametrach technicznych ok 500MB/s zapis/odczyt więc ich pełna prędkość nie będzie wykorzystana. Tak się zastanawiam czy czasem dysk na SAS (np. HP 300GB 6G SAS 10K 2.5in) nie będzie realnie szybszy ?

 

Konkretnie jaki kontroler? Kontroler / kontrolerowi nie równy i jest cała masa elementów jak pamięć, procesor, sposób zarządzania ,które oddziaływają na prędkość zapis/odczyt. Nie znajdziesz dysku SSD w standardzie SAS bo nie ma czegoś takiego. Natomiast możliwości kontrolera w serwerach są znacznie większe. Dyski SSD są i będą na obecną chwilę najwydajniejsze same w sobie tylko pytanie do czego zostaną podłączone.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Klient kolokuje u nas maszynę Della z takimi dyskami i jest zachwycony. Do tej pory nic z nimi złego się nie działo, ani z Perc'iem, który to obsługuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko po oc zamiast normalnych ssd dc 3700, dla pojemnosci bym bral chyba wiecej slotow albo PCI zamiast takie dyski, ceny sa kosmiczne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Konkretnie jaki kontroler? Kontroler / kontrolerowi nie równy i jest cała masa elementów jak pamięć, procesor, sposób zarządzania ,które oddziaływają na prędkość zapis/odczyt. Nie znajdziesz dysku SSD w standardzie SAS bo nie ma czegoś takiego. Natomiast możliwości kontrolera w serwerach są znacznie większe. Dyski SSD są i będą na obecną chwilę najwydajniejsze same w sobie tylko pytanie do czego zostaną podłączone.

 

 

W serwerze HP DL360 G7 jest kontroler P410i 1GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze ze względu na dużą ilość operacji IO dysków SSD nie ma się nad czym nawet zastanawiać. Przy operacjach na małych plikach SSD idealnie daje sobie z tym rade. Przy SATA2 dysk będzie wyraźnie szybszy od dysku SAS(oczywiście to tylko moje zdanie, jak się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba jeszcze za wcześnie na SAS SSD dla serwera.

Ale szczerze przyznam, jakby coś takiego działało na kontrolerach Della...i jeszcze się dało powymieniać je w czasie pracy, ...i jeszcze w dodatku na większe, to by było super. :-)

Tylko znając życie, tylko dlatego, że SAS jest dla serwerów, to cena będzie 5x wyższa za taki sam dysk SSD w SATA.

 

Dyski SSD mogą mieć pewną wadę. Mają one ograniczoną liczbę cyklów zapisu odczytu. I załóżmy, że założymy dyski tego samego producenta w tym samym czasie do macierzy, to teoretycznie wszystkie dyski powinny paść równocześnie? Nie będzie nawet czasu na podmianę. :-)

Edytowano przez AQuatro (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli dyski drogie... jak myślałem...

Mam teoretyczne pytanie do was. Jak myślicie, czy byłaby możliwa podmiana tych dysków w czasie pracy komputera?

Mam komputer DELL 2950 z kontrolerem 6i . Pracuję na raid 10,

6 dysków twardych: SAS 146GB 15K 3.5"

 

Czy można byłoby podmienić to w czasie pracy?
Jak sądzicie - czysto teoretycznie?

Bo praktycznie - nie kupię 6 dysków w tej cenie. :-)

Edytowano przez AQuatro (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×